Vlastná tvorba

Не хочеться навчатися, або як випрацювати звичку вчитися?

Привіт! Рада вітати тебе на сторінках «Української рубрики». Не хочеться вчитися або не вистачає часу для того, щоб освоїти щось нове? Розкажу тобі свою історію, і якщо ти впізнав себе хоча б в одній зі ситуацій, то сміливо читай далі.

Ранок. 7.30. Треба в універ, але так не хочеться вставати. Ну від одного ж разу нічого не станеться. Посплю ще трошки.

Перерва. 14.00. Англійська? Та знаю, що треба. Але «Ай донт хев тайм». Можливо, завтра/через тиждень/в наступному житті.

Вечір. 19.00. Треба почитати. Чи, може, краще завтра? Так, завтра обов’язково почну.

Знайомі ситуації? Тоді читай далі.

У нас давно прижився стереотип, що навчання – це процес, який вимагає багато часу і зусиль. Можу з тобою не погодитися. Уяви собі: для навчання достатньо чверть години або 15 хв. Чому саме 15 хвилини? Психологами встановлено, що саме такий час людина здатна зосереджуватися над виконанням певної роботи й бути продуктивною.

Наступний факт, я згадувала у попередній статті. Для того, щоб сформувати звичку, достатньо всього лишень 21 день, про що вперше згадав хірург Масквелл Мольц. Сьогодні правило «21 дня» продовжує бути дискусійним питанням, однак такого часу все ж достатньо для того, щоб сформувати звичку (про її закріплення іншим разом). Якщо звісно не прив’язуватися до дати, насолоджуватися процесом і знати кільки хитрощів.

Отож, для того, щоб сформувати звичку вчитися треба розділити її на маленькі, більш конкретні дії. Наприклад, вивчення іноземної мови чи читання книг.

Розглянемо алгоритм формування звички на прикладі вивчення нової іноземної мови. Методики відомі давно, але я додала кілька родзинок із власного досвіду. Ділюся тільки тим, що перевірила на собі.

Крок 1. Сформулюй бажання правильно, адже ти вже знаєш, що Всесвіт завжди говорить «так», а про часточку «не» краще взагалі забудь. Запит може звучати, наприклад, так: «Я хочу говорити англійською, щоб вільно спілкуватися під час подорожей» або «Я хочу збільшити свій словниковий запас англійської мови». Бажання має бути актуальним і щирим саме для тебе.

Крок 2. Пообіцяй собі, що будеш приділяти цьому заняттю 15 хвилин кожного дня, перебуваючи у моменті, тобто не відволікаючись ні на що інше (навіть у думках). Було б максимально ефективно, якби це відбувалося завжди приблизно в один і той же час. Але це необов’язково. Важливо розуміти, що для того, щоб звичка сформувалася варто робити це 21 день на постійній основі, тобто якщо один день було пропущено, то починати треба спочатку.

Крок 3. Визнач тип сприйняття, який переважає саме у тебе, й обери форму, яка відповідає запиту й надихає саме тебе. Наприклад, я аудіал і найкраще сприймаю інформацію за допомогою органів слуху, тому обожню вчитися разом із піснями та фільмами, а навушники вважаю своїм найкращим другом.

Крок 4. Добери необхідний та цікавий матеріал: пісні, фільми, книги, картинки, онлайн-курс, програму тощо. Все те, що відповідає твоєму запиту та цікавить саме тебе. У Інтернеті багато онлайн-курсів та сайтів, які тобі допоможуть. Якщо ж самому тобі зорієнтуватися складно, то звернися за порадою до вчителя або друга, який на цьому знається.

Крок 5. Додай трохи магії та перетвори 15 хвилин навчання на особливий ритуал. Ввімкни улюблену музику, завари ароматну каву чи чай, пообіцяй собі подарунок, який дістанеш після завершення, а головне – вір у свої сили, адже Всесвіт завжди говорить «так».

Усього лише 5 простих кроків на шляху до формування звички вчитися. Не віриш? А ти спробуй і розкажи мені про свій результат. Усе просто, якщо навчання як насолода. Я вірю у тебе!

 

Nechce sa mi študovať alebo ako si vytvoriť návyk učiť sa?

Ahoj! Srdečne ťa vítam v ukrajinskej rubrike. Nechce sa ti študovať alebo nemáš dosť času na to, aby si sa naučil niečo nové? Poviem ti svoj príbeh, a ak sa nájdeš aspoň v jednej z týchto situácií, určite čítaj ďalej.

Ráno, 7.30. Mala by som ísť do školy, ale nechce sa mi vstávať. Ak jedenkrát nepôjdem, nič sa nestane. Ešte si teda trochu pospím.

Prestávka, 14.00. Angličtina? Viem, že ju potrebujem. Ale „I don‘t have time.“ Možno zajtra. O týždeň. V nasledujúcom živote.

Večer, 19.00. Potrebujem čítať. Alebo možno až zajtra? Áno, zajtra určite začnem.

Sú to pre teba známe situácie? Tak čítaj ďalej.

Žijeme v stereotype, že učenie je proces, ktorý si vyžaduje veľa času a úsilia. Nemôžem s tým však súhlasiť. Predstav si, že na učenie stačí 15 minút. Prečo práve 15 minút? Psychológovia zistili, že práve štvrťhodinu sa človek dokáže plne sústrediť na prácu a byť produktívny.

Ďalší fakt som spomínala v predchádzajúcom článku. Chirurg Maskwell Molts prišiel na to, že čas potrebný na vytvorenie návyku je 21 dní. A hoci je pravidlo „21 dní“ diskutabilnou otázkou, táto doba na vytvorenie návyku úplne stačí. Je však potrebné rozdeliť ho na menšie, konkrétnejšie časti. Pozrime sa na algoritmus vytvárania návykov na príklade učenia sa nového cudzieho jazyka. Rôzne overené metódy sú známe už dlhú dobu, ale pridala som pár trikov, ktoré som sama na sebe vyskúšala.

Krok 1: Sformuluj si želanie správne

Začni veriť, že vesmír hovorí vždy „áno“ a na možnosť „nie“ úplne zabudni. Požiadavka môže znieť takto: „Chcem rozprávať po anglicky, aby som mohol voľne komunikovať počas cestovania.“ Alebo: „Chcem rozšíriť svoju anglickú slovnú zásobu.“ Želanie musí byť aktuálne a priamo od srdca.

Krok 2: Každý deň tomu venuj aspoň 15 minút

Počas 15 minút sa venuj iba jednej činnosti, na ktorú si chceš vytvoriť návyk. Nerozptyľuj sa ničím iným, ani myšlienkami. Najideálnejšie by bolo, keby sa ti podarilo vyhradiť si tento čas každý deň v rovnakú hodinu. To ale nie je povinné. Je dôležité pochopiť, že na to, aby sa vytvoril návyk, sa musí daná činnosť robiť 21 dní pravidelne, bez prestávky. To znamená, že ak by ste jeden deň vynechali, musíte začať od začiatku.

Krok 3: Identifikuj typ vnímania, ktorý v tebe prevláda

Jednoducho si vytvor podmienky, ktoré ti dokonale vyhovujú a podnecujú tvoje myslenie a inšpiráciu. Napríklad, ja som audiofil a pre mňa najlepší spôsob, ako získať informácie, je prostredníctvom sluchu. Preto sa rada učím pri počúvaní hudby alebo s pusteným filmom v pozadí. Moje slúchadlá sú mojím najlepším priateľom.

Krok 4: Získaj potrebný a zaujímavý materiál

Piesne, filmy, knihy, obrázky, online kurz, programy atď. Všetko, čo zodpovedá tvojim záujmom. Existuje mnoho online kurzov a stránok na internete, ktoré ti môžu pomôcť. Ak je pre teba ťažké zorientovať sa v množstve informácií, požiadaj o radu kamaráta alebo učiteľa.

Krok 5: Dodaj tomu čaro

Jednoducho si vytvor z týchto 15 minút svoj príjemný študijný rituál. Pusti si svoju obľúbenú hudbu, uvar si kávu alebo čaj, vymysli si odmenu, ktorú dostaneš po dokončení práce, a čo je najdôležitejšie — ver si, pretože vesmír vždy hovorí „áno“.

Je to len 5 jednoduchých krokov na ceste k vytvoreniu návyku učiť sa. Neveríš? Pokús sa o to a potom sa so mnou podeľ o svoj výsledok. Aj učenie sa stane jednoduchým, ak v ňom nájdeš potešenie. Verím v Teba!

Avatar

Dievča, ktoré už má magisterský titul, ale stále študuje ďalej, pretože ju to veľmi baví. Pracuje ako učiteľka a vie poradiť, ako sa naučiť cudzí jazyk. Veľa sníva, píše a verí, že vesmír vždy hovorí "áno".

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *