Súčasťou šťastného a spokojného života je čas, ktorý trávime sami so sebou a pre seba. Väčšinou sa uchýlime ku činnostiam, o ktorých potom povieme, že nám ten čas iba zožrali. V časoch skúškového a štátnicového obdobia to nazývame prokrastináciou, ktorá je v skutočnosti často potrebná pre lepšie sústredenie sa a odýchnutú myseľ. Ale aký typ prokrastinácie nás naozaj nakopne? My si myslíme, že to môže byť aj čítanie zaujímavých kníh, pozeranie dobrých filmov a seriálov či počúvanie náučných a aktuálnych podcastov. Preto sme sa rozhodli vytvoriť pravidelný seriál Časožrút, v ktorom vám prinesieme naše overené tipy, vďaka ktorým sa týto časožrúti stanú vašimi kamošmi. 🙂
V prvom Časožrútovi vám prinášame tipy na 6 kníh, ktoré určite stoja za prečítanie. Či už máte radi príbehy romantické alebo psychologické, motivačnú alebo populárno-náučnú literatúru, veríme, že každému brnkeme na tú jeho strunu. 🙂
Katarína Holetzová — Správa od mŕtveho chlapca
Keď Nina dostane miesto učiteľky na internátnej škole, jej život sa obráti totálne naruby. Očarí ju svojský študent Damian, s ktorým prežije krátky, no o to vášnivejší románik. Jedného dňa však chlapca nájdu mŕtveho. Koniec aféry. Koniec príbehu. Alebo nie? Je naozaj mŕtvy?
Pre mňa sa čítanie tejto knihy stalo závislosťou. Nechcela som, aby som ju dočítala rýchlo, no zároveň som sa dožadovala odpovedí. Príbeh prebúdza ľudskú zvedavosť. Keď som si už začínala myslieť, že viem, ako to celé dopadne, práve vtedy prišli do deja nečakané udalosti a zvraty. Varujem, že knihu nebudete chcieť odložiť, pokým nezistíte, čo sa naozaj stalo.
Roman Chrappa — Dobrá forma
Zdravotný stav prinútil Lucasa zastaviť sa a rozmýšľať. Rozhodol sa, že absolvuje tréningový kemp, a ten mu zmenil život. Stretol Coacha, ktorý trénoval jeho telo aj myseľ. Lucas absolvoval šamanské rituály a začal si klásť otázky mystéria. Vďaka novej ceste sa stal zdravým a vyrovnaným človekom.
Mnoho ľudí radí túto knižku do kategórie motivačnej literatúry. Nejde však o motiváciu ako-takú. Pri čítaní som sa vedela stotožniť s mnohými situáciami, ktoré zažíva väčšina ľudí v dnešnom uponáhľanom svete. Navyše je príbeh písaný pútavo a číta sa veľmi rýchlo. Páči sa mi poukazánie na nepotrebnosť materiálnych hodnôt a (ne)dostatok času v našich životoch. Tento príbeh si vyžaduje pozornosť čitateľa, pretože tie najväčšie myšlienky sú ukryté v momentoch, ktoré sa na prvý pohľad zdajú úplne neškodné. Najviac sa mi páčilo prirovnanie nášho tela ku autu, do ktorého sme schopní celoživotne a neúnavne investovať. 😉
Jennifer Niven — Všetky skvelé miesta
Theodor a Violet. Dvaja obyčajní ľudia, ktorí majú spoločné iba to, že chodia do rovnakej školy. Kým sa Theo snaží zápasiť s vlastným ja, Violet by najradšej zabudla na deň, ktorý zmenil život jej i celej rodine. Osud to však zariadil tak, aby sa stretli. Aby spoločne našli všetky skvelé miesta.
DO-KO-NA-LÉ čítanie. Nepreháňam. Autorka príbehu vytvorila akýsi kontrast medzi tým, ako pôsobíme na ľudí, ako nás vnímajú iní a ako sa cítime my sami. Nie vždy je to rovnaké. Každý z nás totiž niečo prežíva, skrýva alebo tají. Všetci máme svoje tajomstvá a dovolím si povedať, že nikto nevie o druhom človeku naozaj všetko. Pri čítaní knihy som pochopila, že veci nie sú také, aké sa zdajú byť. Treba im len lepšie porozumieť.
Ján Markoš — Sila rozumu v bláznivej dobe
Akými trikmi sa dá do slov prepašovať podprahová reklama? Nakoľko sa slovník Zomri odlišuje od slovníka Mariana Kotlebu? Čo je deepfake? Ako rozoznať logicky chybný argument? Prečo ignorujeme pravdivé fakty? Akými najčastejšími trikmi sa manipulujú grafy? Ako často skontroluje priemerný tínedžer svoj mobil a ako využívajú marketingoví špecialisti evolučné nedokonalosti ľudskej mysle?
V knihe od slovenského šachistu Jána Markoša som našla odpovede na všetky tieto otázky, a ešte omnoho viac. Rozvíjanie kritického myslenia by malo byť súčasťou celoživotného vzdelávania, a práve táto kniha predstavuje formu, ktorá bude podľa mňa vyhovovať viacerým skupinám ľudí. Ja som si z nej veľa zobrala, na reklamu a mediálny svet vďaka nej nazerám inak a musím povedať, že mi v mnohých prípadoch otvorila oči.
Nina Protušová – Mira
Prežila autonehodu, z ktorej si však nič nepamätá. Po zotavení sa Mira opäť snaží žiť ako-tak normálny život, no niečo jej v tom bráni. Pocit, že čosi nie je v poriadku. Preto sa rozhodne zistiť, čo sa stalo v osudný deň nehody. Pravda je ale niekedy bolestivejšia než klamstvá.
Mira sa po spomínanej autonehode stáva úplne iným človekom. Cíti sa nesvoja a má pocit, že jej všetci niečo zatajujú. Páči sa mi jej odhodlanie a zmysel pre pravdu. Chce zistiť, čo sa naozaj stalo a prečo sa to stalo. Potrebuje to vedieť. Cíti, že jej niečo chýba. Žeby odpovede? K tým sa tak ľahko nedostane. Dokonca si chvíľu bude myslieť, že si to len namýšľa. Z tejto skvelej knihy plynie ponaučenie – naše podvedomie vie všetko ako prvé. Treba mu len načúvať. A veriť mu.
David Wallace-Wells — Neobývateľná Zem
Na svojej ceste do blízkej budúcnosti David Wallace-Wells predstavuje klimatické pohromy, ktoré nás čakajú a zmenia podobu sveta. Zároveň však otepľovanie planéty zmení aj našu politiku, kultúru, vzťah k technológiám a pohľad na históriu.
Kniha zaoberajúca sa klimatickou krízou a negatívnymi predpoveďami budúcnosti ma prinútila zamyslieť sa, či ľudstvo robí všetko pre to, aby sme na Zemi mohli žiť aj v ďalšom storočí. Autor sa snaží čitateľa pomerne dosť vystrašiť, preto je potrebné niektoré jeho myšlienky brať s nadhľadom a prihliadať na to, že sám knihu pravdepodobne písal ovplyvnený strachom. Jeho argumenty pre záchranu planéty nie sú mierené na prírodu, ale na ľudí a klimatickú politiku, čo prináša nové pohľady na globálne otepľovanie a samotnú klimatickú krízu.
Ak máte svoje vlastné tipy na knihy, filmy, seriály alebo podcasty, o ktorých by malo vedieť viac ľudí — sem s nimi! Svoje odporúčania nám môžete napísať na náš mail unipopress@gmail.com, Facebook, Instagram alebo priamo našim redaktorkám @petra.hartmannová a @ivanasaff
Komentovať