Zdravie

Je čas sa rozlúčiť s Flynnovým efektom?

(Zdroj: otago.ac.nz)

Za Flynnov efekt sa označuje jav, ktorý pozoruje dlhotrvajúci proces zvyšujúceho sa IQ vo veľkej časti sveta. James Flynn, filozof a psychológ pôvodom zo Spojených štátov, sa zaoberal pochopením inteligencie v jej dynamike. Jeho výskum viedol k poukázaniu na dôležitosť vzdelania a potrebu zlepšenia životných podmienok pre ľudí, aby ich inteligencia mohla narastať.

James Flynn. (Zdroj: heretica.com.hr)

Vzorka krajín, ktoré tento fenomén potvrdzovali bola široká: Spojené štáty, Británia, Nórsko, Švédsko, Dánsko, Japonsko, Čína, Nový Zéland, Francúzsko, Nemecko, Austrália, Južná Kórea a krajina, ktorá mala najvyšší nárast — Holandsko. Avšak v poslednom období nielenže v niektorých krajinách zastal, dostal sa dokonca do regresu. Stagnácia je komplexnou otázkou, ktorá nie je odkázaná iba na jeden faktor. Vo vyspelých krajinách sa to pripisuje zmenám životného štýlu a zachovávaniu dysfunkčných noriem. Návyk na technológie, prispôsobenie sa rýchlemu prijímaniu informácií, pokračujúce sa zameranie vo vzdelávaní na memorovanie informácií miesto ich analyzovania a psychické choroby prispievajú ku nerozvinutým kognitívnym schopnostiam.

Štúdie poukazujú taktiež na pretrvávajúci pokles verbálneho IQ: výskum Shayer, Ginsburg a Coe (2007), Teasdale a Owen (2008) a Dutton, van der Linden a Lynn (2016), ktorý zaznamenával viacero európskych krajín. Spomínaní Teasdale a Owen navrhovali čítanie od ranného veku a povinnú literatúru v školách. Shayer, Ginsburg a Coe odporúčali rodičom a školám zaviesť aktivity, ktoré stimulujú diskusie a kritické myslenie. Lynn odporúčal podporovanie záujmu o logické hry, strategické aktivity a činnosti, ktoré sú zamerané na riešenie problémov.

Riešenie regresu nie je čiernobiele a nie je úplne jednoznačné. K dispozícii je však široká škála štúdií a odporúčania odborníkov, ako by sa približne mohol začať zmenšovať.

Róbert Demčák

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *