Slovenské komorné divadlo Martin odohralo Zem pamätá. V Kultúrnom dome Valaliky sa predstavenie konalo v stredu 11. decembra. Ide o autorský divadelný projekt Jiřího Havelku. Insenácia mala premiéru v roku 2019.
Zem pamätá spracúva osobný život a kariéru jedného z najväčších talentov slovenskej populárnej hudby Karola Duchoňa. Hlavnú úlohu stvárnil Tomáš Grega. V hre účinkovali aj František Výrostko, Eva Gašparová, Barbora Palčíková, Alena Pajtinková, Tomáš Mischura a ďalší.
V zaplnenej sále privítal divákov herec SKD František Výrostko a starosta obce Valaliky Štefan Petrík. Ten herca uviedol ako čestného obyvateľa obce Valaliky: „Stal sa ním aj vďaka tomu, ako našu obec reprezentuje na Slovensku, ale aj za aktívnu prácu vysokoškolského učiteľa a poslanca Žilinského samosprávneho kraja.“
„Budete počuť dva expresívne výrazy, ale vedzte, že sú to všetko citácie a parafrázy ľudí, ktorí s Karolom žili alebo spolupracovali. Sú autentické tak, ako odznejú. Tak sa vám za ne vopred ospravedlňujem,“ pobavil divákov herec František Výrostko a poprial príjemný zážitok.
Zem pamätá nechala Tomáša Gregu chodiť dve hodiny na bežeckom páse, hrať a spievať. Skutočne obdivuhodný fyzický aj herecký výkon. Inscenácia však obsahuje oveľa viac prvkov, ktoré môže divák objavovať počas celého predstavenia. Nechýbala interakcia s divákmi, keď dostali podpisové kartičky a na pódiu si v rade počkali na podpis od Karola, alebo keď im bol počas piesne určený priestor spievať s hercami podobne ako na koncerte.
Momenty ticha striedali okrem piesní Karola Duchoňa aj vtipy, situačný humor, či hovorené novinové titulky, ktoré prednášal Tomáš Mischura. Titulky sa prispôsobovali dobe, ale aj miestu, kde sa práve Duchoň nachádzal, napríklad v Moskve. Triasli sa od zimy, pili saké, či rozoberali stav populárnej hudby v Československu. Nato Duchoň opakovane reagoval: „Chcem spievať.“
Sledovali sme Karolov život, ale aj spevácku kariéru od roku 1964. Prestup do rôznych kapiel, súťaže ako Zlatá Lýra či veľkú popularitu o päť rokov neskôr. Celé rozprávanie rámcoval problém s alkoholom, ktorý ovplyvnil život Karolovho otca (stvárnil ho František Výrostko), ale doplatil naň aj samotný spevák, keďže kvôli tomu trpel cirhózou pečene. Inscenácia referovala aj o spoločenskej situácii, ktorá kontrolovala, čo sa spieva, hovorí a v akom jazyku.
Mne sa najviac páči komplexnosť, akou činohra zobrazila mediálny obraz o spevákovi, ale aj koncerty, pohľad jeho rodičov a manželky na jeho kariéru. Scénu sme tvorili aj my diváci a priestor za nami (pri nakrúcaní silvestrovského špeciálu, keď za chrbtami divákov blikalo svetlo kamery), zvuk z reproduktorov v akoby televíznom štúdiu. Inscenácia sa teda neodohrávala iba na javisku, ale aj pred ním, nad ním a v obecenstve. Dvojhodinový koncert, ukážky najznámejších piesní, duetá a hrané pasáže, to všetko sa odohrávalo pred kamerou a vysielalo v televízii, ktorú sledovali rodičia. Zem pamätá funkčne pracuje s hravosťou prezentovanou v médiách a ťažšou stránkou Karolovho života a kariéry. Dokonca aj sexuálne vtipy, ktoré môžu pôsobiť jednoducho, boli naozaj zábavné. A to som stále nepovedala všetko, čo ma zaujalo.
Ak máte možnosť vidieť Zem pamätá, dozviete sa viac o tom, ako Karol Duchoň kráčal životom. Vychutnáte si naživo najväčšie hity 70. rokov, ktoré Tomáš Grega zaspieval naozaj autenticky. Z jedného kvalitného predstavenia dokážem čerpať ešte niekoľko týždňov a vrelo to odporúčam aj vám.
Komentovať