Lifestyle

Slovensko pokročilo na ceste za zelenším svetom

Každý jedinec môže zlepšiť životné prostredie a práve malými krokmi môžeme dosiahnuť veľké zmeny. (zdroj: freepik.com)

Recyklovaním umožňujeme, aby bol materiál opätovne využitý. Zavádza sa do cyklu, vďaka ktorému šetrí prírodné zdroje a znižuje poškodzovanie životného prostredia. Suroviny vyťažené recykláciou sú navyše lacnejšie ako prvotná ťažba. V akej miere sú ľudia ochotní a zodpovední recyklovať komunálny odpad a dať materiálu šancu zaradiť ho do opätovného obehu?

Nižšie množstvo odpadu na skládkach

Na Slovensku miera recyklovania každým rokom stúpa. Zatiaľ čo v roku 2014 bolo percento recyklovaného komunálneho odpadu približne 10%, v roku 2017 to bolo 30%. Slovenské domácnosti v roku 2020 síce opäť navýšili objem vyprodukovaného komunálneho odpadu, ale pozitívnou správou je, že podiel recyklovaného odpadu vzrástol na 44 %. Prvýkrát v histórii skončila na skládkach menej ako polovica komunálneho odpadu, konkrétne 48 %. Podľa štatistík Slovensko síce zaznamenalo nárast, ale ostatné Európske krajiny myslia zelenšie. Právne záväzný európsky cieľ pre recykláciu komunálneho odpadu by mal za rok 2035 dosiahnuť až 65%.

Iniciatíva v Holandsku 

V Holandsku sa v dvoch najväčších mestách prišlo k iniciatíve, ktorá zlepší životné prostredie. Chcú recyklovať čo najviac odpadu a tým zmeniť ekonomiku z cirkulárnej na ekonomiku obehovú. V priebehu niekoľkých desiatok rokov by uvedenú víziu chceli naplniť. Poukazujú na to, že vytvorením projektu na dobrovoľnej báze zaručia efektívnejší účinok. „Vytvárame nielen hodnotu z odpadu, ale vytvárame aj hodnotu pre ľudí,“ uviedla manažérka projektu B. Joostenová. Výmenou za textílie, plasty či papier dostanú ľudia žetóny so zľavami, ktoré možno využiť v miestnych obchodoch. Myslím si, že je prospešné ľudí na začiatok motivovať malým benefitom.

Každý musí začať od seba

Je nemorálne aby sa nedbalo na udržiavanie prostredia, v ktorom sa pohybujeme každý deň. Zamysleli ste sa niekedy na tým, koľko odpadu vyhodeného na chodníku si všimnete po ceste do práce? Nespočetne veľa… Nehovoriac o odpade, ktorí sa pravidelne vyskytuje v lesoch. Plastová fľaša sa v prírode rozloží minimálne za sto rokov. Fľaša zo skla sa dokáže rozložiť za neuveriteľných štyritisíc rokov. Ľudia jednoducho odpad zahodia. Neuvedomujú si, že príroda sa prakticky spolieha na dobrých ľudí, ktorí po nich odpad dobrovoľne zodvihnú. Arogantný prístup k prírode sa nám stále vyplatí. Nebudeme sa vo svojom prostredí cítiť dobre.

Každý jedinec môže zlepšiť životné prostredie a práve malými krokmi môžeme dosiahnuť veľké zmeny. Slovensko sa dokáže zaradiť ku krajinám, v ktorých ľudia premýšľajú ekologickejšie, avšak musí k tomu prispieť každý jedinec. Možno si myslíte, že odhodením jednej plechovky na zem sa predsa nič nestane. Mýlite sa. Aby sme zlepšili životné prostredie, každý musí začať najskôr od seba.

 

Martina Fircáková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *