Komentáre

Je možné, že sa o 100 rokov naše potomstvo nedožije snehu?

(Zdroj: idem.sk)

V posledných rokoch veľmi často uvažujem o tom, či moje deti zažijú Vianoce na ľade. Či budú obklopené bielou rozprávkou. Či zažijú guľovačku s kamarátmi. Taliansky environmentálny meteorológ Michele Bozzoli vo svojej štúdii zistil, že medzi rokmi 1920 a 2020 sa snehové zrážky v celých Alpách znížili v priemere o významných 34 percent. S Alpami sa okrem iného spája zimná lyžovačka a s tou, samozrejme, aj sneh. Moja otázka znie, čo sa môže stať o ďalších 100 rokov? 

Globálne otepľovanie zmenilo nielen našu zem, ale začína meniť aj naše osobné zvyky a tradície. Pozrime sa na naše tradičné slovenské príslovia a porekadlá. Tie sa zvykli spájať práve s počasím a prírodou. Ľudia sa tak lepšie orientovali v čase. Vedeli, kedy je prínosné niečo zasadiť a kedy by malo približne pršať. Orientovali sa prírodou. Dnes je však všetko iné. Orientujeme sa technológiami, ktoré sľubujú presnosť a sú už takmer našou súčasťou. Rôzne smart hodinky, ktoré máme neustále na rukách, nám ukazujú nielen presnosť času, ale aj predpovede počasia a prakticky nás vedia spojiť s celým svetom.

Pred sto rokmi by na toto všetko naši predkovia možno zazerali s nechuťou. Veď je to predsa ľudské, neprijímať niečo nové a držať sa toho starého dobrého, čo poznáme celý život. Tak ako mizne sneh z Álp a ako mizne aj moja predstava o bielych Vianociach, stratí sa raz aj to, čo dnes považujeme za nové a inovatívne. Je veľmi pravdepodobné, že práve moje deti budú tie, ktoré o mne povedia, že som z inej doby a nechcem sa zaoberať ničím novým. Moje príbehy o snehu a zelených plochách im možno budú vzdialené a kto vie, možno ma moje vnúčatá zavrú do blázinca, lebo nebudú poznať, čo to znamená striedanie štyroch ročných období.

(Zdroj: priekopnik.sk)

Ak vezmeme do úvahy, že za 100 rokov sa vie príroda a biotop na konkrétnom mieste zmeniť až o 34 percent, za ako dlho sa zmení naše ponímanie prírody ako takej? Povedzme si úprimne, niekedy sa takéto štúdie nevykonávali a odkedy existujú Alpy, ich snehová pokrývka sa mohla zmeniť už desaťkrát, no je fakt, že práve generácia posledných pár desaťročí rieši krízu, ktorú nazývame environmentálna. „Pozoruhodný pokles bol pozorovaný najmä po roku 1980. Tento dátum sa tiež zhoduje s rovnako prudkým nárastom teplôt,“ vysvetľuje Michele Bozzoli v štúdií o Alpskom snežení a nám môže byť jasné, že tie roky osemdesiate naplno ukázali silu globálneho otepľovania v 20. storočí.

Čím to je? Čím to je? Zaspieval by nám Igor Timko a ja by som mu odpovedala, že to je následok nášho konzumného života. Možno by planéte ani neprekážalo, ak by nás tu bolo 20 miliárd, ak by sme sa aspoň trošku uskromnili. Nekupovali auto každému členovi domácnosti, nekupovali si nové oblečenie takmer každý týždeň, nepodporovali detskú prácu v továrňach kúpou zbytočností z nemenovaných cudzokrajných online obchodov, nelovili obrovskú časť veľrýb a iných morských živočíchov len za účelom predaja a zbohatnutia, nevyrúbali perfektne zdravé stromy, len aby sme mohli postaviť nové nákupné centrá. To sú len maličkosti, ktoré by ovplyvnili životy mnohých tých, ktorí prídu po nás.

Mám však ale silné podozrenie, že ľudia sú čoraz viac a viac sebeckí a je im úprimne jedno, čo bude o 100 rokov, pretože oni tu už aj tak nebudú a tým pádom ich to nezaujíma. Máme aj také prípady, ktoré si o sebe myslia, že sú vševediaci a vedia určiť, že koniec sveta je nablízku. Preto im je úplne jedno, čo sa práve deje so svetom, ktorý im dáva kyslík, potravu, vodu a priestor na život, pretože už čoskoro tu nebudú ani oni, ani tento svet.

Želala by som si, aby sme sa ako ľudstvo vedeli spojiť a myslieť pozitívne, myslieť viac na iných než na seba, dvakrát si rozmyslieť či budeme až takí hlúpi a docielime, že čoskoro budú žiť už len ľudia, ktorí nikdy neuvidia sneh. Nemusí to byť o 100 rokov, ale čo tak o 200? A čo tak o 300? Možno práve pýcha je to, čo svet musí vykoreniť, aby mohol prekvitať.

ZDROJE:

BERGONZI, Valentina. 2024. In a hundred years, snowfall in the Alps has decreased by more than a third. [online]. [cit. 2024-12-13]. Dostupné z: https://www.eurac.edu/en/magazine/in-a-hundred-years-snowfall-in-the-alps-has-decreased-by-more-than-a-third

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *