Starý Smokovec je jedným z najstarších a najvýznamnejších tatranských stredísk cestovného ruchu. Nad ním sa nachádza stredisko – Hrebienok, ktoré je východiskovým bodom viacerých turistických trás. V tomto článku vám prinášame tipy nabitého víkendového výletu v okolí Starého Smokovca.
Ubytovali sme sa priamo v Starom Smokovci. Nájdete tam množstvo typov ubytovaní, či už uprednostňujete hotel, penzión, apartmány alebo izby od súkromných prenajímateľov. Prvý deň sme sa vybrali na Hrebienok. Zo Starého Smokovca od dolnej lanovkovej stanice sa tam dostanete po asfaltovom chodníku sledujúc červenú turistickú značku. My sme však chceli vyskúšať jedinú pozemnú lanovku na Slovensku, na ktorú je možné využiť študentskú zľavu.
Na Hrebienku sme sa pokochali výhľadmi na tatranské štíty a vydali sa k Bilíkovej chate po zelenej turistickej značke. Popri nej sme sa nenáročným, ale v zime klzkým chodníkom dostali k Vodopádom Studeného potoka.
Pri rázcestí vodopádov sme sledovali červenú značku a dostali sa k Reinerovej chate. Tá bola znamením, že od Obrovského vodopádu nás delí približne 15 minút. Pri ňom sme strávili dostatok času nato, aby sme si mohli vychutnať krásy majestátneho prírodného úkazu. Keďže sme v skupinke mali aj „antituristov“ a na zozname ďalšie plány na tento deň, po rovnakej trase sme sa vrátili späť na Hrebienok. Ak by sme sa však od Reinerovej chaty vydali po ďalšej trase označenej modrou značkou, došli by sme k ďalším štyrom vodopádom – Malý vodopád, Skrytý vodopád, Veľký vodopád a Dlhý vodopád, ktoré sú mojou motiváciou vrátiť sa tam znovu.
Po návrate na Hrebienok sme sa zahriali v miestnej reštaurácii a zašli sa pozrieť do ľadového dómu, ktorý je tento rok otvorený od 17. novembra. Každoročne je z niekoľkých ton ľadu vystavený s inou zaujímavou tematikou a vstup máte zdarma. Na Hrebienku sme si chceli vypožičať sane, zaspomínať na detské časy a vyskúšať jednu zo slovenských najznámejších sánkarských dráh, ktorá vedie do Starého Smokovca a je dlhá až dva a pol kilometra. V prevádzke je počas zimnej sezóny za priaznivých podmienok počasia a môžete si dokonca užiť aj nočné sánkovanie. My sme to šťastie nemali, keďže v tom čase bola uzavretá. Nezúfali sme, pretože v ten deň nás ešte čakala rezervácia v Tricklandii v Starom Smokovci. Tam sme sa dostatočne zabavili, vrátili sa do detstva vďaka rôznym rozprávkovým optickým ilúziám, zhotovili sme si množstvo pekných fotografií a spokojne sa pobrali na ubytovanie.
Na druhý deň sme sa vybrali navštíviť Popradské Pleso. Zo Starého Smokovca sme na zastávku Popradského plesa šli tatranskou električkou, na ktorej si takisto viete uplatniť študentskú zľavu. Zo zastávky sme asi hodinu a pol pokračovali mierne stúpavou asfaltovou cestou označenou modrou farbou. Prešli sme sa okolo bezodtokového jazera, urobili si pár fotiek a vychutnali si obed na Chate pri Popradskom plese.
Tam sme sa zhodli, že nám túra nestačila a poputujeme až na známe Štrbské Pleso. Síce sme sa vybrali náročnejšou trasou, ale podmaňujúci pohľad na Hincov potok, okolité vrchy a prírodu zahalenú v snehovej prikrývke stál zato. Keď sme dorazili do cieľa, začalo sa už stmievať. Prešli sme sa okolo Štrbského Plesa a namierili k miestnym stánkom, kde sme si kúpili malé občerstvenie a zahriali sa čajom. Zo Štrbského Plesa sme sa späť na ubytovanie v Starom Smokovci dostali tiež tatranskou električkou.
So svojimi tipmi či zážitkami z Tatier sa s nami môžete podeliť v komentári alebo správe na sociálnych sieťach.
Autorka: Sofia Budkaiová
Komentovať