Fotoreportáže

Chystáte sa do Holandska? Rozhodne navštívte Keukenhof!

Park kvetov Keukenhof (Foto: Yana Pelekhach)

Holandsko nie sú len malebné miesta a amsterdamské kanály. Je to výnimočný svet s pestrými zážitkami, ktorý láka turistov. Neďaleko Amsterdamu sa na ploche 30 hektárov nachádza najväčší kvetinový park v Európe: Keukenhof.

Pri vstupe dostanete podrobnú mapu parku, ktorá vám pomôže pri navigácii. Súčasne tu kvitne 9 miliónov farebných rastlín, ktoré premieňajú polia na nekonečné kvetinové koberce. Takú rozmanitosť tulipánov nikde inde neuvidíte! Ak chcete získať jedinečný cestovateľský zážitok, naplánujte si zájazd do Holandska s návštevou kráľovského parku Keukenhof, ktorý je historickým domovom slávnych holandských tulipánov. Už viac ako 300 rokov tunajší šľachtitelia rozvíjajú fantáziu prírody a vyvíjajú nové odrody rastlín na radosť všetkých milovníkov kvetov.

Každoročne sa tu koná výstava kvetov. V parku sa nachádzajú celkovo tri obrovské oranžérie, z ktorých jedna sú tulipány, narcisy, druhá orchidei a tretia ruže. Okrem kvetov vás v parku poteší množstvo malebných rybníkov, rozľahlých stromov, fontány a kanály. V parku sa nachádza aj farma domácich zvierat, ktorá vytvára akýsi prírodný sprievod. Pre návštevníkov sú k dispozícii kaviarne a reštaurácie a pre deti detský zábavný svet. Vrcholom parku je legendárny starý mlyn, ktorý si môžete pozrieť zvnútra.

Ak si objednáte loď, môžete si trochu oddýchnuť. Z malého móla sa vydáte na veľkú cestu po kanáloch parku. Ak si chcete túto krásu zopakovať vo svojej záhrade, musíte si kúpiť cibuľky a zasadiť ich do kvetinovej záhrady. Samozrejme, váš rozsah bude menší, ale aj tak si budete môcť užívať nežnosť a krásu holandských rastlín.

História popularity holandských tulipánov

Tulipány, ktoré boli masovo vysádzané v Osmanskej ríši, boli do Holandska privezené v 16. storočí. Keď o nich Carlus Clusius v roku 1592 napísal prvé seriózne dielo, ľudia ho nielenže začali navštevovať, aby si pozreli ich krásu, ale bezohľadní ľudia mu dokonca v tmavej noci ukradli cibuľky tulipánov.

Popularita týchto kvetov rástla spolu s rozvojom krajiny a od 17. storočia sa stali takými známymi, že si ich umelci vyberali za námet svojich obrazov. Dnes sa Holandsko často označuje za najväčší obchod s kvetmi na svete, pretože sem chodia kvetinári a pestovatelia nakupovať cibuľky tých najkrajších a najneobvyklejších kvetov.

Ako sa dostať do parku?

Začíname na prešovskej autobusovej stanici. Autobusom sa dostaneme do Krakova, potom budeme mať 2 hodiny na oddych a kávu. Z Krakova pôjdeme priamym autobusom do Amsterdamu a vystúpime na konečnej zastávke (Amsterdam Sloterdijk). Zo stanice Sloterdijk sa môžeme dostať do parku vlakom alebo autobusom. Park sa nachádza v meste Lisse. Cestovanie spolu s jedným prestupom vám bude trvať približne 26 hodín, cena za lístky je 65-80 eur. Lístky sa da zakúpiť na stránke FlixBus alebo v ich aplikácii.

Druhou možnosťou je letieť z Budapešti na letisko Schiphol v Amsterdame, čo je drahšia možnosť, ale zároveň vám ušetrí veľa času. Lístky do parku Keukenhof sa dajú kúpiť vopred na oficiálnej stránke alebo na mieste. No je potrebné rátať s tým, že to môže byť drahšie, ako oeď si lístky zakúpiť online vopred.

Yana Pelekhach

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *