Chrípka či prechladnutie vám bráni ísť ráno do školy? Paráda! Aspoň môžete s čistým svedomím zostať doma a čerpať absencie. Čo však vtedy, keď máte pred sebou napríklad dlho očakávaný ples, na ktorý ste si už dávno kúpili šaty? A čo ak ste sa konečne odhodlali pozvať dievča svojich snov na rande, no zastihne vás plný nos či nepríjemný opar spôsobený zápalom?
Bolesť hlavy, škriabanie v krku, upchatý nos, horúčka. To nie sú len slová z televíznej reklamy, ale krutá realita tohto obdobia. Práve na jeseň sú čakárne plné chorých, ktorí veria v zázračnú silu liekov a antibiotík. Niekedy pritom len stačí pohrabať sa v domácich zásobách a dať na rady starých materí. Počuli ste už napríklad o „medveďom mlieku“ či „cibuľových ponožkách“? V rubrike To je život, napísala vám, tento krát ako „stará mater“, ponúkam niekoľko na vlastnej koži vyskúšaných trikov, ako skoncovať s nádchou, chrípkou či prechladnutím.
Cibuľové hody
Jedným z najúčinnejších „sťahovačov“ zápalu je nepochybne cibuľa. Nielenže nás dokáže rozplakať, ale vyrieši aj mnoho zdravotných problémov. Vďaka vysokému obsahu vitamínov C, B1, B2, zinku, draslíka, železa či vápnika sa cibuľa využíva ako prísada vo viacerých domácich lekárničkách. Nakrájajte ju na kolieska a zalejte medom. Takýto „odvar“ zaťažte a odložte do chladničky. Cibuľa pustí šťavu, ktorá má antibiotické účinky, lieči kašeľ a uvoľňuje priedušky. Stačí, ak si budete dávať jednu čajovú lyžicu šťavy šesťkrát denne alebo si cibuľovým liekom jednoducho osladíte čierny čaj. Ak vám cibuľa vôbec nechutí, ide to aj inak. Nakrájajte ju a umiestnite do izby, v ktorej spíte. Iný recept zasa hovorí o tzv. „cibuľových ponožkách“. Cibuľu treba pokrájať a ohriať. Na noc si ju potom vložte do ponožiek a nohy udržiavajte v teple. Reflexné body na chodidlách zabezpečia, že sa priaznivé účinky rozšíria do celého tela. Tak šup-šup do špajze nakrájať si svoj kúsok zdravia. Ale pozor! Očistenú cibuľu vždy starostlivo meňte. Po 24 hodinách sa totiž stáva toxickou.
Medové nápoje
Najmä pri bolesti v krku nám už babičky dávali za lyžicu sladkého medíka. Obsahuje množstvo železa a vitamínov, a tak posilňuje biele krvinky v boji proti zápalom. V lekárni je dnes obrovský výber drahých mentolových, citrónových či pomarančových pastiliek na cmúľanie. Tie síce bolesť na chvíľu utlmia, no po chvíli ste zasa tam, kde predtým. A čo tak vyskúšať tzv. „drevorubačský čaj“? Do veľkej šálky vyžmýkajte citrón, pridajte lyžicu medu, štamperlík slivovice („tá vypáli červíka“) a všetko to zalejte čiernym čajom. Ďalším účinným receptom proti chrípke a prechladnutiu je zmes najemno postrúhaného chrenu a medu, ktorú konzumujte po lyžičkách viackrát denne. Domáci med sa ako prírodný antioxidant používa aj na prípravu tzv. „medvedieho mlieka“. Ide o nápoj z horúceho mlieka, medu a poháru rumu. Tak vidíte, aj liečivé prípravky môžu byť chutné 🙂 .
Okúpať, obložiť, zabaliť
Vysoké teploty a časté prechody z horúčavy rovno do zimnice sú klasickým príznakom chrípky. Od horúčky vám pritom uľavia obyčajné obklady z tvarohu či zo zemiaku. Tvaroh alebo nakrájaný zemiak si prikladajte na čelo a chodidlá. Ak je teplota veľmi vysoká, najlepšie pomôže studený zábal alebo vlažná sprcha. Pri prechladnutí je účinný aj tzv. „horčicový kúpeľ“. Do lavóra nalejte horúcu vodu a rozmiešajte v nej fľašu horčice. Nohy ponorte do kúpeľa na desať minút a následne ich zabaľte do tepla.
Existuje veľké množstvo „babských receptov“, ktoré pomáhajú liečiť neduhy jesenných chrípok či prechladnutí a pacientom uľavia od bolestí. Najlepšie je ostať ležať doma v teple, piť veľa vlažných tekutín a vyhýbať sa stresu. Chorobu však nikdy nepodceňujte. Keď už domáca lekárnička nepomáha, navštívte radšej lekára. Kým však ide len o plný nos a slabší kašeľ, vyskúšajte niektorú z vyššie uvedených rád. Či už preferujete antibiotickú cibuľu, antioxidant v podobe medu, horčicový kúpeľ alebo tvarohový obklad.
Máte svoj vlastný overený recept na boj proti chorobe? Poznáte prírodný liek, ktorý uľaví od bolesti hrdla, pomáha proti kašľu alebo znižuje horúčku? Budeme veľmi radi, ak sa oň s nami podelíte a svoju radu nám napíšete do komentára 🙂 .
Zdraviu zdar!
Komentovať