Divadlo Kultúra

Akademický Prešov 2022: Turbulencie pobavili divákov, z hľadiska sa ozýval hlasný smiech

Inscenácia sa snažila pukázať na realitu ľudského správania sa v kritických situáciách (foto: Lucia Novotňaková)

PREŠOV – Aktuálne prebieha 56.ročník podujatia Akademický Prešov (AP), na ktorom sa každoročne predstavujú študentské divadelné inscenácie či literárna a audiovizuálna tvorba. Druhý festivalový deň priniesol divákom aj turbulentné predstavenie v réžii študentov z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Po prvýkrát v rámci AP vystúpilo aj Univerzitné divadlo The. art.re z Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave. Umelecký súbor sa v utorok (26. apríla 2022) predstavil v Centre nezávislej kultúry Wave s divadelnou inscenáciou s názvom Turbulencie. Divadelnú hru vytvorili študenti UCM pod vedením Michala Jánoša.

Predstavenie Turbulencie prinieslo príbeh šiestich pasažierov na letisku (foto: Lucia Novotňaková)

Dej divadelného predstavenia sa odohráva 23. decembra v letiskovej hale. Šiesti pasažieri sa chystajú na registráciu pred odletom na Slovensko. Po úspešnom zaevidovaní  a skontrolovaní batožiny sa z letiskového hlásenia dozvedia, že lietadlo, ktorým mali letieť domov, má  technické problémy. Na chvíľku by sa nám mohlo zdať, že ich na toto miesto priviedol osud.

Pod vplyvom strachu sa obratom mení nálada medzi cestujúcimi, ktorí nedokážu ovládať svoje emócie. Do vzájomného konfliktu sa dostanú nielen pasažieri, ale aj letušky a zamestnanec letiska. Na jednej strane má každý z nich vlastné trápenie, ale zároveň všetkých spája rovnaký problém – meškajúci let. Pasažieri nezvládajú dlhé čakanie, netušia kedy priletia domov a či vôbec strávia Vianoce so svojimi rodinami.

Na javisku tak môžeme pozorovať rýchlo meniace sa pocity jednotlivých pasažierov. Frustráciu z meškajúceho letu strieda smiech, strach aj nariekanie. Niektorí z nich pod silným emočným tlakom vykonávajú turbulentné rozhodnutia, ktoré by za iných okolností možno nikdy neurobili.

Na Akademickom Prešove 2022 premiérovo vystúpilo aj Univerzitné divadlo The. art.re z Univerzity sv. Cyrila a Metoda (foto: Lucia Novotňaková)

Študenti prostredníctvom stvárnenia jednotlivých postáv a odhalenia ich identít divákom ponúkli plnohodnotný umelecký zážitok. Cieľom inscenácie Turbulencie bolo poukázať na realitu ľudského správania sa v kritických situáciách.

Autor článku: Lucia Novotňaková

Daniela Handlovičová