Lifestyle

Čo mi pomáha v boji proti prechladnutiu: najdôležitejšie vitamíny a rady pre posilnenie imunitného systému

Jesenné počasie zvykne dať viacerým z nás zabrať. Aby sme predišli prechladnutiu a udržali svoju imunitu v excelentnej forme, je potrebné dbať na vyváženú stravu a potrebnú dávku vitamínov a minerálov. Aj keď neexistuje zázračná pilulka, ktorá by nás ochránila pred prechladnutím, niektoré vitamíny majú v organizme schopnosť zvyšovať odolnosť voči chorobám. V dnešnom článku vám okrem receptu na výživné raňajky prinášam prehľad niektorých dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré by vám mohli napomôcť udržať sa v dobrej kondícii počas nasledujúcich chladných mesiacov.

Raňajky šampiónov alebo ako prijať dôležité vitamíny a minerály už na začiatku dňa

Smoothie. Príjemná forma získavania potrebného zdroja potravínov, ktorá je hotová za pár sekúnd a v prípade, že sa ponáhľate, môžete si ju vziať so sebou. V mojom prípade ide takmer vždy o kombináciu mrkvy, jablka, ovsených vločiek, proteínu a vody, prípadne rastlinného mlieka. Do mixéra si pripravte:

• 150 g jablka
  • 200 g mrkvy
  • 50 g ovsených vločiek
  • 25 g obľúbeného proteínu
  • 300 ml vody

Výslednú zmes len jednoducho vymixujte a chutný nápoj plný živín máte hotový. Nazdravie! 🙂

Zdroj: Michaela Želinská, Suroviny na smoothie.
Zdroj: Michaela Želinská, Výdatné raňajky Vám môžu zaplniť kruhy.
Zdroj: Michaela Želinská, Výsledné smoothie.

Vitamín C

Medzi najznámejšie vitamíny, ktoré vám zaručene pomôžu v boji proti chorobe je práve vitamín C. Tento vitamín je predovšetkým známy pre svoje antioxidačné vlastnosti. V potravinách ho môžeme nájsť predovšetkým v citrusoch.

Vitamín D

Vitamín D hrá kľúčovú úlohu pri posilňovaní imunity a udržiavaní zdravého imunitného systému. Jeho prírodný zdroj je slnečné svetlo. Získať ho môžeme z potravín, ako je losos, tuniak, mlieko a mliečne výrobky, alebo tiež vo forme doplnkov.

Vitamín A

Vitamín A je dôležitý pre zdravie pokožky a sliznice, ktoré predstavujú prvé obranné línie nášho tela. Nachádza sa v potravinách, ako sú mrkva, sladké zemiaky a špenát.

Vitamín E

Vitamín E má antioxidačné vlastnosti a môže pomôcť ochrániť bunky pred ochoreniami. Nachádza sa v orechoch, semenách, avokáde a rôznych druhoch olejov.

Zinok

Zinok je stopový prvok, ktorý hrá dôležitú úlohu pri podpore imunitného systému a hojení tkanív. Ak máte nedostatok zinku, vaša schopnosť proti infekciám sa môže znížiť. Zinok môžete nájsť v mäse, orechoch, fazuli, alebo tiež vo forme výživových doplnkov.

Selén

Selén je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému a nachádza sa v orechoch, ryži, hubách a mäse.

Probiotiká

Zdravá črevná mikroflóra je kľúčom k silnému imunitnému systému. Konzumácia potravín, ktoré sú bohaté na probiotiká, ako sú jogurty a kyslé mliečne výrobky, môžu zabezpečiť to, že vaše črevá zostanú v dobrej pohode, ktorá je mimoriadne žiadaná.

Je však dôležité dodať, že najlepší spôsob, ako aj to ako si vybudovať dostatočne silný imunitný systém, je vyvážená strava, ktorá obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov. Doplnky by sa mali užívať len na odporúčanie lekára a mali by slúžiť len ako doplnok k strave. Okrem toho by ste sa mali vyvarovať stresu, dostatočne spať, pravidelne cvičiť a dodržiavať základné hygienické návyky, ako je časté umývanie rúk, aby ste minimalizovalo riziko prechladnutia a iných chorôb.

Ktoré vitamíny u vás majú nezastupiteľnú úlohu v boji proti prechladnutiu? Neváhajte a podeľte sa so svojimi radami v komentári.

Autor: Michaela Želinská

Mediálne štúdiá