Lifestyle

5 univerzitných múdrostí do života

(Foto: pexels.com)

O štúdiu na univerzite sa často hovorí, ako o najkrajšom období života (hoci, to asi platí o celom študentskom živote). Uznajte: povolené absencie, možnosť jesť počas pracovnej doby, pravidelné krátke prestávky, občasné dlhé prestávky a hlavne tie najdlhšie – prázdniny. Tento článok ponúka ešte niekoľko výhod univerzitných časov – múdrosti do života, ktoré nezačujete len tak hocikde. Toto je mojich top 5.

„Vysoká škola je miesto, kde takmer všetko môžete ate takmer nič nemusíte.“ (Juraj Rusnák – pedagóg)

Počujete tieto slová prvý raz, zamyslíte sa a usmejete sa. Je to totiž pravda. Začnete univerzitu milovať viac a želáte si, aby váš štatút študenta nikdy nepominul. Takéto pocity vedia vyvolať len tí, ktorí svoju prácu majú radi. A tak som si istý, že som na správnom mieste.

„Na vysokej škole by ste mali vedieť o všetkom niečo a o niečom všetko.“ (Juraj Rusnák – pedagóg)

A nie je to naozaj veľmi výstižné? Druhý výrok je opäť od pedagóga, ktorý vďaka príbehom dokáže vysvetliť napríklad aj metaforu a metonymiu. Ktosi mi raz povedal, že vysoká škola je o tom, že ma naučia hovoriť múdro o ničom (no, on tam použil trochu iné slovo, asi viete, aké). Vzbúril som sa. Tak predsa škola nefunguje. Chýbal mi však argument, ktorý by to vedel vyjadriť. Už ho mám.

„Nehovorte, že vám niečo príde, lebo ono vám nič nepríde.“ (Jozef Mergeš – pedagóg)

Trojka je skvelá. Múdrosti totiž nemusia vždy navonok vyzerať formálne komplikovane. Občas príde takáto „sprcha“ a potom uvedomenie si, že ono je to naozaj tak. A pri študovaní odboru médií je toto podstatný fakt. Zrazu sa tejto fráze začnete vyhýbať a cítite také to zvláštne nutkanie napomínať každého, kto to použije. A nielen to. Každého. Stále.

Žijem v matrixe a chyby v ňom vnímam intuitívne (Foto: fsegames.eu)
Volám sa Pavol, žijem v matrixe a chyby v ňom vnímam intuitívne (Foto: fsegames.eu)

„Ja som na škole preto, lebo sa chcem dobre vydať a kúpiť si drahé auto.“ (Anka – študent)

Úprimnosť sa už dnes nenosí. Na otázku, prečo sme tu či ako sa máme, odpovedáme prediktabilne a stále rovnako (pán docent Rusnák tvrdí, že je to ten náš vrodený komunikačný pesimizmus). Potom sa ozve vaša spolužiačka a zahlási takúto vetu. Poviete si možno, že je to povrchné. Chceli by ste hlbší zmysel. Ale v skutočnosti sme asi všetci študovali najmä preto, aby sme si plnili sny. Aj také materiálne, ako je auto, dom, herná konzola, dovolenka, kúsok Mesiaca, zlaté hodinky, mačka, sova, ropucha.

„Vysoká škola bola pre mňa dobrodružstvom a nevidím najmenší dôvod neponúknuť rovnaké dobrodružstvo aj vám.“ (Juraj Rusnák – pedagóg)

Malý Bilbo vo veľkom svete univerzitného dobrodružstva (Foto: tumblr.com)
Malý Bilbo vo veľkom svete univerzitného dobrodružstva (Foto: tumblr.com)

Nuž, áno, pán docent je maskot a ikona. Hlavne vie motivovať. Uvedomíte si, že ste na správnom mieste a na konci štúdia chcete poslať prihlášku zas. Lebo zážitky.

Našlo by sa takýchto viet viac. Ani jeden celý web by na to nestačil. Tieto sú však pamätné a menia pohľad na univerzitné vzdelanie, ktoré je razom úprimným dobrodružstvom s možnosťami, ktoré za vami prídu od prvého dňa. Čo som chcel týmto článkom povedať? Že univerzita je ako prvá cigareta – na začiatku neistota, potom upokojenie a na konci zvláštny pocit, že to už končí. Chcete si zapáliť zas, no nie každý na to má. Oprite sa preto plecom o priateľa vedľa, jednu ponúknite aj jemu a nezabudnite na to, že pri fajčení sa dá hovoriť o čomkoľvek. Napríklad spomínať na výroky kolegov z univerzity a povedať si v duchu: „To chce článok!“ A ešte aspoň jeden taký skvelý život.

P. S.: Ste tu správne. 🙂

Pavol Kušnír

Hrdý geek. Milovník komiksového média, spoločenských hier, literatúry, filmov, seriálov a dostatku voľného času na všetko spomenuté :-). Študent mediálnych štúdií, ktorého najväčšou zábavou je jeho práca a jeho prácou je veľa zábavy. Zakladateľ webového magazínu o popkultúre, ktorého najväčším snom je vytvorenie vlastného komiksu a napísanie i natočenie seriálu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *