Maliar a hviezdny absolvent Prešovskej univerzity v Prešove Ľubo Guman vystavil svoju tvorbu v Univerzitnej knižnici PU. V stredu (10. 4. 2024) sa otvorenie expozície SIXTY nieslo v duchu autorovho 60. jubilea.
Otvorenia expozície sa osobne zúčastnil aj sám autor. V úvode ho priateľským slovom privítal Peter Haľko. „Naša knižnica už tradične dáva priestor absolventom a Ľubo Guman patrí medzi tých najúspešnejších… Je potrebné ukazovať takéto umenie a našich absolventov, ktorí sú šikovní, kvalitní a rozhľadení,“ uviedol riaditeľ knižnice.
Pri úvodnom slove nechýbal ani hudobný doprovod Katedry hudby FF PU. Expozíciu otvorili spevom, no a záver príhovorov ukončili študentky Katedry hudby hrou na flautu a klavír. Návštevníci nechali tóny flauty doznieť, následne, až po vyzvaní, zamierili k obrazom. Najväčšiu pozornosť pútal obraz už pri vchode do miestnosti, pretože bol umiestnený na protiľahlej stene knižnice. Avšak okrem umiestnenia si získal pozornosť aj svojou veľkosťou, zaberal celú výšku steny, či hrou farieb.
V uvítaní autora pokračoval aj Peter Kocák, akademický maliar a profesor pôsobiaci na PU. Spomínal na ich začiatky, keď s Ľubom Gumanom otvorili prvú spoločnú expozíciu, vtedy ešte ako čerství absolventi. Nadšenie z opätovného stretnutia neskrývali, ba naopak, zvítali sa vrúcnym priateľským objatím. „Už ako študent bol riadnym talentom. Najviac si cením, že Ľubo sa stále vyvíja. Stále pracuje na tom istom, na svojej ťažkej a humanistickej téme a neskutočne cizeluje svoj výtvarný prejav. Dnes máme možnosť vidieť fantastickú maľbu, fantastickú kresbu svetovej úrovne,“ poznamenal kurátor výstavy.
„Rukopis je seizmografickým obrazom duše. Kresba je rukopis. Kresba je plnohodnotnou samostatnou umeleckou disciplínou… Gumanova kresba je ponorom do najintímnejších ukrytých vrstiev duše. Anima omnis a anima mundi exponované v kresbe a maľbe nenechajú žiadneho percipienta umenia v letargii. Gumanove kresby tnú do živého, rezonujú s podvedomím i nadvedomím duše. Kresba je jeho umeleckou esenciou,“ prečítal svoje poznámky Peter Kocák ako reflexiu k vystavenej tvorbe.
Okrem milovníkov umenia sa na výstavu prišli pozrieť aj autorovi kolegovia či známi. Mnohí využili túto možnosť, aby mu osobne poblahoželali pri príležitosti 60. jubilea. Ľubo Guman v príhovore poďakoval za darček v podobe úvodného chóru, ale aj za príležitosť vystaviť tvorbu vo svojej alma mater. „Nezdá sa mi, že by 40 rokov tak rýchlo ubehlo, odkedy som tu začínal. Ďakujem mojim spolužiakom za to, že ma prijali tak trochu iného. Povzbudzovali ma v tej mojej inakosti, originalite a nechali ma žiť. Píše sa rok 2024 a ja sa vraciam na túto pôdu, kde som niekedy začínal s tými skvelými ľuďmi,“ dodal Ľubo Guman na záver.
Komentovať