Lifestyle Zdravie

Rady a tipy, ako si zlepšiť deň počas prvých školských dní

(Zdroj: warhawknews.com)

Začiatok nového školského roka môže byť veľkou výzvou pre študentov. Ranné vstávanie, zmena denného režimu a návrat k povinnostiam vedia naozaj zamávať náladou. Aby boli prvé dni čo najpohodovejšie a plné energie, tak mám pre vás niekoľko praktických rád a tipov, ktoré vám ich pomôžu zvládnuť s úsmevom.

Vytvorte si ráno, ktoré vám naštartuje deň

Ako sa hovorí, naozaj dôležitým bodom, ako správne začať deň sú výživné raňajky. Tie vám dodajú silu počas týchto ťažkých dní. Raňajky sú naozaj veľmi dobrým štartom do náročného školského dňa. Pri ich príprave si môžeme dovoliť rôzne varianty, ktoré budú chutné a výživné. Ja uprednostňujem sladké a zdravé raňajky. Napríklad ovsené kaše s ovocím, ale ak máte radi slanú variantu na raňajky, jednoznačne odporúčam toasty, pannini alebo miešané vajíčka, ktoré sú plné bielkovín. Sama neviem bez raňajok fungovať, ale ak si ich spravím správne tak, aby mi dali energiu, počas dňa potom nepociťujem únavu.

Moja predstava o zdravých raňajkách (Zdroj: EG).

Rada pre kávičkárov

Keďže sama patrím do skupiny kávičkárov a skoro každý deň musím jednu vypiť, mám pre vás pár skromných rád. Ak náhodou nestíhate, nemáte čas si kávu vypiť doma, jednoznačne vám odporúčam kúpiť si termosku a nosiť si kávu so sebou. Ja so spolužiakmi si vždy pred začatím školy chodievame kupovať tento životabudič do blízkych kaviarní, aby sme ho mohli piť aj počas prednášok. Aj keď síce káva nie je až tak zdravá, vždy ma vie nabudiť do dňa, o ktorom viem, že bude ťažký.

Ráno bez kávy si neviem ani predstaviť (Zdroj: EG).

Nechajte si časovú rezervu

Prvé dni v škole sú často plné zmätku – nové rozvrhy, zmena miestností… Ak si necháte menšiu časovú rezervu na presuny medzi hodinami, vyhnete sa stresu z toho, že niečo nestíhate. Lepšie sa sústredíte a zvládnete každú situáciu s chladnou hlavou.

Zapisujte si všetky úlohy a poznámky

Počas prednášok vám určite odporúčam zapisovať si, všetko čo vám napadne. Túto techniku používam niekoľko rokov a mám prehľad vo svojich poznámkach aj úlohách, ktoré ma v blízkej budúcnosti čakajú, tým pádom sa vyhýbam problémom, ako je napríklad neskoré odovzdanie úlohy.

Doprajte si pohyb a dostatok spánku počas školských dní

Keďže počas školy zväčša sedíme a počúvame, čo sa deje na prednáškach, určite odporúčam nejaký pohyb. Nájsť si vhodný šport, ktorý vás bude baviť a realizovať ho aspoň raz do týždňa. Jednoznačne si počas ťažkých dní doprajte aj odpočinok a kvalitný spánok. V rámci prvých školských dní je dôležité chodiť spať skôr, keďže nie ste zvyknutí na tento režim a kvalitný spánok vám naozaj môže dopomôcť k dobrému štartu do dňa.

Hydratácia je dôležitá

Nezabúdajte hlavne na to, že sa blíži jeseň a teplé dni sa môžu zmeniť zo dňa na deň na tie chladné. V priebehu chladných dní odporúčam aj hydratáciu pleti. Samozrejme, nezabúdajte byť zdravý aj z vnútra, preto odporúčam správne vitamíny v podobe ovocia, zeleniny alebo vitamíny C a D.

Začiatkom školy nevynechávam svoju večernú rutinu (Zdroj: EG).

Nastavte si nejaké ciele

Prvé školské dni nemusia byť strašiakom. S trochou plánovania, správnym nastavením a starostlivosťou o seba si môžete vytvoriť príjemný začiatok akademického roka. Ja osobne si vždy v kalendári spravím týždenný plán, aby som mala prehľad o tom, kde a kedy sa mám nachádzať. Pomáha mi to sa sústrediť a správne si naplánovať deň, aby som nič nevymeškala. Nezabúdam si pritom nechať priestor aj na oddych a pohodu.

Autorka: Ela Galová

Mediálne štúdiá