Zdravie

Leto a domáci miláčikovia v prírode. Ako ich ochrániť pred kliešťami?

(Zdroj: royalpets.sk)

S príchodom teplejšieho počasia sa chlpatí domáci miláčikovia nielen vydávajú na prechádzky do parkov a lesov, ale čelia aj zvýšenému riziku výskytu parazitov. Kliešte sú pre psov veľmi nebezpečné, ako iste viete. Bohužiaľ, takéto prípady sú často smrteľné. Poradíme vám, ako chrániť svojho psa pred kliešťami a čo robiť, ak sa na neho kliešť predsa len prisaje.

Hlavným kľúčom k bezpečnosti vášho psa je samozrejme pravidelná prevencia. Odborníci odporúčajú venovať pozornosť najmä:

• tabletkám – mali by sa podávať pravidelne a dávkovanie by sa malo vypočítať podľa telesnej hmotnosti;
  • kvapkám – aplikujú sa na telo približne raz za dva týždne;
  • špeciálnym šampónom – nemal by sa používať 2-3 dni pred a po použití tekutín, ktoré odpudzujú kliešťov;
  • ochranným sprejom – snažte sa psa ošetriť tak, aby sa sprej nedostal do dýchacích ciest;
  • obojkom – hovoríme o tých, ktoré sú napustené zložkami odpudzujúcimi parazity;
  • oblečeniu na prechádzky – najlepšie je zvoliť overal;
  • očkovaniu – malo by sa vykonávať na špecializovaných veterinárnych klinikách.
(Foto: Yana Pelekhach)

Je dôležité, aby ste svojho psa po prechádzke vždy skontrolovali. Najčastejšie sa kliešte môžu „prichytiť“ na chrbte, stehnách alebo ušiach. Kliešťom sa dá predísť, ak parazitov zachytíte na úrovni vrchnej vrstvy srsti.

Ak dôjde k tomu, že vášho domáceho miláčika uhryzne kliešť, nemali by ste panikáriť. Parazita môžete odstrániť sami. Vždy by ste však mali mať pripravené rukavice, pinzetu a dezinfekčný prostriedok. Uchopte oblasť kože, kde je kliešť prisatý, opatrne ho vytiahnite. Najlepšie tak, aby na mieste uhryznutia nezostali žiadne jeho čiastočky. Ranu ošetrite a pozorujte, ako sa pes cíti. V prípade zníženia chuti do jedla a aktivity neváhajte a zviera okamžite vezmite k veterinárovi.

Už skôr sme spomínali, že kliešte sú s príchodom tepla aktívnejšie. Uhryznutie daného parazita je bezbolestné, ale môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia zvierat, ale aj ľudí.

Yana Pelekhach