Filmoví nadšenci mali v októbri možnosť zavítať na rozmanitú prehliadku filmov a seriálov. Tá sa konala v rámci známeho prešovského festivalu Pocity Film Fest. V priebehu piatich dní mali záujemcovia možnosť vybrať si zo širokej ponuky kinematografických výtvorov tuzemských tvorcov, ale aj autorov z rôznych kútov Európy. Umelecká riaditeľka festivalu Nina Šilanová poskytla magazínu Unipo Press rozhovor, v ktorom čitateľom približuje nielen dianie na aktuálnom ročníku festivalu, ale tiež náhľad do koreňov celej udalosti a zákulisia.
Ako vznikla myšlienka zorganizovať v Prešove filmový festival?
V roku 2010 som sa zoznámila s mojimi terajšími kolegami, Marošom Ďurašom a Richardom Majerom zo združenia PO.CITY, ktorí ma oslovili s myšlienkou zorganizovať filmový festival. V Prešove takýto druh podujatia chýbal, filmov, ktoré sa nám páčili, bolo málo a chceli sme im dať väčší priestor. Keďže som v tom čase pracovala v Kine Scala ako dramaturgička filmového klubu, tento nápad ma nadchol. Samozrejme, prvé roky boli pre nás ťažké a veľmi pomaly sme si budovali nielen značku festivalu, ale aj samotnú organizáciu, keďže festival robíme popri našich „naozajstných“ prácach. Pri vzniku prvého ročníka nám výrazne pomohli priatelia z festivalu Art Film Fest Trenčianske Teplice, od ktorých sa nám podarilo získať 6 výnimočných filmov. To bol náš štart, ale vedeli sme, že v ďalších rokoch sa chceme viac osamostatniť a postaviť dramaturgiu festivalu tak, aby oslovila najmä naše prešovské publikum.
Je Váš festival zameraný na oslovenie nejakej konkrétnej cieľovej skupiny?
Veríme, že festival POCITY je pre všetkých Prešovčanov, ktorí majú radi film. Nepremietame úplne komerčné snímky, ale snažíme sa do programu zaradiť filmy, ktoré sa vymykajú bežnej mainstreamovej distribúcii a zároveň chceme dávať priestor domácim tvorcom z nášho mesta a z celého východného Slovenska, preto vznikla sekcia Domáce kraťasy. V posledných rokoch sme pridali aj premietania pre deti, aby sme si „nášho“ diváka mohli postupne vychovávať.
Máte za sebou ôsmy ročník Pocity Film Festu. Ako ho hodnotíte?
Posledný ročník dopadol z nášho pohľadu výborne. Počas šiestich dní navštívilo všetky filmy a workshopy spolu takmer 3000 divákov, čo je na naše pomery skvelé číslo a máme z neho radosť. Určite majú na tom zásluhu snímky domácich tvorcov, nielen tých z Prešova. Divácky najúspešnejším bol podľa očakávania Bars dobrý film, ktorý mapuje prešovskú hudobnú scénu, ale aj Sídlisková poviedka Michala Kunesa Kováča či film Nina Juraja Lehotského alebo Vábenie výšok Pavla Barabáša. Sme radi, že diváci začali opäť chodiť na slovenské filmy, to je pozitívna zmena. Odpremiérovali sme aj film Nočná hra talentovaného mladého režiséra Andreja Hofera, ktorý bol zároveň so svojimi spolupracovníkmi aj dobrovoľníkom na POCITY FILM 2017. Veľmi nám pomohli nielen dobrovoľníci (ktorých stále hľadáme), ale aj partneri, vďaka ktorým sa v Kine Scala podarilo vytvoriť príjemnú festivalovú atmosféru; bufet od Libresso Books & Coffee, čaje od Božského oráča, festivalové pivo od Padre Craft Brews či knihy, ktoré ponúkalo Artforum.
Aké filmy návštevníci Pocitov najviac preferujú?
Ako som spomenula vyššie, tento rok najviac zaujali ľudí slovenské filmy alebo filmy, ktoré osobne uvádzali ich tvorcovia, avšak ľudí zaujíma aj súčasná európska kinematografia, ktorá je nekonvenčná a vždy nejakým spôsobom inovatívna. Tento rok bola súčasťou festivalu aj audiovizuálna prednáška Svet médií s Petrom Konečným, ktorá zapôsobila na stredoškolákov a ich učiteľov, keďže ich netradičným spôsobom učí, ako vnímať obrazy v dnešnom svete, ktorý je nimi zahltený.
Na festivale sa objavili aj filmy z dielne prešovských filmárov. Ako hodnotíte stav kinematografie v tomto meste?
Je super, že okrem skvelých hudobníkov máme v Prešove mnoho kreatívnych ľudí, ktorých zaujíma film. Svedčilo o tom aj 10 „kraťasov“, ktoré sme v sobotné popoludnie premietli v kine Scala. Nikoho sme neobmedzovali témou, preto bol tento výber veľmi pestrý — našli sa tam hrané i dokumentárne snímky a niekoľko experimentov. Možno mali filmy rozdielnu kvalitu, ale je dobré, že filmári dostali priestor na prezentáciu a následnú diskusiu, čo im môže pomôcť posunúť sa ďalej a tvoriť.
Ôsmy ročník Pocity Film 2017 bol obohatený o viaceré sprievodné akcie, medzi ktoré patrili aj kreatívne workshopy. Ako tieto podujatia návštevníci uvítali?
Mali sme dva druhy workshopov — jeden animovaný v rámci Filmového kabinetu deťom, kde sa deti zo základnej školy Májová naučili, ako vzniká animovaný film, videli rôzne ukážky zo slovenských animákov a mohli naživo vidieť aj rekvizity z týchto filmov. Na záver si sami pripravili animované postavičky. Druhá tvorivá dielňa bola určená pre širokú verejnosť a venovala sa tvorbe zvukov do filmu. Myslíme si, že takéto sprievodné podujatia pomáhajú spestriť festival a veríme, že ich bude len pribúdať.
Čo môžu záujemcovia očakávať od nasledujúceho ročníka festivalu?
Ťažká otázka, keďže sa festival len nedávno skončil. Hovoriť o filmoch je predčasné, my však už teraz začíname chystať ďalší ročník a pripravovať projekty, aby sme ho mohli zrealizovať. Chceme opäť priniesť zaujímavé filmy, inšpiratívnych hostí (nielen z Prešova) a zlepšovať sa vo všetkom, čo taký festival obnáša. Tento rok nám diváci dali obrovskú podporu a sami nám nastavili latku zase o čosi vyššie, čiže našim poslaním bude ich (vás) nesklamať.
Komentovať