Skúškové obdobie dokáže potrápiť rovnako všetkých. Prinesie vám viac ako len výdatnú dávku stresu, nervov a únavy. Kedy prichádza ten okamih? V momente, keď pred sebou máte MAIS a v ňom vypísané termíny skúšok.
Už tretí týždeň, úspešne aj neúspešne, plávajú študenti proti skúškovému prúdu. Tsunami záverečných hodnotení sa na nich valí nespomaľujúcou rýchlosťou. Tí šťastenou dotknutí sa už nachádzajú na bezpečnom ostrove „Všetky skúšky hotové“. Avšak tí, ktorí ešte stále plávajú medzi termínmi, topia sa pod náporom nezrozumiteľných otázok na testoch a opúšťajú ich sily už len pri pomyslení na opravný termín, buďte silní. Nie ste v tom sami. Ako ale vyzerá prihlásenie sa na termín skúšky? U každého inak:
Idem bezhlavo na všetky prvé termíny
Nerozmýšľam nad výsledkom. Jednoducho idem. Prejdem? Neprejdem? Skúsim. Ak mi sadnú otázky a budem mať trošku šťastia, prejdem. Silnou motiváciou študentov je zbaviť sa školy čo najskôr a mať zaslúžené voľno. Tento typ študentov sa avšak delí ešte na dve kategórie. Idem na skúšku bez toho, aby som sa vôbec pozrel do poznámok alebo idem na skúšku s tým, že som v noci spal 3 hodiny. „Chcel som mať všetko čo najrýchlejšie za sebou, preto som obetoval spánok a všetky skúšky som spravil hneď v prvý týždeň skúškového,“ pochválil sa Jakub, študent Filozofickej fakulty.
Prihlásim sa včas, odhlásim sa včas
Nejde o skúšanie šťastia. Mám v pláne naozaj sa učiť a prísť na skúšku relatívne pripravený. Prihlásenie 3 dni pred skúškou prebehlo úspešne, odhlásenie o 11:59 deň pred skúškou tiež. Dôvody? Rôzne: Nemal som čas na učenie. Niečo mi do toho vošlo. Zrazu mi nevyhovoval termín. Zistil som, že sa nemám z čoho učiť. Zistil som, že množstvo učiva je nad moje sily. Nestihol som si spraviť ťahák. Spolužiak nejde, tak nejdem ani ja. Nechce sa mi. Dozvedel som sa, aké otázky boli na predošlom termíne a začal som pochybovať, či som na hodiny daného predmetu vôbec chodil. Rozmyslieť si to na poslednú chvíľu je pomerne bežné. Pocítite krátkodobý blažený pocit šťastia aj keď viete, že raz príde ten deň, kedy sa už odhlásiť nebudete môcť, pretože to bude posledný možný termín.
Ups, zabudol som sa prihlásiť
Dni plynú, užívam si, že nemusím ráno vstávať do školy, venujem sa sebe, svojej práci, svojim záľubám. Neobmedzuje ma rozvrh, v ktorom mám trojhodinové pauzy, nemusím dochádzať do Prešova, viem, že je skúškové obdobie, no nemyslím naň. Večer si prečítam skupinový chat a zistím, že už je neskoro. Na daný termín sa už nedá prihlásiť, pretože je zajtra. Nestihol som to. To je ešte ten lepší prípad, kedy ti to je jedno, veď naň pôjdeš v pohode o týždeň alebo dva. Horší prípad nastáva vtedy, keď si sa na skúšku prihlásiť chcel, no termín bol už obsadený.
Prihlásim sa, neodhlásim sa
Študenti odvážni, vyzbrojení statočnosťou a rôznymi trikmi. Niektorí majú vedomosti, poznatky z hodín, poznámok a kníh. Iní zase 5 druhov ťahákov a 10 spôsobov ako nepozorovateľne opísať čo najviac. Ďalší bez problémov prídu s darom slova a schopnosťou „to obkecám“. Kľúčom k úspechu je dostať sa na svoje hranice a posunúť ich ďalej. Naučiť sa k jednému termínu napísať tú istú poučku tromi spôsobmi. Používať príklady aj keď máte pred sebou čisto teoretickú otázku, čím ukážete vyučujúcemu, že aj napriek nedostatočným poznatkom teoretických poučiek, prakticky učivo ovládate.
Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny študentov alebo ste ich kombináciou, Unipo Press praje všetkým úspešné dokončenie letného semestra. 😊
Komentovať