Už je to tu! Nastalo obdobie, ktoré si treba naplánovať s oveľa väčšou precíznosťou ako harmonogram vášho nasledujúceho umývania vlasov. Je to niečo neskutočné, čo sa nedá vyjadriť slovami. Našťastie, je tu partia skúšajúcich, ktorí sa neboja prihlásenú flotilu verbálne ohodnotiť. Situáciu komplikuje len fakt, že každý prežiť nemusí.
Na začiatok je nutné vykonať priznanie. Študentov dokážeme pomerne jednoducho rozdeliť na niekoľko kategórií, od suverénov až po úplných šialencov. Dátum skúšky dokáže o zmýšľaní človeka veľa napovedať, preto sa pripravte na to, čo všetko dokážete o ľuďoch v tomto období zistiť.
Prvá skupina chce mať skúškové ukončené ešte pred zabalením vianočných darčekov. Je otázne, či sú to ostrieľaní študenti, alebo chcú iba skúsiť šťastie a známky si opraviť koncom skúškového, keď sa vrátia z dlhodobo avizovanej dovolenky niekde v cudzine. Určite majú všetky práce hotové v predstihu a neplánujú nič nechávať na neskôr. Týmto typom vyhovuje možná malá „protekcia“, ktorá je výsadou u prvoprihlásených. S prižmúreným očkom nerátajte, ak sa súhrn vami predvedených vedomostí rovná nule. V takom prípade bude mať váš skúšajúci úplne opačnú náladu, pretože ste ho odohnali od ideálu štedrovečernej kapustnice zbytočne.
Približne v strede skúškového sú prihlásení priemerne pripravení a primerane odvážni študenti, pre ktorých nastal čas absolvovať všetky skúšky. Počas týchto, odhadom troch týždňov, študenti dookola zisťujú, aké otázky si pre nich oddýchnutí profesori pripravili. Celý systém je založený na návnade, ktorá svojim pokračovateľom ochotne prezradí obsah za zavretými drevami. Dokonalý plán sa však rúca v momente, keď sa niekto rozhodne zmeniť znenie testovacích otázok, čím sa spôsobí vydanie okamžitého lístka na ďalšiu skúšku. Takže všetci, ktorí sa učili odpovede naspamäť, sa môžu pri vstupe rovno na päte otočiť.
Neúspešných študentov sa zmocní otázka, či sa vyhodené papiere ešte stále nachádzajú v koši v momente, keď ich prekvapí verdikt FX. Ich žalár smrti vo vydýchanej detskej izbe či internátnej ubytovne sa opäť naplní žiaľom. Tlak im zvýši listovanie v doteraz neotvorených knihách odporúčaných skúšajúcimi, ktoré sa odrazu stanú neodmysliteľnou súčasťou života a nakrátko nahradia mobil. Stredná línia vždy vyprodukuje tých najlepších, ktorí sa objavia v poslednej fáze, alebo sa k predmetu vrátia aj o rok.
Napätie je silné najmä vtedy, ak sa na jednom termíne stretne viacero bojujúcich s odlišnou cifrou určujúcou počet opakovaní predmetu. Neskúsených dokážu slová opakovane odpovedajúcich stálic pred ich prvým pokusom maximálne zneistiť. Výlevy o nespravodlivom hodnotení a prísnom pohľade už pri vstupe do miestnosti sa rozplynú v momente, keď je študent dobre pripravený. Každý skoro oklamaný si v hlave o tých naďalej neúspešných myslí svoje, čo do budúcna šíri novú vlnu ešte viac subjektívnych postrehov pre ďalšie generácie skúšaných.
Všetci zapísaní sa celý čas tvária nanajvýš prekvapene. Platí to najmä vtedy, keď si vytiahnu otázku, o ktorej ani nepočuli. Asi si mysleli, že na ich osudnom papieriku bude presne to, čo si aj vytiahnuť plánovali. Prekvapenie, zneistenie a strach sú prítomné často. Ústna odpoveď im zrejme nedovolí pohľadať si odpovede v smart hodinkách, pretože sú pred ich hlavami posadení strážcovia brány do ďalšieho semestra, ktorí si chcú svoje ovečky poriadne preveriť.
Tých, ktorí sa prihlasujú na posledné termíny, môžeme pokojne označiť za samovrahov. Je im zrejme jedno, aký verdikt zaznie v posledných januárových dňoch nad ich hlavami nabitými vedomosťami. Každý z nich sa chce iba dožiť ďalšieho semestra, ktorý už klope na dvere. Aj napriek odsúvaniu celej doby skúšania na potom sa nie vždy javia, že učivu rozumejú. Zdá sa, akoby zabudli, že sa skúška vôbec koná, lebo si ešte na lavičke očami prechádzajú posledné riadky 3000 stranovej knihy na povinné čítanie, s obavami objímajú svoju voodoo bábiku a naposledy si veštia z tarotových kariet v nádeji, že zistia, čo sa s nimi vo vnútri stane.
Z dlhých hodín za odpovedajúcim stolom viem, že neexistuje sila, ktorá by hrozivých profesorov učičíkala, preto je jediným riešením dobrá príprava. Aj pri banalite akou je skúška sa potvrdzuje tvrdenie, že kto vie, ten vie.
Komentovať