Darovať kúsok seba je najušľachtilejší ľudský čin. Či už sa rozhodneme darovať celú krv, krvnú plazmu či doštičky, podstata zostáva zachovaná a nejeden ľudský život zachránený. V stredu 11. decembra sa na Fakulte zdravotníckych odborov „krvácalo” pre dobrú vec. Mobilné odbery fakulta organizuje už niekoľko rokov.
Podľa dekanky Štefánie Andraščíkovej fakulta vidí zmysel najmä v tom, že vzdelávajú a vychovávajú práve zdravotníckych pracovníkov. Každý zdravotník či záchranár by mal mať v hlave a najmä v srdci myšlienku pomáhať druhým. Docentka Andraščíková vyzdvihla aj dobrú spoluprácu s Národnou Transfúznou Službou Prešov. Je rada, že sa im v poslednej dobe darí vďaka podujatiu osloviť celú univerzitu a odberu sa zúčastňujú študenti a pedagógovia zo všetkých fakúlt.
Odberov sa zúčastnilo 43 darcov, avšak „pustiť žilou” bolo ochotných o takmer 20 darcov viac. Tí boli z darovania pre nevyhovujúci zdravotný stav vyradení. Medzi prítomnými boli prvodarcovia, ale aj takí, ktorí chodia krv darovať pravidelne. Ich motiváciou prísť vyhrnúť rukáv pre dobrú vec bolo najmä pomôcť ostatným. 27 odberov má na konte docent Ján Husár z Pravoslávnej bohosloveckej fakulty. Akcia darovania krvi na Fakulte zdravotníckych odborov je pre neho už tradíciou, a preto ju nevynechal možnosť zúčastniť sa.
Darcom môže byť každý, kto má 18 až 60 rokov, najmenej 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Dôležitá je aj príprava pred samotným odberom. Vedúca lekárka odberového tímu z NTS MUDr. Turčanová vyzdvihla pripravenosť darcov, ktorá je podľa nej základom dobrého zloženia krvi. Krv môžu ľudia darovať na mobilných odberoch, ale aj v transfúznych centrách. Tam vedia darcovi odobrať krvnú plazmu či doštičky aj samostatne pomocou špeciálneho prístroja. Muži môžu krv darovať každé tri mesiace, ženy každé štyri.
Autor: Samuel Kucharik
Komentovať