Január sa asi u každého študenta spája s obdobím plným stresu. Kým si žiaci základných a stredných škôl opravujú známky pred vysvedčením, my vysokoškoláci krvopotne makáme, aby sme sa čím skôr zbavili skúšok a užili si aspoň niekoľko voľných dní pred začiatkom nového semestra. Lenže, čo v prípade, že kolotoč učenia neprestáva ani napriek pokročilému januáru a vy sa už cítite kompletne vyšťavení z toľkého usilovného štúdia? Skôr ako podľahnete panike a miernej „študentskej depke“, skúste nájsť na tejto situácii aj niekoľko pozitív, ktoré vás udržia pri živote, kým sa vám kompletne „nezazelená“.
1. Nemusíte vyjsť z teplej postieľky
Možno si to ani neuvedomujete, ale v čase skúškového nemusíte opustiť pohodlie svojej postele či gauča v obývačke, čo je, najmä počas chladných januárových dní, veľkou výhodou. Mnohí takéto šťastie nemajú. Spomeňte si napríklad na smetiarov, ktorí v týchto mrazoch trávia dlhé hodiny vynášaním zamrznutých smetných nádob, a hneď sa vám to učenie bude zdať menej hororové.
2. Môžete si ráno pospať
Kým vaši rodičia či mladší súrodenci musia skoro ráno vstávať, vy si môžete pokojne pospať hoci aj do desiatej, pričom vám vaše vyspávanie nebude nikto z blízkych zazlievať. Napokon, potrebujete si nechať uležať to kvantum informácií, ktoré vaša hlava v týchto dňoch spracováva. 🙂 Jediný háčik je asi len v tom, že táto výhoda platí len vtedy, ak si množstvo učenia rozumne rozdelíte a nenechávate si všetko na poslednú chvíľu.
3. „UČÍM SA!“ ako spoľahlivá výhovorka
Chcete sa vyvliecť z prítomnosti na nejakej rodinnej návšteve alebo z typického sobotňajšieho maratónu s vysávačom a prachovkou v rukách? „Učím sa!“ je veta, ktorá to za vás spoľahlivo vybaví. Samozrejme, nie vždy je to len výhovorka, ale ruku na srdce, koľkí z nás túto vetu nepoužili aspoň raz so zajačími úmyslami?
4. Môžete sa napchávať bez výčitiek svedomia
Kto z nás to cez skúšky zvláda bez pojedania akýchkoľvek sladkých či slaných pochutín, ktoré nám tak krásne obaľujú (nielen) nervy a udržiavajú nás pri živote? Ak po takýchto „vyžierkach“ často mávate výčitky svedomia, tak vás možno upokojí, ak vás ubezpečím, že nemusíte. Pri učení totiž spaľujete omnoho rýchlejšie, ako by sa vám mohlo zdať. Môžete mi veriť, mám to vyskúšané na vlastnej koži. 😉
5. Zväčší sa vám kapacita mozgu
Asi ste už počuli o tom, že priemerný človek využíva bežne len niekoľko (cca 5 %) percent mozgového potenciálu. Práve učením si namáhame našu šedú mozgovú kôru a zabraňujeme tomu, aby náš mozog „zlenivel“. Takže, neľutujte sa, namáhanie mozgu je v konečnom dôsledku zdraviu prospešné. Samozrejme, popri učení nezabúdajte ani na dostatočný oddych a spánok.
Motivačný bonus
Ak to ešte chvíľku vydržíte a zabojujete pri dokončovaní posledných skúšok, počká na vás nielen dobrý pocit zo splnených povinností, ale aj zaslúžená odmena v podobe niekoľkých voľných dní pred letným semestrom. Tak hlavu hore, určite všetko zvládnete. 🙂
Komentovať