Ankety

Anketa: Čo si študenti myslia o nových turniketoch v internátoch?

(Zdroj: instagram.com/internatyunipo)

So začiatkom akademického roka sa v študentských domovoch (tzv. Novom internáte, Starom internáte a na internáte Námestie mládeže) objavili turnikety umožňujúce priechod študentom s preukazmi ISIC. Nový systém vstupu začal naplno fungovať až 1. októbra. Bolo to spôsobené tým, že študenti prvých ročníkov si museli vybaviť nové študentské preukazy a študenti vyšších ročníkov si ich museli obnoviť. Od zavedenia nových pravidiel už uplynuli tri týždne. Čo si o tom myslia samotní obyvatelia internátov?

Anna, Nový internát

Nový systém je celkom fajn, pretože teraz nemusím preukazovať svoju legitimáciu každý jeden krát, ale ten systém záleží na elektrike a počítačovom systéme, tak niekedy nemôže správne fungovať

Sergej, Nový internát

Ja vidím v tom viac problémov než výhod. Hlavný problém je v tom, že keď veľa študentov ide na hodiny, oni sa zbierajú do kopy pred turniketmi a každý musí čakať, kým všetci prejdú.

Soňa, Námestie mládeže

Nový systém je neskutočne nepohodlný. Prirovnávam ho k Prahe, kde som si v internáte len používala ISIC, aby som sa dostala dovnútra a von. Ale tu je aj ISIC aj legitimácia, nie je to premyslené a nepohodlné, malo by byť len dačo jedno.

Artem, Námestie mládeže

Turniketový systém má svoje výhody aj nevýhody, ale určite ho treba zlepšiť, pretože v súčasnom stave nie je účinný. Vo všeobecnosti je to dobrý nápad, pretože ide o moju bezpečnosť a bezpečnosť všetkých ľudí v internáte.

Olha, Stáry internát

Je to dobrý nápad, ale jeho realizácia je nedomyslená. Po prvé, na Starom internáte je ešte potrebné preukázať legitimáciu. Je to strašne nepohodlné, keď si musíte stále vybavovať dva preukazy. V systéme s turniketmi nie je žiadna logika, ak sa obyvatelia musia pred vstupom preukázať legitimáciu. Po druhé, je tu len jeden turniket a ráno tam bežia desiatky študentov na hodiny. Počas špičky musíte stáť a čakať vo veľkom rade, aby ste sa dostali dnu alebo von. Ak by sa zavedenie turniketového systému viac premyslelo, možno by systém priniesol viac výhod pre všetkých.

Oleg, Starý internát

Podľa môjho názoru je turniketový systém veľmi dobrý nápad, ktorý by mohol uľahčiť život študentom aj zamestnancom internátov a vyriešiť problém hostí, ktorí sa neprihlásili na návštevu. Problém však nastal pri realizácii tejto myšlienky. Vzhľadom na to, že existuje spoločný turniket pre študentov, ktorí vstupujú a vystupujú z internátu, vzniká najmä počas špičky rad. Taktiež ako študenti, ktorí majú niekedy priateľov, ktorí nebývajú na internáte, čelíme problému, že keď na svojom pracovisku nie je vrátnik, aby sme mohli ísť dovnútra alebo von, musíme čakať.

Irina, Nový internát

Nové turnikety na internáte boli dobrým rozhodnutím. Pretože znižuje nelegálny vstup neoprávnených osôb. Problémom je, že pri veľkom nápore ľudí turnikety sťažujú pohyb.

Maxim, Námestie mládeže

Tieto turnikety hodnotím neutrálne, jedinou nevýhodou sú dlhé rady, ale to som videl len na Starom internáte

Katka, Námestie mládeže

Viac sa mi páči systém v Bratislave, keď stačí priložiť ISIC a nemusíte preukazovať legitimáciu. Pochopila by som, keby tam vôbec nebol žiadny vrátnik, ale nevidím zmysel v turniketoch, kedysi sme žili normálne len s preukazovaním legitimácie. Nie je tu žiadna bezpečnosť, v každom prípade sa dá veľmi ľahko dostať cez turniket, preskočiť ho.

Autorka: Aryna Kniazeva

Mediálne štúdiá