Lifestyle

Skúškové, alebo ako sa cíti náhodný generátor slov

Skúškové je postrach (Foto: pexels.com)

Už ste vypili tretiu rannú kávu, povysávali kúty za každou skriňou, pretriedili staré bločky a zoradili tričká do komínov podľa farby? To je síce fajn, no teraz by bolo načase začať sa učiť.

Neslávne skúškové je v plnom prúde a nakopnúť vrtuľu nie je vôbec jednoduché. Čaro sviatkov podporuje lenivosť, ktorá drieme v každom z nás. Gauč, televízia, rozprávky a mamkine koláčiky. Zamávať sviatkom na rozlúčku a zabuchnúť za nimi dvere? Nepredstaviteľné. A aj napriek tomu každoročne túto obetu podstupujeme, aby sa nám „zazelenalo“.

Konečne sedíte pri stole (čítaj: ležíte rozvalení na posteli) a slávnostne otvárate odporúčanú literatúru (čítaj: poznámky vypracované spolužiakom). Plní odhodlania začínate študovať. A vtedy to príde… Jednoduché „idem sa učiť“ sa mení na krutú formulku. Slová sa spájajú do viet a vety do textu, ktorý nedáva zmysel ani po opätovnom prečítaní. Univerzita predstavuje priestor plný abstraktných a cudzích pojmov. Očakáva sa od nás, že na našej alma mater budeme kompetentní vyjadrovať sa terminologicky korektne. Občas to potom pôsobí, že sme objavili náhodný generátor slov. Diferenciácia, interpretácia, naturalizácia, fragmentácia, kontextualita, koherencia, paradigma, syntagma či môj obľúbený diskurz. Myslíte si, že už to nemôže byť horšie, a v tom prichádza definícia hyperreality (skutočnosť skutočnejšia než samotná skutočnosť). Prelúskaním sa jednotlivými pojmami nakoniec aj tak vždy dospejete k potvrdeniu slávneho Sokratovho výroku: Viem, že nič neviem. Vtedy však v žiadnom prípade nesmiete vešať hlavu. Urobte si čaj (napríklad ten na nervy a stres), dajte si horúci kúpeľ a zrelaxujte sa. Ani neviete ako a nahromadené poznatky sa samy vyderú na svetlo sveta.

Príbeh (ne)jedého študenta (Foto: Romana Valenčáková)
Príbeh (ne)jedného študenta (Foto: Romana Valenčáková)

Odporúčanie:

nájdite si v slovníku jednoduchšie synonymum (ak je to možné, používajte slová, ktorým vy sami rozumiete);

 nenechajte, aby vám to prerástlo cez hlavu (hoci vy ste nadšení z obohatenia slovnej zásoby o nové „frajerské“ slovo, verte mi, kamarátov v karaoke podniku naozaj nebude zaujímať význam hegemónie v oblasti kulturálnych štúdií).

Príklad (náhodne vygenerovaný):

Generovanie koherentných významov interpretuje zrod atribútov binárnych opozícií.

 Vytváranie súdržných významov vysvetľuje vznik vlastností dvojčlenných protikladov.

Aj vy máte svoj „obľúbený“ pojem, ktorý vás sprevádza na každom kroku štúdia? Napíšte nám ho do komentáru pod článkom 🙂 .

Romana Valenčáková

Milujem módu a všetko okolo nej. V časopise Unipopress preto pôsobím v rubrike Uniposkriňa a prispievam predovšetkým do sekcie lifestylu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *