Divadelný týždeň Akademického Prešova trvajúci od 23. do 26. apríla uzavrelo vo štvrtok slávnostné vyhlásenie víťazov jednotlivých súťažných kategórií. Ani počas posledného dňa však nesmel chýbať kultúrny program v podobe predstavení hosťujúcich divadelných súborov.
Štvrtkový program bol o niečo kratší ako počas predchádzajúcich dní, no opäť priniesol zaujímavé kultúrne zážitky. V popoludňajších hodinách sa na Pešej zóne Hlavnej ulice predstavilo poľské divadlo Teatr KTO Kraków s inscenáciou Jerzyho Zońa Peregrinus. Ani upršaný deň nezabránil hercom odohrať svoju hru vo vonkajších priestoroch. Poľské divadlo je na Akademickom Prešove dobre známe. V roku 2012 sa tu predstavilo s inscenáciou Slepci a v roku 2015 s hrou Chór Sirôt.
Prvýkrát na Akademickom Prešove aj Divadlo Bolka Polívky
Po predstavení sa program presunul do Christianie, kde prebehla prezentácia divadelných inscenácií a výsledkov workshopov. Podvečer pred slávnostným vyhlásením výsledkov v Experimentálnej sále DJZ odohralo svoje predstavenie Divadlo Bolka Polívky z Brna, ktoré malo na Akademickom Prešove svoju premiéru. Divadelný program oživili svojou komediálnou inscenáciou Letom sokolím, v ktorej využili charaktery klaunov, originálny humor a gagy. Hra má napriek tomu hlboké posolstvo: hovorí o tom, že klamať sa nemá, aj keď viete, že máte pravdu. Snahou umelcov je prostredníctvom tejto hry oživiť žáner klaunérie, ktorá pracuje s charaktermi klaunov a s pohybovým divadlom.
Akademický Prešov už pozná svojich víťazov
Vo večerných hodinách sa diváci i účinkujúci presunuli na Veľkú scénu DAD, kde prebehlo vyhlásenie výsledkov 52. ročníka Akademického Prešova. Podujatie totiž nie je len prehliadkou zaujímavých kultúrnych zážitkov, je predovšetkým súťažou umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, ktorí tu môžu preukázať svoj talent a kreativitu. Ako po iné roky, aj teraz sa súťažilo v štyroch kategóriách: študentské divadlá, vlastná literárna tvorba, krátkometrážny film a umelecký preklad. Odborná porota sa pri hodnotení nepochybne potrápila. Počas štyroch dní sme totiž mali možnosť vidieť viacero pútavých študentských predstavení.
Vyhlasovanie výsledkov otvorila moderátorka Eva Peknušiaková, ktorá na pódium pozvala prorektora pre vedu, umenie, šport a akreditáciu Milana Portíka, aby zhodnotil uplynulý umelecký týždeň. Vo svojom úvodnom slove prejavil vďaku Karolovi Horákovi a Mironovi Pukanovi za hodnotu, ktorú odovzdali do kreovania tohtoročného Akademického Prešova. „Našu úctu si zaslúžia všetci tí, ktorí sa zapojili do súťaže Akademického Prešova. Tí, ktorí prišli z blízkeho aj zo vzdialenejšieho prostredia, aby si v Prešove zasúťažili a ukázali, čo je v nich. A hlavne, preukázali lásku k umeniu. Myslím, že o tom je Akademický Prešov,“ zhodnotil vo svojom príhovore prorektor. Za 52. ročníkom tak urobil symbolickú bodku a vyjadril presvedčenie, že ďalší ročník bude určite rovnako vydarený.
V kategórii vlastnej literárnej tvorby získali za svoje príspevky čestné uznanie autori Dominika Moravčíková a Martin Dziak. V kategórii próza sa o tretie miesto podelili Viliam Nádaskay a Stanislav Olejár, druhé miesto získal Jakub Spevák. Prvé miesto odborná porota neudelila. Jednotliví súťažiaci sa výsledky dozvedeli už počas hodnotiaceho seminára, ktorý prebehol v stredu. Okrem toho od poroty dostali podnetnú spätnú väzbu. V kategórii poézia porota takisto udelila dve tretie miesta – Jane Dohuniovej a Adamovi Kollárovi. V kategórii umelecký preklad boli udelené dve čestné uznania, ktoré si odniesla Klára Jamrichová za preklad z francúzskeho jazyka a Timea Kónyová za preklad z nemeckého jazyka.
Akademický Prešov je poväčšine o súťaži študentských divadiel a tento rok sa so svojimi inscenáciami zapojilo až osem študentských súborov. Čestné uznanie si v tejto kategórii odniesli študenti z Teáter Komika pôsobiacom pri o. z. AeRTé z Levíc za dramaturgicky objavné spracovanie témy objatia, inšpirované drámou Samuela Becketta Čakanie na Godota. Rovnako získal čestné uznanie Peter Gustáv Hrbatý za inscenovanie aktuálnych spoločenských tém. Cenu udelila odborná porota Študentskému divadlu Transparent za inscenované čítanie témy urbánnej historickej pamäte. Rovnako cenu získalo aj Študentské divadlo Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity za autorské divadelné spracovanie historickej témy.
Diváci sa s Akademickým Prešovom rozlúčili posledným predstavením
Akademický Prešov po vyhlásení výsledkov uzavrelo činoherné predstavenie Slovenského národného divadla z Bratislavy hrou Pavla Országa Hviezdloslava Časy, časy, mrcha časy. „My sme si v tomto našom „mikrodielku“ vybrali dve Hviezdoslavove epické básne, prvá je Deľba dedičstva a druhá Pomsta mŕtvych. To všetko ostatné rámcujú básne ako je Noc, Nový svet, je tam pasáž z Letorastov a taktiež báseň, ktorá nesie aj názov predstavenia,“ predstavil divákom hru jej režisér, Peter Weinciller.
Súťaž tvorivosti vysokoškolákov je teda za nami a priniesla skutočne bohatý kultúrny program. Je pozitívne, že aj v súčasnosti sa mladí ľudia venujú umeniu a vkladajú doňho svoju energiu i kreativitu, vlastné inovatívne myšlienky a nové prístupy, čo tento rok ocenila aj odborná porota. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník Akademického Prešova a program, ktorý prinesie. 🙂
Komentovať