Zdravie

Prírodná lekáreň Diany Mozolákovej

Zdroj: divokastrava.sk

Kým sa k nám pomaly zakradla zima, do mainstreamového priestoru sa vkradla téma prírody ako lekárne zdarma a bufetu zároveň. O tom, že tieto ľahko dostupné poklady sa nachádzajú všade okolo nás a patria na tanier, hovorí Diana Mozoláková, autorka knihy Liečivá sila divokých byliniek. Môžete ju poznať aj ako známu osobnosť na Instagrame pod @divokastrava, kde má už tisícky sledovateľov, ktorým s radosťou ukazuje dary prírody od nášho Stvoriteľa a kreatívne spôsoby ich spracovania.

Zdroj: divokastrava.sk

Kto by si pomyslel, že ľudovo známe žihľavové semienka ako energetická bomba môžu nahradiť kávu, a že púpava nie je len burinou, ale dá sa z nej urobiť dokonca aj lahodná polievka plná telu prospešných látok?

Verím, že po zhliadnutí Dianinho profilu sa už na byliny vo svojej záhradke, na lúke či kdekoľvek inde nebudete pozerať ako na nežiaducu burinu. A ak si nie ste istí tým, čo vám to v záhradke rastie, Diana pre Vás vo svojej knihe pripravila sprievodcu, vďaka ktorému liečivky ľahko identifikujete.

 

Zdroj: instagram.com

Ak neviete, čo s divokými bylinkami, ktoré ste nazbierali, podrobný návod s rozmanitými receptami nájdete nielen na instagramovom profile Diany, ale aj na jej blogu či v e-bookoch, ktoré ponúka úplne zdarma. Zakomponovať liečivú silu divokých bylín do každodennej stravy vďaka inšpiratívnej Diane nikdy nebolo ľahšie!

 

 

 

 

A ako je to s bylinkami v zime? Mnohí zápasia s otázkou či zbierať alebo nezbierať a či bylinky strácajú na účinnosti počas zimných mesiacov. Aj keď v zime príroda spí a bylinky sa nachádzajú v oddychovej fáze, čo znamená ich nižšiu účinnosť, nemusí to znamenať koniec zberu, po ruke sú stále rôzne poklady, ktoré si môžete ísť nazbierať aj dnes.

V januári si počas prechádzky do lesa môžete pochutnať na bukviciach, lesných orieškoch bukov. Pre výraznejšiu chuť a lepšie strávenie orieškov sa odporúča orestovať ich na panvici a pridať túto pochúťku do šalátu.

Imunitu v zimných mesiacoch môžete podporiť aj lahodným aromatickým čajom, ktorý si môžete nazbierať priamo na stromoch v podobe ihličnatých vetvičiek z jedličky, borovice alebo smreku. Obsahujú vysoké dávky vitamínu C.

Ďalším spôsobom spracovania týchto pokladov je med z borovicového ihličia, ktorých kombinácia slúži ako domáci liek na upokojenie kašľa či bolestivého hrdla. Konkrétne návody a postupy nájdete na @divokastrava.

Ak ste sa rozhodli pre zber namiesto návštevy neďalekej lekárne, Dianine motto znie „zbierajme s mierou, s rozumom a podľa potreby“.

Autorka: Nela Kubová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *