Škola

Pomôcka, ako úspešne zvládnuť seminárky

Klávesnica

Nachádzame sa v polovici zimného semestra, čo znamená, že sa pomaly, ale isto blížia termíny odovzdania seminárnych prác. Ak ste v tejto oblasti nováčikom, alebo si pri písaní neviete dať rady, tak vás tipy od britského sociológa a teoretika médií David Gauntletta zaručene nasmerujú tým správnym smerom.

Nepodceňujte prípravu

Na začiatku je potrebné dôkladne sa oboznámiť so zadanou témou, a to najmä štúdiom odbornej literatúry. Počas nej je nanajvýš užitočné robiť si bočné poznámky. Najprv môžu vyzerať ako zmes náhodných vnemov, po dokončení čítania v nich začnete nachádzať logické väzby, vďaka čomu budú na seba vaše kapitoly pri samotnom písaní lepšie nadväzovať. Zapisujte si čísla strán alebo celé citácie, aby ste sa k nim vedeli ľahšie dostať. Niektoré postrehy sa môžu stať pre váš výskum kľúčovými.

Tip: Vyskúšajte si metódu brainstorming tak, že si na papier napíšete všetko, čo vám k danej téme napadne. Táto mapa vám dokáže pomôcť počas celého procesu písania, najme ak vám dôjdu nápady alebo sa v texte zamotáte. Vďaka nej si môžete skontrolovať, či ste sa venovali všetkému, čo ste si zaumienili, prípadne vás upozorní na motívy, ktoré by ste nemali vynechať.

Zošity
Poznámky v rôznych zošitoch pre prehľadnosť a pocit systému (Zdroj: VK)

Zorganizujte si myšlienky

Povedzme, že máte niekoľko základných problémov, ktorým sa chcete v práci venovať. Ďalším krokom je existujúce myšlienky do textu vhodne zaradiť. Vyhnite sa vágnemu úvodu a radšej používajte konkrétne príklady už od prvej vety. V poslednej časti práce sa môžete k začiatku vrátiť, čím svojim úvodným tézam ponúknete konečné rozuzlenie celého výskumu. Týmto spôsobom text naberie na komplexnosti a čitateľ sa dopracuje k určitému záveru.

Nevybočujte z témy

Môže sa stať, že prácu budete mať skoro dokončenú, keď zbadáte, že vám chýba ešte zopár normostrán. Snažte sa držať svojej témy aj naďalej napriek tomu, že vám už dochádzajú nápady. Vyhýbajte sa výrazným odbočeniam len preto, aby ste odovzdali viacej textu, pretože sa to odzrkadlí na jeho kvalite. Skúste si celú prácu niekoľkokrát prejsť. Určite sa nájdu miesta, ktoré sa dajú doplniť, napríklad údajom z praxe či vhodnou citáciou, ktoré vám dodajú aspoň pár riadkov.

Venujte svoj čas

Je pravdou, že sa k niektorým prácam dostanete tesne pred termínom. Vtedy vám ide už iba o ich odovzdanie bez ohľadu na to, ako vlastne vyzerajú. Práci sa nemusíte venovať každý deň, ak si viete dobre zorganizovať čas. Celý jej proces si rozdeľte do menší úsekov, ktoré ale musíte v určenom čase zvládnuť. Ak nastavené pravidlá zanedbáte, spôsobí vám to stres, nervozitu a menej času na venovanie sa tomu, čo ste mali robiť celý čas.

Píšte sami

Ak máte málo času a žiadne nápady, možno k vám zavíta myšlienka požiadať o pomoc niekoho iného, alebo prácu odkopírovať z už vytvorených textov. Plagiátorstvo je podľa Smernice k plagiátorstvu a podvádzaniu študentov nezákonné a okrem neabsolvovania predmetu môžete byť vylúčení z celého štúdia, preto túto voľbu neodporúčame.

Na záver vám ponúkame tip docenta Michala Bočáka, ktorý študentom pri písaní odkazuje:

„Základom je dobre si stanoviť, kedy a ako pracovať. Niektoré dni sú tvorivé, iné vhodnejšie na mechanickú prácu. V prípade únavy alebo zlej nálady sa venujte formátovaniu textu, citácií. Naopak pri dobrej nálade a dostatku energie je dobré sústreďovať sa na písanie.“

Veronika Komlošová

Odmalička pozerám akčné filmy a superhrdinov. Popri štúdiu médií maľujem obrazy. Som súťaživá a mám neskutočne rada kvízy, bubliny a zajace.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *