Fejtóny

Fejtón: A predsa nám chce iba dobre

(Zdroj: VK)

Vzťah študenta a školiteľa bakalárskej či diplomovej práce je rovnaký ako mať frajerku. Ste spolu z určitého dôvodu a plánujete to spolu ťahať, kým vás niečo bude spájať. Ak vo vzťahu nebudete spokojní a nejakým spôsobom sa daný zväzok rozpadne, určite o svojich skúsenostiach poviete poza chrbát každému. A to aj napriek tomu, že počas trvania puta to nemuselo byť najhoršie. Bolestivý rozchod ukončíte slušným podaním ruky a vzápätí sa vrhnete na iné, voľné slečny, na ktoré si najprv tiež dopredu vyhľadáte názory ostatných.

Všetky nanútené vzťahy trvajú maximálne dva roky, počas ktorých sa snažíte stihnúť všetko potrebné. Pomaly sa spoznávate a v súkromí pripravujete na možné témy vašich budúcich rozhovorov, o ktorých nemáte ani poňatie. Na žiadosť polovičky si aj nelegálnym spôsobom zadovážite všetky knihy, ktoré stihla v letmej konverzácii niekde na chodbe spomenúť. Poriadne kvôli nej ani nespíte, pretože je toho ešte toľko, čo ste nestihli zariadiť, pokiaľ sa opäť stretnete, že sa vám reálne zavrieť oči ani neoplatí.

Ak vám vadí jej starostlivá nátura, sem-tam jej niečo sadne na nos a vy môžete z rozpísaným wordovským dokumentom pozerať do plafóna aj mesiac. Inokedy vás môže prekvapiť náhly výletík niekam na Island s nejasným návratom, o ktorom vie milovaná už pol roka, ale s vami sa o toto tajomstvo nestihla podeliť, takže nemáte ani spätnú väzbu, ani chvíľku pokoja.

Dajme tomu, že ste spolu spokojní. Pravidelne si píšete o tom, čo máte nové. Ak na správy nereagujete, alebo sa v poslanom texte nesprávne vyjadríte, nastane nešťastie. Musíte teda rýchlo začať s výhovorkami, prečo neodpisujete včas a ako je možné, že sú vaše správy príliš krátke, alebo úplne mimo témy.

Okrem toho od vás obaja chcú osobné stretnutia, ktoré sú pre vás časovo úplne od veci. Buď musíte na svoju lásku čakať, pokiaľ jej skončí vyučovanie, alebo sa iba kvôli nej trepete vlakom do Prešova, alebo kamkoľvek a kedykoľvek milovaná zahlási. Oni vám určia pravidlá, ktoré nesmiete prekročiť, aj keď viete, že nie všetko z toho, čo chcú, je aj uskutočniteľné. Nakoniec aj tak spravíte iba to, čo sa od vás očakáva. Ak sa dopustíte prehrešku, v správnom čase to napravíte napísaním strany navyše, ako vám bolo určené.

Milí študenti. Všetky vzťahy sú svojím spôsobom nedobrovoľné, pretože láska a školitelia sa nevyberajú. Väčšinou ste proste šťastní, že ste si na túto povinnosť vôbec niekoho našli bez ohľadu na to, aká panovačná, dôležitá a protivná vaša frajerka v skutočnosti je.

Veronika Komlošová

Odmalička pozerám akčné filmy a superhrdinov. Popri štúdiu médií maľujem obrazy. Som súťaživá a mám neskutočne rada kvízy, bubliny a zajace.