Kultúra

Keď ženy hýbu dejom

The Janes (2022), Zdroj: imdb.com

8. marca sa vo väčšine krajín sveta slávi Medzinárodný deň žien. Tento sviatok sa pôvodne oslavoval ako deň solidarity žien v boji za ich práva a emancipáciu. Kvôli malej znalosti histórie vzniku tohto sviatku mu mnohí z nás stále venujú nesprávnu starostlivosť. Preto sme pripravili výber filmov, ktoré by si mal každý pozrieť v spojitosti s Medzinárodným dňom žien. Dozviete sa tak viac o pôvode sviatku a podmienkach, za akých vznikal.

The Piano (1940)

Stojí za to začať filmom, ktorý sa odohráva v polovici 19. storočia. Oficiálne sa boj o práva žien ešte nezačal, ale v srdci každej ženy sa už začínali formovať prvé myšlienky emancipácie. A hovoríme vám o filme The Piano.

The Piano (1992) je film o nemej Ade, ktorá opúšťa rodné Škótsko s malou dcérou a milovaným klavírom. Sťahuje sa na druhý koniec sveta, na Nový Zéland, kde na ňu čaká jej budúci manžel Stuart. Ten odmietne, aby sa presťahovala aj s klavírom a je nútená opustiť ho na pláži. Ada, ktorá od svojich šiestich rokov neprehovorila, napriek tomu ukáže manželovi hĺbku svojho hnevu. Pre silnú ženu, akou je dozaista i Ada, má mlčanie ďaleko od prejavu súhlasu. The Piano Jane Campionovej bol prvým filmom, ktorý natočila žena a získal Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes.

The Quick and the Dead (1995)

Ak ste veľkými fanúšikmi westernov, nenechajte si ujsť film The Quick and the Dead (1995). Všetko sa začína v púšti a uprostred nej sa nachádza špinavé mestečko.

Len ženy a chorí nenosia v tomto meste puzdrá na svojich opaskoch. Mestečku šéfuje John Herod, krutý a chladnokrvný muž. Každý ho pozná a každý sa ho bojí. Ak vás nechá, môžete žiť. Jedného dňa sa však na obzore objaví zvláštny jazdec. Prišiel do mesta na koni a pomaly sa prechádza po hlavnej ulici. A tu začínajú problémy – nie je to on, je to ona. Tajomná kovbojka. Nikto ešte netuší, že Ellenin príchod zmení život celého mestečka…

 

 

On the Basis of Sex (2018), Zdroj: netflix.com

A ponúkame vám aj filmy, ktoré otvorene hovoria o feminizme. Napríklad, On the Basis of Sex (2018) a The Janes (2022). Prvý film je o žene, ktorá zmenila americký súdny systém a rozhodne ho radíme k životopisným filmom. Hovorí o osobnom živote Ruth Ginsburgovej, ikony feminizmu, ktorá sa na svojej ceste za úspešnou kariérou potýka s viacerými problémami. Druhý je o ženách bojujúcich za právo na interrupciu v Amerike v 70. rokoch 20. storočia. Dokumentárny film o aktivistkách slávnej undergroundovej komunity.

The Janes (2022), Zdroj: imdb.com
His Girl Friday (1940)

Na záver vám chceme odporučiť starú dobrú klasiku, ktorá bude určite aktuálna aj v nasledujúcich rokoch. His Girl Friday (1940) je komédia natočená pred 83 rokmi. Podáva realistický obraz vzťahu medzi mužom a ženou na pracovisku. Redaktor sa v ňom usiluje udržať si  svoju bývalú ženu, ktorá je taktiež novinárka, za každú cenu. Film spracováva dynamiku vo vzťahu oveľa uveriteľnejšie, ako je tomu vo väčšine moderných filmov. Ide o klasickú romantickú komédiu s Cary Grantom v hlavnej úlohe, ktorá rozhodne spríjemní nejeden filmový večer.

Milé ženy, za celú redakciu vám prajeme príjemne strávený váš sviatočný deň. Želáme vám, aby ste prekonali ťažkosti v zamestnaní, dosiahli rešpekt a rovnosť vo všetkých životných oblastiach.

Olha Khutorna

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *