Ankety Škola

Čo na to unipáci? – Problémy s parkovaním

(Foto: Filip Zadroš)

Nedostatok parkovacích miest je problémom v každom väčšom meste na Slovensku. V predošlom článku sme vás informovali o zákaze parkovania na chodníku, ktorý prešiel do platnosti od 1. októbra 2023. Zmena zasiahla aj parkovacie miesta v okolí Prešovskej univerzity. My sme sa pýtali študentov UNIPO na ich názor, kde parkujú, či súhlasia so zákazom parkovania na chodníku, a akú alternatívu by navrhli.

Šimon, Fakulta športu

„Ja väčšinou parkujem na platených parkoviskách alebo v obytných štvrtiach, kde som mal už viackrát nepríjemnú situáciu, že sa obyvatelia sídliska alebo obytnej štvrte sťažovali a vyhrážali sa zavolaním hliadky.“

„Je dôležité to predostrieť škole a vedeniu, že sú problémy s parkovaním a určite by sa veľa ľudí potešilo, keby vedenie školy začalo jednať aj v prospech študentov. Keďže je parkovisko dostatočne veľké aj pre študentov, tak by bolo super, keby nám tam bolo umožnené parkovať. Alebo by sa mohli zohnať peniaze na vybudovanie nejakého parkoviska, ale myslím si že prvá možnosť je lepšia.“

Tadeáš,  Filozofická fakulta

„Do školy cestujem svojim autom, ale nájsť voľné parkovacie miesto je pre mňa neľahká úloha na ráno. Okrem toho zvyknem vždy pár minút meškať, bez ohľadu na to, či vyrazím skôr alebo neskôr, a to hlavne kvôli kolónam, ktoré sa tvoria už pred Veľkým Šarišom.“

Lenka, Pedagogická fakulta

„Vždy si musím hľadať miesto v okolí a medzi blokmi aj pol hodinu. Kvôli tomu musím skôr vstávať a prísť dostatočne skoro, aby sa mi ušlo aspoň nejaké miesto.“

„Spísala by som petíciu aj s ostatnými študentmi, že prečo by sme nemohli aj my parkovať v areáli školy a prečo by to malo byť vyhradené len pre učiteľov. Ešte by som navrhla, aby bolo jedno parkovisko pre učiteľov a zvyšok pre nás študentov.“

Terezie, Filozofická fakulta

„Zvyčajne parkujem veľmi ďaleko od školy, ku ktorej potom idem dlhú dobu pešo, čo pre mňa nie je až taký problém, pretože sa rada prejdem, ale určite by bolo príjemnejšie mať možnosť parkovania v blízkosti školy.“

„Skvelé by bolo, keby nám škola poskytla nejaké parkovisko, ktoré by nás evidovalo cez ISIC alebo nejaký iný systém a tým pádom, by sme mohli ráno zadarmo a bez problémov zaparkovať.“

Diana, Pedagogická fakulta

„Nechodím do školy autom každý deň. Pokiaľ mi vyučovanie začína o 8:00, tak radšej idem vlakom, pretože o takom čase je tu najväčší problém zaparkovať. Po tej 10. hodine sa voľné parkovacie miesta hľadajú už o niečo ľahšie, ale aj napriek tomu by som uvítala parkovanie pre študentov Prešovskej univerzity.“

Lucia, Filozofická fakulta

„Neviem, prečo univerzita nevyužíva prázdne miesta v okolí na parkoviská pre študentov. Každý deň chodím z Bardejova, rozvrh busov a vlakov mi občas nevyhovuje. Často používam parkovisko pri obchodnom stredisku Novum. Áno, musím sa prejsť trošku, ale aspoň nemusím hľadať parkovacie miesto v areáli.“

Marek, Fakulta športu

„Ja s parkovaním pri škole nemám žiaden väčší problém. Vždy si nájdem nejaké voľné miesto. Myslím si, že ak vodič pozná dopravné predpisy a značky, vie, kde môže parkovať a tým pádom nemá problém nájsť si jedno miesto.“

Simona, Filozofická fakulta

„S parkovaním pri škole je veľký problém. Už sa mi viackrát stalo, že som obišla školu párkrát, kým som zaparkovala. Určite by to vyriešilo parkovisko pre študentov, myslím, že je v okolí školy na to priestor.“

Filip, Filozofická fakulta

„Podľa mňa nový zákon nie je dobre premyslený. Možno to pomôže ľudom, ktorí bývajú v bytovkách a v domoch, pred ktorými sa parkuje. Prvý týždeň,   keď ešte zákon nebol v platnosti, som si všimol veľkú diskrimináciu voči značkám iným ako PO. Z piatich áut, ktoré stáli na chodníku, som ako jediný dostal pokutu.”

„V okolí školy som si všimol, že učiteľské parkoviská sú z časti prázdne a, keď už nie zadarmo, tak aspoň za symbolický poplatok, pretože študenti, ktorí dochádzajú, nemajú kde parkovať.“

Patrik, Filozofická fakulta

„Napriek tomu, že tu bývam a mohol by som chodiť autobusom, niekedy chodím do školy na aute – buď, keď nestihnem autobus alebo, keď musím z nejakého osobného dôvodu zobrať auto. Okrem toho, že nájsť parkovacie miesto je ráno už o siedmej takmer nemožné, premávka vďaka oprave ciest je taktiež bolestivá a zdĺhavá. Ak chcete ráno zaparkovať, najlepšie vyraziť z domu už o piatej ráno.“

Autor: 1. ročník Mgr., mediálne štúdiá

Mediálne štúdiá