Iné Kultúra

Časožrút: Dobrý film nikdy nie je zlý

V druhej časti nášho Časožrúta vám prinášame tipy na filmy, ktoré nás v poslednom čase najviac zaujali, alebo patria do našej obľúbenej klasiky. Spríjemnite si skúškové a poskúškové obdobie dobrým filmom a dovoľte si oddychovať. 🙂

Prekliaty ostrov / Shutter Island

Dráma / Mysteriózny, USA, 2010 

Vyšetrovateľ Teddy Daniels je povolaný na Shutter Island, aby našiel pacientku, ktorá zmizla z ústavu duševne chorých zločincov. Spolu s kolegom Chuckom sa púšťa do pátrania, ktoré sa zdá byť bežné. Nič však nie je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá. Postupne odhaľujú pravdu, ktorá je viac než desivá. Zimomriavkový. Jediné slovo, ktoré mi v tejto súvislosti napadne. Dej ma držal v napätí od začiatku až do záverečných tituliek. Upozorňujem, že nebudete vedieť, čo je skutočné, čo je pravda, lož a ako sa všetko napokon skončí. Veľké plus pre tento divácky zážitok je herecké obsadenie. Pripravte si pukance, pohodlne sa usaďte, neistota sa začína.

 

Resistance

Životopisný / Dráma, FR/USA/DE/VB, 2020

Životopisný príbeh z obdobia druhej svetovej vojny. Hlavnými hrdinami sú židovskí skauti, ktorí spolupracovali s francúzskym hnutím odporu. Svojimi odvážnymi činmi zachránili životy tisíckam židovských sirôt.  Stali sa inšpiráciou pre vojakov a svetielkom nádeje pre víťazný koniec.

(Doteraz) neznámy príbeh francúzskeho herca Marcela Marceaua, ktorý zachránil židovské deti pred istou smrťou. Spolu s priateľmi sa rozhodli bojovať proti strachu a nespravodlivosti. Zázrakom alebo šťastím sa deťom a našim hrdinom podarilo utiecť pred nacistami. Tým dostali nádej na nový bezpečný život. Film v sebe nesie odkaz, na ktorý netreba zabúdať ani dnes. A zaslúži si byť videný.

 

Príliš osobná známosť

Komédia / Drama, Slovensko / Česko, 2020

Tri ženy a tri životné príbehy. Simona sa snaží usporiadať si život po tom, čo sa rozvedie s manželom. Natáliu si na dovolenke nájde malé dievčatko a okrem nej samej jej do života privedie aj novú lásku. Eva zisťuje, že napriek dôchodcovskému veku má v živote ešte stále miesto na partnerskú lásku. Tri ženy a tri podoby lásky.

Pre mňa sú filmy natočené podľa knižnej predlohy Evity Urbaníkovej oddychom. Pri nich dokážem vypnúť hlavu a naplno prežívam príbeh hlavných postáv. Smejem sa s nimi, plačem s nimi. Príliš osobná známosť je milý príbeh, ktorý môže zažiť ktokoľvek z nás. Páči sa mi jeho hlavná pointa – stačí fakt málo, aby sme našli šťastie. A ešte menej k jeho zničeniu. Jednoducho film o ženách, mužoch, šťastí a druhoch lásky, ktorých je nekonečne veľa.

 

Benny a Joon

Komédia / Romantický, USA, 1993

Automechanik Benny venuje celý svoj život, pozornosť a lásku svojej sestre Joon, ktorá trpí psychickými problémami. Nad svojou sestrou drží ochrannú ruku na úkor vlastného šťastia. Ich pokojné nažívanie naruší príchod Sama, ktorý sa ku nim nasťahuje kvôli prehratej stávke v pokri. Sam, ktorého stvárňuje Johnny Depp, je považovaný za pozitívneho blázna. Na každom kroku predvádza triky a kúzelnícke čísla. Romantika na seba nenechá dlho čakať a Benny sa musí vysporiadať s citmi svojej sestry, ktoré v nej prebudil šaškársky Sam.

Dejová línia filmu je pomerne pokojná a predvídateľná, výkon Johnnyho Deppa tu však vnáša závan grotesky, ktorý síce nespôsobí hrdelný smiech, avšak určite prinúti diváka obdivovať herecké umenie pripomínajúce Charlieho Chaplina.

 

Pred úsvitom / Before sunrise

Romantický, USA / Rakúsko, 1995

Francúzska a Američan sa stretnú vo vlaku idúcom z Budapešti do Viedne. To znie ako začiatok zamotaného a prvoplánovo romantického príbehu, však? V skutočnosti ide o 97 minútové sledovanie nekonečných rozhovorov medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa rozhodli prežiť jednu spoločnú noc v uliciach Viedne. Romantických momentov tu, samozrejme, zažije divák neúrekom. Dôležité je započúvať sa do rozhovorov, ktoré majú na míle ďaleko od „small talkov” medzi cudzincami.

Film Pred úsvitom je prvým dielom z trilógie Before. Z môjho pohľadu je práve prvý diel najlepší, a možno jediný, ktorý stojí za to. V pokračovaní príbehu už dej stráca napätie a prekvapivé momenty, divák si tak neužíva bezprostrednosť hlavných postáv. Dej prvej časti mi vo viacerých momentoch pohladil dušu svojou plynulosťou a príjemnou jednoduchosťou.

 

Vlasy / Hair

Muzikál, USA / Nemecko, 1979

Americký vojak Claude Bukowski má čoskoro narukovať do vojny, preto si chce užiť posledné dni v New Yorku. Pri príchode narazí na Sheilu, do ktorej sa veľmi rýchlo zamiluje. Spoločne sa dostávajú ku miestnej skupinke hippiesákov, ktorí im ukážu svoj slobodný a nezávislý život plný lásky a drog. Claude sa musí po pár dňoch so svojou láskou rozlúčiť, preto požiada Bergra, člena hippies, aby zaňho strávil jednu noc vo vojenských kasárňach. Do vojny vo Vietname nakoniec odchádza nesprávny chlap.

Celosvetovo známy muzikál, ktorý poukazuje na ľahostajnosť voči vojne vo Vietname a kriticky hodnotí nastavenie americkej spoločnosti v 70. rokoch 20. storočia. Ústrednými postavami sa stávajú členovia hippies komunity vyjadrujúci svoj opozitný postoj voči vládnucej konzervatívnosti. Muzikál obsahuje piesne, ktoré sa stali znakom slobody a oslavy života.

 

Ak máte svoje vlastné tipy na knihy, filmy, seriály alebo podcasty, o ktorých by malo vedieť viac ľudí — sem s nimi! Svoje odporúčania nám môžete napísať na náš mail unipopress@gmail.com, FacebookInstagram alebo priamo našim redaktorkám @petra.hartmannová a @ivanasaff

 

Ivana Šaffová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *