Kultúra Rozhovory

Skvelé kapely na UNIPO FESTE

Unipo Fest (Foto: PHOTO 4 YOU)

Siedmy ročník jedného z najväčších študentských festivalov je za nami. Okrem možnej opice na druhý deň nám priniesol aj ohromný umelecký zážitok. Na UNIPO FESTE boli okrem študentov a výbornej atmosféry aj skvelé kapely a my ti prinášame rozhovory s nimi.

INÉ KAFE

Rozhovor s Vratkom Rohoňom , frontmanom, spevákom a gitaristom poppunkovej skupiny Iné Kafe.

Už viete ako bude tráviť leto?

Festivaly. Máme naplánovaných 65 festivalov. Prešov bol prvý, tak sa tešíme, že sme si to tu tak užili.

Ako hodnotíte váš prvý festival?

Dobre, úplne. Konečne sme vyšli z klubov, ktoré majú tiež svoje pre a proti večer na čerstvý vzduch. Aj slniečko svietilo, že nebola úplná zima.

Ako ste sa zabávali vy, keď ste boli študentmi?

Zážitkov veľa, spomienky žiadne. (smiech)

Čo by ste odkázali dnešným študentom?

Nech robia všetko podla svojho svedomia. Nech moc nemiešajú. A keď hej, tak nech k tomu pijú veľa tekutín. Koľko alkoholu, toľko vody treba piť. (smiech)

Nadviazali ste nedávno zvláštnu, ale veľmi vydarenú spoluprácu s Rytmusom. Ako vznikla táto myšlienka?

Nebola to spolupráca s Rytmusom, ale s Redbullom. Redbull urobil akciu, že postavil Rytmusa a Iné kafe proti sebe. Veľa ľudí si myslí, že sme mali niečo spoločné s Rytmusom. Postavili dve pódiá. Dali medzi ne tisíc ľudí a oni hlasovali, kto je lepší. Bol to skôr taký hudobný fight. Bolo to zaujímavé. My sme prerobili nejaké jeho pesničky. On niektoré naše pesničky. Bolo to fajn, taká showka pre ľudí.

Ako vznikol názov Iné Kafe a prečo práve Iné Kafe?

My sme dlho hrali bez názvu. Chceli sme sa už názvom odlišovať od všetkých ostatných. Vzniklo to tak niekedy o štvrtej ráno, keď sme boli opití v centre Bratislavy.  Tento nápad nám vnukol kamarát. Vždy, keď niekto niečo pri stole povedal, tak to komentoval, že to už je iné kafe. Už tým všetkým liezol na nervy. A  nám o nejakej štvrtej napadlo, že to je skvelý názov pre kapelu.

( Iné Kafe, Foto: PHOTO 4 YOU)
Iné Kafe (Foto: PHOTO 4 YOU)

HEĽENINE OČI

Ako sa vám hralo?

Tomáš: Hralo sa nám úplne krásne, nádherne. (smiech)

Martin: No, hralo sa nám tak, že zo začiatku sme nevedeli, aké to bude, lebo je to prvý koncert v sezóne. Ale, počuť to na mojom hlase, že sme išli úplne naplno, lebo toľko ľudí, koľko tu bolo a aká energia z nich išla, som mal miestami pocit, že miestami nepočujem, čo hrá kapela, lebo som počul len tých ľudí. To bolo ale úplne geniálne!

Tomáš: Áno, kapela hrala výborne, My sme zas nepočuli, čo spieva spevák (smiech). Ale bolo to super, je to prvá akcia outdoorová a my sa na to vždy tešíme, lebo sem vždy príde nový program na nový rok a myslím, že to bolo fajn, ľudia sa bavili a to nás teší ešte viac.

Nejako ste sa rozrástli, prečo takto vo veľkom?

Tomáš: Hmm, lebo sme si povedali, že nevieme dobre hrať (smiech). Ale nie, myslím si, že každá kapela raz pristúpi na to, že chce dosiahnuť, aby to znelo lepšie a myslím, že sme zobrali tých správnych chlapcov do kapely.

Aký je to pocit vystupovať tesne pred Kontrafaktom?

Martin: Irelevantný (smiech)

Tomáš: Kontraproduktívny (smiech).

Martin: Viete čo, v podstate je to úplne jedno, ja všeobecne beriem hudbu tak, že keď sa na tom ľudia bavia, je to úplne jedno. Aký nám dajú organizátori čas, my prídeme, zahráme a ľudia sa na nás zabavia, či to bude o štvrtej, či to bude o desiatej.

Svoj najnovší album ste nazvali podľa toho, že polovica piesní je tzv. „na mäkko“ a polovica „na tvrdo“ – to bolo výsledkom nejakého plánovania alebo to prišlo spontánne?

Martin: Bolo to plánované. My sme mali hotových 13 pesničiek na mäkko a potom sme si povedali, že chceme urobiť album aj na tvrdo, že aj nejaké tvrdé pesničky. Tak sme to nejak „šmrduchali“, až kým sme to dali dohromady. A v podstate, niektorým sa páči album viac na tvrdo, niektorým na mäkko. Je to tak pekne rozdelené, že mamičky s deťmi si pustia v autíčku albumček na mäkko a punkáči, keď idú na chatu, tak si tam „štúria“ CD na tvrdo.

A prečo názov Vajco?

Martin: A prečo ňe?

Kde vás ešte môžeme vidieť?

Martin: No, daj si www.hel.sk – to je naša stránka a na tejto stránke sú vypisané všetky koncerty, lebo ja si to fakt nepamätám, ale viem, že v júni hráme až 23 krát.

(Heľenine oči , Foto: PHOTO4 YOU)
Heľenine oči  (Foto: PHOTO 4 YOU)

KONTRAFAKT

Rozhovor s Michalom Strakom alias EGOM,  slovenským raperom. Je členom skupiny Kontrafakt spolu s Rytmusom a DJ Anysom.

Čo by si odkázal našim študentom?

Určite sa budete môcť vyvyšovať nad ostatných (smiech). A hlavne si to užite, lebo to bolo najkrajšie obdobie v mojom živote, keď sa tak spätne na to pozriem.

A ako si ty spomínaš na svoje školské časy?

Potrebuješ tri veci: šťastie, šikovnosť a vedomosti.

Ako hodnotíš publikum na západe a na východe?

Nerozdeľujem. Nemôžem to rozdeľovať, lebo keď poviem, že „západňári“ alebo „východniari“, tak to už nás rozdeľujem a to nechcem – chcel by som nás spájať.

(Kontrafakt, Foto: PHOTO 4 YOU)
Kontrafakt (Foto: PHOTO 4 YOU)

 A aké sú vaše pocity?  Stretli ste sa s kapelami? Ak ste si aj vy užili Unipofest tak ako my, pochváľte sa nám so svojimi zážitkami v komentároch. 🙂

Lenka Švihlová, Dominika Bleščáková

Rozhovor vznikol v spolupráci s redaktormi Rádia PaF a TV Mediálka.

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *