O možnostiach zálohovania našich cenných súborov začneme väčšinou uvažovať, až keď je už neskoro. „Odíde“ nám počítač či jeho dôležitá časť a márne sa snažíme obnoviť dokumenty, fotky, všetku našu prácu či spomienky. Preto je na zálohovanie potrebné myslieť dopredu – aj v časoch, keď sa nám zdá, že sa nemôže nič pokaziť. Radšej urobiť pár klikov navyše a súbory budú v bezpečí. Je viacero možností, ako zálohovať. Všetko závisí od typu súborov, ktoré chceme ochrániť. Pozrime sa na najčastejšie alternatívy, ktoré (ak ste zodpovední) možno využívate aj vy. 🙂
USB kľúč
USB kľúč je jednou z najčastejšie využívaných možností. Zmestí sa nám do vrecka, vždy je poruke (ak ho nestratíme) a na niektoré kľúče sa toho zmestí celkom dosť. Vedeli ste však, že USB kľúče vôbec nie sú vhodné na dlhodobé zálohovanie? Každým použitím sa opotrebúvajú a majú vopred určenú životnosť. Možno sa už aj vám stalo, že ste kľúč používali tak často, až sa začal postupne kaziť či úplne prestal fungovať. Je to uňho normálne. USB kľúč preto primárne neslúži na zálohovanie, ale na prenášanie súborov. Ak však nemáte poruke nič iné, určite je lepšie uložiť si súbory pre istotu aj na USB-čko. 🙂
Externý hard disk
Externý hard disk, alebo tá (väčšinou) čierna škatuľka, je skvelá možnosť, ako zálohovať. Hard disk, ktorý chcete používať na uchovávanie súborov, sa môže zdať zo začiatku drahý, no je to dobrá investícia. Navyše, ak si prepočítate, koľko súborov sa vám naň zmestí, sami uznáte, že sa to oplatí. Pevný disk zoženiete už od 50 eur, no ak chcete väčšiu kapacitu alebo máte nároky na jeho rýchlosť, môže vás stáť aj niekoľko stoviek. Ak už svoj hard disk máte, manipulujte s ním opatrne (aby vám nespadol), z počítača ho odstraňujte bezpečne a nepoužívajte ho na dennej báze ako interný disk v počítači či notebooku – tak predĺžite jeho životnosť. No hlavne ho nezabudnite využívať, keď treba!
Optické médiá
Hoci CD-čká využívame najčastejšie na hudbu a DVD-čka zase na filmy, odborníci odporúčajú tieto optické médiá (spolu s Blu-ray diskmi) aj na zálohovanie. Mali by sme tak robiť najmä v prípadoch, keď súbory nebudeme v najbližšej dobe potrebovať a disky použijeme len v prípade obnovy dát. Ak máme veľa súborov, takéto zálohovanie môže ale zaberať dosť miesta. Táto možnosť sa preto hodí pre ľudí, ktorí nemajú také množstvo súborov, ktoré by im pri fyzickom skladovaní zasahovalo do osobného priestoru. Napálené súbory by sa mali uchovávať v tme a v stálej teplote a vlhkosti (teda niekde v skrinke či v zásuvke, a nie na poličke).
Online úložiská
Online úložísk, či tzv. cloudov, je na výber mnoho. Medzi najznámejšie patria napríklad Dropbox, Google Disk či OneDrive. Najlepšie na nich je, že ponúkajú niekoľko gigabajtov dát zadarmo a sú dostupné z každého počítača s prístupom na internet. Stačí sa do služby prihlásiť a súbory môžete uložiť a prevziať späť, kedykoľvek budete potrebovať. Ja sama pre istotu ukladám práce do školy po každej zmene aj na cloud. Nie je predsa nič horšie ako stratiť niekoľko strán krvopotne napísaných seminárok či dokonca záverečných prác!
Verím, že ak ste doteraz na zálohovanie nemysleli, tento článok zmení váš názor a využijete jednu z možností. Niekedy vás môže zachrániť aj prostý fakt, že niekomu pošlete prácu do správy na Facebook-u. 😀 Aj vám sa už stalo, že ste v deň prezentácie projektu zabudli to podstatné doma?
Super článok, veľmi pekne napísané. 🙂