Komentáre Lifestyle

Doprajte si digitálny ,,detox”

Občas si treba vedieť dopriať pauzu. Je na vás, kedy sa tak rozhodnete. (Foto: pexels.com)

Sociálne médiá sú dobrá vec, lebo spájajú ľudí dokonca aj na opačných koncoch sveta, a uľahčujú dennodennú komunikáciu. Mladí ľudia ich využívajú aj ako zdroj zábavy a rozptýlenia, najmä vo svojom voľnom čase. Občas si však treba dopriať pauzu. V poslednej dobe sa ,,diéta“ od sociálnych médií skloňuje častejšie aj v súvislosti s celebritami, ktoré internet dobrovoľne opúšťajú. Nie navždy, iba na chvíľu. Kedy vám táto prestávka padne vhod a ako ju uskutočniť?

Možno to bude pre vás prekvapením, ale sociálne médiá sú špeciálne navrhnuté tak, aby na nás mali pozitívne účinky (čím viac ľudí, tým väčší zisk). Pri aktivite na sociálnej sieti mozog vylučuje hormón dopamín, a teda hormón ,,odmeny“. Je to ako hra v kasíne – prídeme, dostane svoju ,,odmenu“ (v podobe ,,lajkov“, srdiečok a pod.) a odídeme, aby sme sa mohli znova vrátiť, lebo odmena na nás čaká zakaždým, keď sa prihlásime. S dostupným internetom a ,,wifinou“ na každom kroku sa môže ľahko stať, že ,,užívanie“ sociálnych sietí sa stane ,,nadužívaním“, a teda drogou. Vzniká závislosť.

Okrem obavy, že niečo zmeškám (anglicky FOMO – fear of mising out), sa k ďalším príznakom pridáva aj nekvalitný spánok, zvýšená úzkosť, porovnávanie sa s ostatnými, a z toho prameniaca depresia. Ak už dlhodobo pociťujete, že vám internet neprináša nič pozitívne, je načase začať s digitálnou detoxikáciou.

Používanie sociálnych sietí má pozitívne účinky, preto si vieme vybudovať závislosť. (Foto: pexels.com)

Ako na to

Digitálna detoxikácia sa dá uskutočniť iba na báze dobrovoľnosti – pričom si uvedomíte, že si potrebujete dať od sociálnych médií prestávku. Je na vás, akú dlhú pauzu zvolíte. Zo začiatku to môže byť deň, dva – môžete sa napríklad pravidelne ,,odpájať“ počas víkendu. Prípadne si zvoľte dlhšie časové obdobie – mesiac alebo aj rok. Je to na vás.

Po rozhodnutí opustiť sociálne siete prichádza na rad radikálne opatrenie, a to ich úplné vymazanie zo svojho mobilu. Ak si myslíte, že bez nich celkom nevydržíte, rozhodnite sa ,,abstinovať“ iba od niektorých a ostatné si ponechajte. Najlepšie bude, ak si však dáte pokoj od všetkých. Bojíte sa, že vás nikto nezastihne? Ak ľudia chcú, tak vás kontaktujú – ak im neodpíšete na ,,nete“, skôr či neskôr vám zavolajú na mobil (pri podmienke, že majú vaše telefónne číslo).

Doprajte si prestávku od sociálnych sietí a choďte napríklad do lesa. (Foto: pexels.com)

Na internete je všetko

Osobne som dlho odolávala sociálnym sieťam, až som napokon tomuto tlaku podľahla kvôli tvrdeniu: ,,na internete je všetko, a najmä sú tam informácie, ktoré potrebujem“ či už kvôli škole, práci alebo priateľom a rodine. Áno, sú tam informácie, rovnako ako sú informácie aj v knihách, novinách, v letákoch a pod. Len k nim máte jednoduchší prístup. Sú na dosah ruky, ,,naservírované“ až pod nos. Často však ide o zbytočné údaje, ktoré k životu nepotrebujete a iba nimi mrháte svoj drahocenný čas. A k veciam do školy – k väčšine sa aj tak dostanete sami, resp. sa ich dozviete od ostatných spolužiakov prostredníctvom rozhovoru. Takže, niet sa na čo sťažovať.

Výhody digitálnej detoxikácie

Dopriatím si prestávky od sociálnych médií získate čas – veľa času, lebo ho nebudete zabíjať známym bezcieľným scrollovaním nástenky. Lenže tu nastáva problém. Ak máte okrem sociálnych médií aj iné koníčky (napr. šport, knihy alebo divadlo), vyhrali ste. Ale ak nie, môžete ľahko spadnúť naspäť do svojej závislosti. Ultimátna rada preto znie: nájdite si koníček. Ak radi čítate, nakúpte si množstvo kníh a časopisov. Ak radi športujete, začnite behať. Ak vás baví tanec, zapíšte sa do kurzov. Prípadne existuje niečo, čo ste vždy chceli vyskúšať, ale nikdy ste na to nemali čas? Skúste to práve teraz. Vyrábajte bižutériu, píšte blog, naučte sa variť alebo choďte na túry do lesa – robte čokoľvek, čo vás udrží ďaleko od mobilu. A možno tak nájdete svoju novú vášeň.

Vďaka prestávke od sociálnych médií získate čas, ktorý môžete využiť kreatívne. (Foto: pexels.com)

Ďalej si doprajete lepší spánok, lebo nebudete pred spaním ,,čumieť“ do mobilu (pričom modré svetlo zabraňuje, aby sa vylučoval melatonín – spánkový hormón). Prestanete sa porovnávať s inými a myslieť si, že váš život nestojí za nič, čím si ušetríte kopec starostí a milión znepokojivých myšlienok (vlastná skúsenosť). Odľahčíte svoju myseľ, doprajete prestávku svojmu mozgu, a napokon aj sami sebe. A možno začnete uskutočňovať to, po čom dlho túžite, resp. začnete tvoriť. Stanete sa kreatívnymi, hoci ste si to o sebe nikdy nemysleli. Ešte stále váhate?

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *