Ako deti sme ho pokladali za trest, teraz po ňom pre jeho nedostatok dychtivo túžime. Reč je o spánku, ktorého deň si pripomíname práve 21. marca už po dvadsiaty prvýkrát. Aký je vplyv spánku na fungovanie nášho tela, postup jednoduchého zaspania a čo nám o sebe prezradili naši študenti?
História
Deň zdravého spánku bol oficiálne vyhlásený Medzinárodnou nadáciou pre duševné zdravie a neurológiu (IFMHN) v roku 2001. Cieľom spomínaného dňa je upovedomiť ľudí na dôležitosť tejto nielen nočnej aktivity a zároveň predísť alebo nanajvýš obmedziť jeho zanedbávanie.
Realita spánku
Hoci je spanie každodennou aktivitou, mnohí si neuvedomujú jeho dôležitosť naplno. Podľa výskumu svetoznámeho vedca a profesora neurovedy a psychológie na Kalifornskej univerzite v Berkeley, Matthewa Walkera, takmer dve tretiny Američanov v noci nespia odporúčaných osem hodín. Walker v svojej knihe ďalej uvádza, že v roku 1942 ľudia priemerne spali 7,9 hodín. V súčasnosti sa toto číslo zmenilo na 6,5 hodín nočného spánku počas pracovného týždňa. Profesor neurovedy a psychológie tento spánkový deficit považuje za jeden z najväčších problémov verejného zdravia, keďže spánok tvorí spolu s vyváženou stravou a cvičením základ zdravého života.
Čo spôsobuje ponocovanie?
Pri nedostatku spánku sa vytvára toxín Beta Amyloid, ktorý podmieňuje vznik Alzheimerovej choroby. Okrem toho priamo alebo nepriamo vytvára stres a nervozitu. Opakované prebdené noci v nás môžu vyvolať prvé známky prakticky všetkých vážnych ochorení, ako sú obezita, kardiovaskulárne choroby, rakovina, mŕtvica, depresia či demencia.
A čo krátky „šlofík“ ?
Aj na ten by sme si mali dávať pozor. Ľudské telo dostane pri povaľovaní pokyn, že sa blíži spánok, ktorý je ale oveľa kratší ako ten nočný, čo spôsobuje ešte väčšiu unavenosť a telesnú dezorientovanosť. Podľa slov odborníka si organizmus nemôže vyberať spánok práve vtedy, keď sa mu to hodí a následne sa ho zdržiavať, hoci ho potrebuje. Ak si už chceme poobede oddýchnuť, máme to robiť pravidelne a nie neskôr ako po pätnástej hodine.
Problémy s chudnutím?
Unavenosť spôsobuje, že sa pri chudnutí zbavujeme svalovej hmoty, pretože sa naše telo nechce vzdať zásob tuku. V dôsledku únavy sa pri cvičení dlho neudržíme, a preto spálime aj menej kalórií. V dôsledku nevyspatia je spomínaná telesná aktivita menej účinná.
Ako správne zaspať? Matthew Walker ponúka svojich päť typov:
1. Určte si pravidelný čas spánku
Pravidelnosť je kľúčová preto, aby si telo vytvorilo návyk, vďaka čomu bude lepšie spolupracovať a cítiť, že sa „blíži“ čas spánku. Počas dňa sa ideálne pomaly vyčerpávame, aby sme večer rýchlejšie zaspali a „vydržali“ spať počas celej noci .
2. Zabezpečte si tmavú miestnosť
Naša generácia trávi množstvo času pred obrazovkami, ktoré Walker odporúča najneskôr dve hodiny pred spaním vypnúť. Taktiež sa treba v našej spálni zbaviť všetkých nepotrebných svetiel, respektíve ich intenzitu v rámci možnosti obmedziť na polovicu.
3. Nastavte si nižšiu teplotu
Zníženie izbovej teploty súvisí s potrebou nášho organizmu znížiť svoju teplotu približne o jeden stupeň Celzia, aby sme mohli zaspať. V tropicky vyhriatej miestnosti sa vám bude zaspávať len ťažko. Ideálna je preto spálňa s teplotou asi 18,5°C.
4. Nezdržiavajte sa v posteli, ak práve nespíte
Náš mozog si dokáže zapamätať, že ak sme v posteli nemusíme hneď spať, preto si tento fakt „zapíše“ do zoznamu možností a pri našom snažení sa zaspať nemusí správne fungovať. Pri čítaní knihy, si radšej ľahnite niekam inam.
5. Vyhnite sa kofeínu a alkoholu
Obe spomínané látky nám zhoršujú zaspávanie. Nparíklad, ak by sme vypili kávu na obed, o polnoci by sme v sebe ešte stále mali približne štvrtinu kofeínu.
Čo sa sníva študentom a prečo si nepamätáme všetky sny?
Niektorí študenti priznali, že buď sa im už veľmi dlho nič nesnívalo alebo si vôbec nedokážu spomenúť na žiaden sen. Walker tvrdí, že ľudia snívajú každú jednu noc. Ak sa prebudíme počas sna, zaručene si ho zapamätáme. Rovnako tak následný spánok po jeho krátkom prerušení pomôže sen zachytiť. Jeho odvážna teória znie, že ak prebudenie nastane po dosnívaní, sen sa zablokuje a my k nemu už nemáme prístup, hoci je v našej hlave stále uložený. Stáva sa však, že si na sen po pár dňoch náhodne spomenieme, napríklad ak sa dostaneme do kontaktu s určitým miestom, ktoré sme v ňom navštívili alebo objektom či osobou, ktorú sme v ňom stretli.
Aby sme nezostali iba pri teórii, ponúkame vám niekoľko anonymne poskytnutých študentských snov:
„Raz sa mi snívalo, že som vstala z postele, pretože som počula hluk. Keď som sa pozrela čo sa deje, zistila som, že za oknom je obrovský klokan, ktorý mi zvonku búcha na okno a svojím veľkým okom na mňa čumí. Jeho oko bolo na celé okno. Nakoniec som zistila, že niečo vonku naozaj búchalo, preto ten sen. “
„V jednom sne som cítila ako ma niekto objal. Pôsobilo to veľmi reálne, lebo som cítila také teplo ako keď sa objíma v skutočnosti. Alebo že som niekam šla s mamou a nemohla som ju dobehnúť. Mávala som sny ako padám, alebo ako ma niekto naháňa a ja nestíham poriadne zamknúť dvere.“
„Naháňali ma a vykrikovali po mne.“
„Mne sa nedávno snívalo ako som išla do potravín, ale po príchode domov som zistila, že som stále na niečo zabudla. Preto som sa vracala späť. Nakupovala som po jednej surovine. Najprv banány, potom mlieko, a tak hrušky. Divné bolo, že do obchodu som sa dostala jedine cez kníhkupectvo. Mala som ale aj veľmi reálne sny… Raz som písala písomku, ale zistila som, že som ju v skutočnosti vlastne ešte nepísala. Po prebudení som bola nahnevaná, že sa to vlastne skutočne nestalo.“
„Mala som nepríjemný sen ako ma niekto naháňal a hľadal. “
„Dlho som si sny nepamätala. Ale jeden bol o tom, že keď som bývala v predchádzajúcej obci a bola som na svojom dvore, tak sa k nám na dvor dobíjal agresívny medveď. Ušla som so sestrou do domu ale on začal škrabať dvere, načo som skríkla a zobudila sa. Ale mojej kamarátke sa snívalo, že jej niekto oholil hlavu a ona sa strašne bála, že nemá vlasy.“
„Mňa raz po lese naháňal medveď, ale ušla som na motorke, lebo ma zachránil otec. V inom sne som ležala a napadla ma spolubývajúca, lenže keď som vstala z postele, na vankúši ostal otlačok akoby som tam stále ležala.“
„Nedávno sa mi snívalo, že som sa v lese pozerala na srnku, ktorá bola celkom blízko a aj napriek tomu, že v pozadí bol hluk, tak neutiekla. Potom sa mi snívalo, že som bola na prechádzke a mala som veľkého čierneho psa a prišli sme k rieke, ale asi skôr jazeru, ktoré bolo polozamrznuté a bála som sa, že sa to celé prepadne. Rovnaký sen som mala ešte raz pri mori. Posledný sen, ktorý sa mi sníval bol o vŕbe nad riekou a ako som sa na ňu pozerala.“
„Raz sa mi snívalo, že som šla do krčmy piť.“
Komentovať