Kultúra Spravodajstvo

Stredajší Akademický Prešov priniesol tvorivý workshop, študentské divadlá aj experimentálne predstavenia

Interaktívne predstavenie hercov z Levíc (Foto: Dominika Grošková)

Tretí deň Akademického Prešova pokračoval ďalšími umeleckými performanciami, ktoré trvali do neskorých večerných hodín. Okrem nich však priniesol aj literárny workshop, do ktorého sa mohli zapojiť aj návštevníci Akademického Prešova.

Na programe bol opäť workshop, tentokrát zameraný na tvorivé písanie

V zasadačke dekanátu Filozofickej fakulty sa v stredu popoludní stretli tí, ktorí majú záľubu v písaní. Vďaka nízkemu počtu zúčastnených sa mohla profesorka Marta Součková, pod vedením ktorej sa workshop uskutočnil, osobitne venovať každému zúčastnenému. Tento fakt celé stretnutie ešte viac spríjemnil.

V sérii praktických úloh si mohli študenti vyskúšať, ako sú na tom v rámci tvorivého písania, či vedia zhodnotiť iné dielo a naučili sa aj nové veci, ktoré ich môžu v písaní posunúť vpred. Ako pre Unipo Press povedala Marta Součková: „Cieľom tohto workshopu nebolo dať vám rady ako písať, lebo to sa ani nedá. Skôr vám ukázať techniky písania, ktoré môžete pri písaní využiť.

Tradičné divadelné popoludnie

Ako už býva počas Akademického Prešova zvykom, po dopoludňajšom workshope sa program presunul k divadelným pódiám. Šnúru stredajších predstavení začalo o 17.00 v Christianii Študentské divadlo Transparent pri Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Nešlo o tradičné hrané predstavenie – herci predviedli dramatizované čítanie hry Pamäť Bratislavy II.: Chatam Sofer. Ako už naznačuje názov, hra je inšpirovaná pamäťami rabína Chatama Sofera, ktorý žil v Bratislave. Bol to najvýznamnejší a najdlhšie slúžiaci bratislavský rabín, v hlavnom meste pôsobil v rokoch 1816 až 1839. Autor Ján Šimko pri tvorbe hry čerpal z rôznych dokumentárnych materiálov. „Text bol napísaný ako súčasť voľne pokračujúcej trilógie o pamäti Bratislavy, voľne nadväzuje na petržalské príbehy, s ktorými tu hosťovalo v roku 2010 na Akademickom Prešove Divadlo Tucet. Text je veľmi čerstvý a uvádzame ho v podobe čítania,“ uviedol pri predstavení hry jeden z hercov študentského divadla.

ŠD Transparent (Foto: Dominika Grošková)
ŠD Transparent (Foto: Dominika Grošková)

Ďalším študentským divadlom, ktoré vystúpilo v rámci stredajšieho programu, boli poloprofesionálni herci z Divadelnej fakulty VŠMU Bratislava. Svojou autorskou inscenáciou Nič. A všetci svätí v Experimentálnej sále DJZ jemne navodili vianočno-silvestrovskú atmosféru. Dej inscenácie sa totiž odohráva počas sviatkov na chladnej železničnej stanici v malom meste, na ktorej sa stretne skupinka ľudí. Každý z nich tam zamieril s vlastným cieľom – mladý muž cestuje s priateľkou k možnej budúcej svokre, osamelá dievčina sa neustále ponáhľa a snaží sa stihnúť vlak, obyčajný chalan sa ledabolo povaľuje na stanici. Hodinové meškanie vlaku spojí tieto štyri osudy, ktoré sa začnú pomaly rozpletať. Po tomto stretnutí však ich životy už nikdy nebudú ako predtým. Napínavý dej sčasti pripomína Čakanie na Godota na motívy Samuela Becketta. Hra postupne odkrýva ľudské charaktery, túžby a problémy jednotlivých postáv.

IMG_4859
Na studenej stanici sa začnú rozpletať osudy protagonistov (Foto: Dominika Grošková)
Divadelná fakulta VŠMU (Foto: Dominika Grošková)
Divadelná fakulta VŠMU (Foto: Dominika Grošková)
IMG_4869
Poloprofesionálni herci v akcii (Foto: Dominika Grošková)

Čakanie na objatie

S ďalšou zaujímavou inscenáciou sa predstavili študenti zo súboru Teáter Komika pri o. z. AeRTé – Mestské divadlo Levice. Interaktívne predstavenie Objatie sa odohrávalo v priestoroch divadelnej sály kaviarne Wave. Jeho tvorcovia sa podobne ako divadelníci z bratislavskej VŠMU inšpirovali hrou Samuela Becketta – Čakanie na Godota. V inscenácii sa herci počas „čakania na objatie zamýšľajú nad emocionalitou človeka, jeho strachom zo vzťahov a uzavretosťou. Predstavenie je vo veľkej miere tvorené improvizáciou, pohybovým i experimentálnym divadlom a v neposlednej miere sa vysoko kontaktuje s divákom. Neopakovateľný zážitok z predstavenia umocnil netradičný štýl hrania hercov i komorné priestory divadelnej sály Wave.

IMG_4884
Teáter Komika (Foto: Dominika Grošková)
IMG_4900
Herci z Levíc predstavili svoju experimentálnu pohybovú hru (Foto: Dominika Grošková)

V závere stredajšieho večera na Veľkej scéne DAD odohral svoje predstavenie Premena maďarský súbor HOMO LUDENS PROJECT zo Szegedu. Motív hry je inšpirovaný novelou známeho spisovateľa Franza Kafku, pričom maďarské divadlo si pripravilo vlastnú interpretáciu tohto diela. Ústredné postavy tvorí rodina, v ktorej jediný zarábajúci je syn Gregor. Jedného dňa však ochorie – premení sa na chrobáka – a jeho psychický i fyzický stav sa začne rapídne zhoršovať. Sestra Gréta sa spolu s rodičmi k chorému začína správať čoraz horšie, odreže ho od spoločnosti a Gregor sa postupne izoluje od ľudí i od sveta. Miláčikom rodiny sa stane Gréta, ktorá nakoniec Gregora vykáže z domova. V hre cítiť trpkosť a neakceptovanie vzájomnej inakosti ľudí.

HOMO LUDENS PROJECT (Foto: Dominika Grošková)
HOMO LUDENS PROJECT (Foto: Dominika Grošková)

Podobne ako predchádzajúce dni, aj akademická streda priniesla bohatý kultúrny program. Išlo zároveň o posledný deň, kedy sa diváci mohli prísť pozrieť na súťažné predstavenia študentských divadiel.

Článok vznikol v spolupráci s Dominikom Cenknerom. 

Dominika Grošková

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *