Lifestyle

Ako ušetriť a nezblázniť sa

(Zdroj: unsplash.com)

Študentský život je ako kráčať po lane cez priepasť finančnej neistoty. Študenti sú šikovní krízoví manažéri vlastného života, no otázka znie: Dokážeme ušetriť a nezblázniť sa?

Na prvý pohľad sa zdá, že študenti sú pri sporení majstrami v improvizácii a kreativite. Ich majstrovstvo v zostavovaní rozpočtu sa oplatí sledovať. Zrazu sa stávajú účtovníkmi vlastného života, čo má svoje výhody aj nevýhody.

Začnime klasickým príkladom: stravovanie. Žiaci vedia, že existuje nespočetné množstvo veľkostí balenia plátkového syra. Prečo si teda kupovať celé balenie, keď potrebujete len pár plátkov? Alebo taká káva v kaviarni. Príliš drahé? Prečo nezačať variť doma a nepredstierať, že je to to isté? Tak isto však majú problém s otravnou tendenciou vkladať svoje skutočné potreby do úplne iných vecí. Verte mi, potreba obnoviť svoju zbierku topánok nie je taká naliehavá. Toľko peňazí by sa dalo ušetriť, keby si osvojili jednoduchý slogan: „Zoznam prioritných potrieb“.

Študentský život je o živote v okamihu, ale niekedy by mali premýšľať o budúcnosti. Keď sa zaseknú v rozpočítavaní kúskov syra, je čas na zamyslenie sa. Študenti vedia, že sú zodpovední za svoje peniaze a musia s nimi narábať ako s maľovaným vajcom. Ale v konečnom dôsledku im toto krátke obdobie študentského života poskytuje zábavné a cenné lekcie, ako ušetriť peniaze a neprepadnúť banku.

Je dôležité uvedomiť si, že život študenta nie je len o šetrení. Je to o vytváraní spomienok a dobrodružstiev. Choďte teda do tej kaviarne, pozvite priateľov na pizzu a užite si študentské obdobie života, pretože peniaze sa možno nahromadia, ale čas sa nevráti.

Takže áno, občas máme prázdniny, ale tie spomienky na staré časy na univerzite a túžba po lepších zajtrajškoch budú stáť za každý cent, ktorý ste kedy minuli. Študentský život je skutočným majstrovstvom a ak ho prežijeme, zanechá v nás bohatého ducha a trvalé spomienky, ktoré nie sú na predaj.

Autorka: Ema Kočišová

Mediálne štúdiá