Agentúra STEM/MARK nedávno informovala, že na káve si pochutnávajú až tri štvrtiny Slovákov a medzi nimi sú aj študenti. S blížiacim sa koncom roka čaká vysokoškolákov aj koniec zimného semestra, čo vplýva na zvýšenú spotrebu kávových nápojov. Medzi študentsky obľúbené patrí napríklad Iced Pumpkin Spice Latte. S riadnou dávkou optimizmu ho môžeme považovať za kávu. Nie je výnimkou, že natrafíme aj na ľudí, ktorí kombinujú štúdium so zamestnaním. Vzhľadom na pracovné vyťaženie je ťažké povedať, či je ich vzťah s kávou dobrovoľný, alebo sa sama nanútila už po prvej šálke.
Avšak vieme povedať, že kávové zrná obsahujú kofeín, ktorý v našom tele zvyšuje úroveň adrenalínu, sérotonínu a dopamínu. Ide o hormóny, ktoré majú vplyv na vyšší fyzický a psychický výkon, náladu, emócie, potláčanie bolesti či na pocit odmeny a potešenia. Pre mnohých je najdôležitejším účinkom kávy potláčanie únavy. Čo obzvlášť ocenia všetci študujúci a pracujúci. Kofeín blokuje činnosť adenozínu, ktorý sa tvorí napríklad pri fyzickej aktivite. Úlohou adenozínu je nájsť si miesto v receptoroch „únavy“. A keďže vtedy začína byť študent unavený, staví na istotu, pretože nástup účinkov kofeínu v tele je približne 45 minút. Predsa len ešte potrebuje napísať dve práce. Dátum odovzdania je zajtra. Častice kofeínu obsadia miesto v receptoroch „únavy“. Adenozín sa teda nemá kde ukladať a pocit únavy je zažehnaný. No nie nadlho.
Ak je priemerný tretiak na bakalárskom stupni zvyknutý vypiť dve šálky Iced Pumpkin Spice Latte na deň, po určitom období si telo zvykne. Na to, aby sa opäť cítil energicky pred nocou strávenou pri seminárnych prácach, potrebuje zvýšiť množstvo prijatej kávy. Telo totiž začne vyrábať ďalšie nové receptory, do ktorých uloží svoj adenozín. Ide o začarovaný kruh, v ktorom bude náš unavený študent prijímať stále viac kofeínu. Ide teda o ukážkový príklad nedobrovoľného vzťahu medzi kávou a študentom. Druhý študent-nekávičkár by mohol namietať, že je lepšie dať si energetický nápoj, ktorý dozaista obsahuje väčšie množstvo kofeínu a bude teda účinnejší. Samozrejme, účinnejšie nás dostane na kardiológiu, kde sa nás doktor pravdepodobne opýta: „Prečo radšej nepijete kávu?“ Má to tá káva dobre vymyslené, poistila si, aby sme sa ku nej vrátili.
Vzhľadom na účinky, ktoré slabnú po každej ďalšej šálke kávy, ju odporúčam piť na báze dobrovoľnosti, teda pre jej chuť. Nespoliehať sa, že nás preberie, pretože to môže robiť aj ranná sprcha, ovocie, zelenina či pitie čistej vody. Predsa len, každý vzťah chutí lepšie, ak je v záujme oboch strán.
Komentovať