Lifestyle

Tip na oddych od študijných povinností: Lesná sauna v Spišskom Hrhove

(Zdroj: Andrea Hudáková)

Ak si už unavená/ý z nekončených hodín učenia a stresov, a potrebuješ si na chvíľu oddýchnuť, mám pre teba skvelý tip. Predstav si, že si uprostred lesa, kde počuješ len šum vetra a spev vtákov, a ešte k tomu si v teplej saune, odkiaľ vidíš majestátny Spišský hrad. Presne takúto pohodu som zažila aj ja v Lesnej saune v Spišskom Hrhove. Sauna sa teší veľkej popularite, pretože je dostupná úplne pre každého zadarmo. Stačí si len dopredu rezervovať termín cez webovú stránku a počkať na potvrdzovací mail s bližšími informáciami.

K saune vedie strmá lesná cestička od parkoviska, ale neboj sa, nestratíš sa. Kľúče som našla v zakódovanej schránke na dverách a správca mi cez telefón povedal kód. Keď som prišla k Lesnej saune, hneď som ucítila, že to bude úplne iný zážitok. Navonok vyzerala veľmi netradične, ale keď som vošla dnu, obklopil ma príjemný pocit. Žiadna elektrina, len praskajúce drevo v piecke. Do sauny je potrebné so sebou priniesť vhodnú obuv, vlastné plachty, prípadne uteráky a vodu na pitie. Budeš sa potiť, takže hydratácia je veľmi dôležitá.

(Zdroj: Andrea Hudáková)

Sauna je prírodná, a preto som si ju musela vykúriť sama, čo mi dalo pocit, že si celý zážitok riadim vlastnými rukami. Drevo a triesky boli prichystané, ktoré som si len prikladala do piecky, aby som dosiahla ideálnu teplotu. Navrchu piecky sa nachádzali kamene, ktoré som pravidelne polievala vodou z potoka, čím vznikala para ako v ozajstnej saune. V saunovom domčeku sa nachádzali aj poličky na odloženie vecí, vykurovaný priestor na prezliekanie a relax, kde som chvíľu ležala a sledovala tieňohru konárov. Po saunovaní som sa rozhodla vyskúšať prírodný potôčik s kaďou. Voda bola neskutočne ľadová, ale prekonala som sa a po chvíli to bol úžasný pocit. V okolí sauny tiež nájdeš ohnisko, lavičky a drevenú latrínu.

(Zdroj: Andrea Hudáková)

Môžem povedať, že ticho okolitého lesa a čerstvý vzduch boli pre mňa skutočným balzamom na dušu. Teplo zo sauny uvoľnilo napätie, zlepšilo krvný obeh a odbúralo stres. Ak teda potrebuješ psychohygienu, chvíľku vypnúť od kníh a hľadáš miesto, kde by si mohol načerpať novú energiu, Lesná sauna v Spišskom Hrhove je tým pravým únikom. Zaslúžiš si to.

Autorka: Andrea Hudáková

Mediálne štúdiá