Prvý májový týždeň sa na Prešovskej univerzite spojil so vzácnou návštevou z Veľkej Británie, ktorá nevynechala ani redakciu Unipo Press. Stretli sme sa ešte dvakrát. Ako naše stretnutia prebiehali?
Antony Eddison je profesorom na University of Sunderland neďaleko anglického mesta Newcastle. Na Slovensko prišiel predstaviť ponuku výmenného pobytu a spoluprácu medzi Prešovskou univerzitou a University of Sunderland, ktorá sa zaujíma o mediálnu sféru, módu a šport. Hlavnou úlohou projektu je vybrať troch ľudí, ktorí by v rámci Erasmus Mobility spolupracovali na projektoch v hosťujúcej krajine. Ešte nie je jasné, či sa spolupráca podarí, ale Antony verí, že bude jeho nápad úspešný.
Moje prvé stretnutie s Antonym sa konalo na porade, kde som celej jeho idei spolupráce zatiaľ len načúvala. Ocenil našu prácu ako mediálnych tvorcov a práve v takýchto ľuďoch vidí, podľa vlastných slov, najväčší potenciál. Druhé stretnutie bolo pri predstavovaní projektu študentom druhého ročníka bakalárskeho štúdia mediálnych štúdií. Po zhliadnutí videa zostalo viacero zo študentov prekvapených skvelou prezentáciou univerzity.
„Minulý rok som sa zúčastnil workshopu vo Fínsku, kde som sa stretol s predstaviteľmi Prešovskej univerzity. Prešov som navštívil vo februári, keď sme prišli s myšlienkou na spoluprácu cez Erasmus, pretože niektoré veci robíme u nás inak ako vy na Slovensku. Preto si myslím, že to môže byť dobré pre našu aj vašu univerzitu.“
V rámci tretieho stretnutia, v kaviarni Libresso Books & Coffee, sa konal Future Shock – interaktívny seminár o dramatickom náraste používania technológií v našom každodennom živote. Antony posunul publiku tri historické výroky, nad ktorými sme sa mohli len zasmiať. V krátkosti predstavil historický vývin osobného počítača, druhov internetu a krátkodobých sociálnych sietí. Nezabudol podotknúť aj to, ako technológie dokážu ovplyvniť vnímanie a náš pohľad na svet. Vybral piatich ľudí, ktorí si mali pozrieť video a počítať hody loptou.
Najviac zarážajúce boli ukážky pokroku v pripojeniach. Dozvedeli sme sa, že sa stroj dokáže pripojiť na kravu a zisťovať tak jej životné funkcie a tenisky si môžu pamätať vašu pohybovú aktivitu. Ale aj napríklad stojan na tablet pre deti. Ku pokrokom zaradil aj holografiu či mikrofón, ktorý sa správa ako denník. Za nevýhody považuje zabezpečenie niektorých stránok a miznutie kamenných obchodov kvôli internetu a internetovým pirátom. Vďaka takýmto pokrokom v Británií zmizli aj tie najväčšie obchody.
Čo sa najviac zapáčilo Antonymu pri návšteve Slovenska? „Keď som prichádzal na univerzitu, išiel som po ulici, ktorá je teraz nádherne rozkvitnutá. Ale bol som aj v Poprade a vo Vysokých Tatrách. Je to tu krásne.“ Antony sa vráti na Slovensko opäť v septembri alebo v októbri. Už teraz sa tešíme na jeho ďalšiu návštevu na pôde Prešovskej univerzity.
Komentovať