PREŠOV — Uplynulý štvrtok 28. marca Fakulta prírodných a humanitných vied (FHPV) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) organizovala dobrovoľnícku akciu s názvom Prešovský mapathon, ktorej cieľom bolo digitálne zmapovať „neobjavené“ miesta na svete ohrozené humanitárnymi krízami. Fanúšikom mapovania sa podarilo vybádať vyše 1 000 budov v Somálsku.
Mapovací maratón sa po Bratislave, Žiline, Nitre, Zvolene a Košiciach už po tretíkrát uskutočnil aj na pôde Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU v Prešove. Stretnutie dobrovoľníkov, ktorí spoločne vytvárajú a dopĺňajú doposiaľ nezmapované oblasti v mapách, je naozaj jednoduché a účastníci tohto podujatia potrebujú len počítač s prístupom na internet a počítačovú myš.
S počiatočným nápadom zmapovať tieto ohrozené oblasti v rozvojových krajinách prišla pred štyrmi rokmi humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc, ktorá následne predstavila projekt Missing Maps. „Projekt Missing Maps má bezprostredný humanitárny, etický aj praktický rozmer, pretože bez dostatočných údajov z krízových oblastí nie je možné plánovať napríklad očkovacie kampane, vyhodnocovať rôzne zdravotnícke dáta, realizovať epidemiologické analýzy, respektíve čo najlepšie logisticky riešiť dodávky zdravotníckeho materiálu,“ predstavila nám zámer projektu Jana Michalková z Katedry geografie a aplikovanej informatiky.
Ako ďalej uviedla, dobrovoľníci tohtoročného prešovského mapathonu absolvovali úvodnú prednášku a školenie pod jej vedením v spolupráci s Viktóriou Vargovou a následne sa spoločne pustili do mapovania mesta Galcayo v Somálsku. Kolektívnym zámerom bolo zlepšiť mapové podklady a uľahčiť tak prácu najmä humanitárnym tímom z organizácie Lekári bez hraníc, ktoré v tejto oblasti vykonávajú zdravotnícku prácu v miestnej nemocnici od mája 2017. Podľa slov Jany Michalkovej sú kvalitné mapové podklady pre túto činnosť nevyhnutné. Zároveň vyzdvihla, že tohtoročným účastníkom sa podarilo zmapovať viac ako 1 000 budov v spomínanej oblasti.
Všetky aktivity odohrávajúce sa v určitej krajine sú realizované v spolupráci s miestnymi obyvateľmi. Pozitívom celého projektu je aj využívanie a zároveň rozširovanie otvorených máp (OpenStreetMap), ktoré umožňujú, aby dáta získané pod týmto projektom boli voľne dostupné pre každého. „Nie každý má možnosť vycestovať na druhý koniec sveta a pomáhať najviac ohrozeným. Mapathon je ale jasným dôkazom toho, že priložiť ruku k dielu sa dá aj „od stola“ – vytvorením mapy – mapy, ktorá môže v konečnom dôsledku zachrániť život,“ dodala na záver Michalková.
Komentovať