Vlastná tvorba

Труднощі переїзду за кордон: те, що знайомо кожному

(Foto: pixabay.com)

Навчання за кордоном відкриває для студентів не лише нові можливості, а створює незвичні проблемні ситуації, які потребують вирішення. Переїзд – зазвичай, стресова ситуація, а особливо, коли ти вирішуєш лишитися жити в іншій країни, де панують звичаї та традиції, до яких потрібно пристосуватися. Сьогодні я б хотіла поговорити з тобою про проблеми, з якими зіткнувся чи не кожен під час переїзду на навчання за кордон. Саме в цій статті ти зможеш знайти оптимальні шляхи вирішення цих проблем. У моєму випадку, для мене новою країною стала Словаччина.

Мовний бар’єр, який важко подолати

Першою значимою проблемою є мовний бар’єр. Ні для кого не секрет, що на момент переїзду кожен має різний рівень володіння мовою. Хтось вже закінчив спеціальні курси, а хтось знав лише найпотрібніші  фрази. У будь-якому разі, зазвичай, ми соромимося говорити з носіями мови, адже боїмося потрапити в незручну ситуацію через акцент. У цьому й полягає помилка більшості студентів. Що робити? Насамперед потрібно зазирнути своєму страху в очі. Якщо ти будеш намагатися комунікувати зі своїм оточенням, то покажеш, що хочеш досконало вивчити мову, й усі обов’язково допоможуть тобі. Головне не закриватися у собі, намагатися якомога більше часу проводити в мовному середовищі, шукати нові знайомства, секції, гуртки. І результат не змусить чекати себе довго.

Самостійне життя: плюси та мінуси

Самостійне життя, про яке більшість просто мріяла: ніякого контролю батьків, незалежності від них (звичайно, якщо ти вже сам можеш заробити гроші), особистий простір і ще багато речей, яких прагне кожен, допоки живе під одним дахом з рідними. Але ця медаль, як і будь-яка інша, має два боки, це ми, на жаль, розуміємо значно пізніше. Через це, мабуть, пройшов кожен. Варто навчитись розподіляти  свій час і фінанси. Стосовно особистого простору можна посперечатись. Більшість іноземних студентів живе в гуртожитках і, зазвичай, з незнайомими людьми, з якими спочатку потрібно знайти спільну мову. Саме в цьому і виявляється наша здатність до співіснування в соціумі. Бажано уникати конфліктів, адже все одно доведеться жити разом.

 Адаптація у новому місті

Щоб орієнтуватись у місті потрібно оглянути  його. Скачайте Google Maps і сміливо вирушайте у власну міні-подорож. Огляньте маленькі вулички, сквери, цікаві місця й обов’язково знайдеш багато цікавих місць для відпочинку. Також треба звикнути до того, що у багатьох країнах часто інший режим дня. Наприклад, у Прешові усі супермаркети працюють лишень до певної  години, а цілодобових магазинів взагалі немає. Транспортна інфраструктура  також відрізняється від української, але, на щастя, ти будеш знати точний час, коли прийде той чи інший вид транспорту, оскільки вони прибувають за розкладом.

Зрозуміло, що це далеко не всі проблеми (лише основні), з якими ти можеш зустрітися під час навчання за кордоном. Однак можеш мені повірити, що подолати їх не складно, якщо захотіти. Тому сміливо вперед!

Алевтина Словенка

 

Problémy pri sťahovaní sa do zahraničia

Štúdium v zahraničí otvára dvere k novým príležitostiam, avšak prináša tiež problémové situácie, ktoré si vyžadujú riešenia. Samotné sťahovanie je pre mladého človeka stresová situácia, a to najmä keď sa rozhodneš žiť v cudzej krajine. Už od prvého dňa sa musíš priúčať novým zvykom a tradíciám a začať skúmať mentalitu ľudí. V tomto článku budem hovoriť o problémoch, s ktorými sa stretne skoro každý študent v začiatkoch svojho štúdia v zahraničí. V mojom prípade je tou novou a cudzou krajinou Slovensko.

Jazyková bariéra, ktorú nie je ťažké prekonať

Prvým, a možno pre väčšinu študentov najväčším, problémom je schopnosť dorozumieť sa v nematerinskom jazyku. Každý má jazykové schopnosti na inej úrovni. Niekto má možno odborný jazykový kurz, iný pozná len základné frázy. Najväčšia chyba, ktorú robí veľa ľudí, je strach hovoriť s rodenými hovoriacimi. Je pochopiteľné, že sa človek cíti v takejto situácii nepríjemne. Je to však jedna zo situácií, ktoré by sme mali v živote prekonať a čeliť tak svojmu strachu. Ak sa pokúsiš komunikovať so svojím novým okolím a ukážeš, že máš záujem naučiť sa nový jazyk, ľudia okolo teba budú len radi a určite ti s radosťou pomôžu. Dôležité teda je neuzavrieť sa a nájsť si nových kamarátov, s ktorými si budeš môcť precvičovať cudzí jazyk vo dne v noci.

Odvrátená strana nezávislého života

Nezávislý život študenta — to je skrátka život bez rodičovskej kontroly a s osobným priestorom, ktorý si môžeš regulovať podľa seba. Každá minca má však dve strany a inak to nie je ani v tomto prípade. Spravidla je to v živote tak, že hodnotu toho, čo máme, si väčšinou uvedomíme, až keď to zrazu nemáme. Odrazu si na všetko sám. Musíš sa naučiť, ako si spravovať financie, aby si si mal z čoho kúpiť obed, na ktorý si musíš vyhradiť čas popri ostatných aktivitách, ktoré máš na celý deň naplánované. Čo sa týka vyššie spomínaného osobného priestoru, s tým to tiež nie je také ružové. Väčšina zahraničných študentov býva na internátoch, zvyčajne s cudzími ľuďmi, ktorí nám nemusia povahovo vyhovovať. Musíme sa však prekonať a nájsť spoločnú reč aj s človekom, ktorý nám nie je sympatický, pretože konflikty by nám život v cudzej krajine len znepríjemňovali.

Keď odrazu bývaš v cudzom meste

Ak sa chceš bez problémov orientovať v akomkoľvek meste, musíš ho najprv spoznať. Jednou z možností je stiahnuť si mapy Google a ísť preskúmať okolie. Choď sa prejsť po malých uličkách, po námestí, nájdi zaujímavé miesta a možno pri tom spoznáš aj nových fajn ľudí. Tiež si budeš musieť zvyknúť na to, že v mnohých krajinách je iný denný režim ako u teba doma. Napríklad v Prešove sú všetky supermarkety otvorené len do určitej večernej hodiny a nenájdeš tu obchody, v ktorých sa dá nakúpiť kedykoľvek, hoci aj uprostred noci. Veľké rozdiely sú tiež v mestskej hromadnej doprave, ktorú budeš určite využívať. Je preto dobré naštudovať si príchody a odchody autobusov, trolejbusov či vlakov.

Samozrejme, že toto nie sú všetky problémy, s ktorými sa študenti stretávajú počas štúdia v zahraničí. Je ich oveľa viac, ale môžeš mi veriť, že nie je ťažké ich prekonať. Stačí len pevná vôľa a ochota učiť sa nové veci. Určite o sebe nepochybuj a mysli na svoju budúcnosť!

palko

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *