Existuje množstvo spôsobov, ako tráviť voľný čas. Každý má svoje záľuby, na ktorých nachádza niečo výnimočné a ktoré ho istým spôsobom fascinujú. Množstvo priaznivcov má obľúbené RPG (role playing game), známe predovšetkým vo forme počítačových hier. Menej ľudí však pozná či má skúsenosť s inými formami RPG hier, ktorých je viacero. Veľmi zaujímavú formu tvoria fantasy RPG (po slovensky tiež Hra na hrdinov, po anglicky pen and paper RPG alebo tabletop RPG), ktoré nám stručne predstavili manželia Milí. Obľúbili si predovšetkým fantasy svety Pána Prsteňov a Warhammeru a práve tie sú námetom pre ich hry.
Ako ste sa s hraním fantasy RPG oboznámili a aké boli vaše začiatky?
Radovan:
Ja som s tým začal už veľmi dávno. Bolo to ešte na základnej škole. Náhodou sme sa spolu s niekoľkými šikovnejšími spolužiakmi dozvedeli o prvej vtedy dostupnej RPG a oboznámili sme sa s ňou a z túžby skúsiť niečo nové a zahnať nudu sme to skúšali hrať.
Postupne prichádzali na svet nové RPG hry, dungeony, a tak vznikali aj nové námety, fantasy svety a pravidlá v kruhoch nadšencov. Keď som sa do toho raz vnoril, už ma to nepustilo a venujem sa tomu myslím už nejakých 15 rokov. Priviedla ma k tomu teda zvedavosť.
Veronika:
Ja som sa s RPG prakticky zoznámila vďaka Radovi a hrávam to asi tak od strednej školy. Veľmi rýchlo si ma to podmanilo.
Čo je na tom také super a prečo to vlastne hrávate?
Radovan:
Ťažko sa to vysvetľuje. Niektoré veci sa nedajú opísať slovami, mohli by sme tým stráviť hrozne dlhú dobu a aj tak by o tom druhý človek nemal dobrú predstavu a chýbala by mu skúsenosť. Je nutné skúsiť to a zažiť. Pre osobu, ktorá si k tomu vybuduje vzťah, je to skvelá zábava a neopísateľný zážitok.
Je to skvelá alternatíva voči pasívnemu oddychu, ktorému sa väčšina ľudí oddáva po príchode z práce. Nemá veľký význam čumieť do telky a rozčuľovať sa nad vecami, ktoré človek nemôže zmeniť. Je lepšie byť iniciatívny a aktívny, hoci aj vo fantasy svete, v ktorom človek môže vziať všetko do vlastných rúk, napraviť zlo, všetko si podrobiť. Podľa nás je na tom práve to tým najlepším.
Vystupovanie v rôznych rolách a takýto štýl „herectva“ má aj perfektné psychoterapeutické účinky. Odosobnenie sa a vžitie do iných postáv vyplaví na povrch mnoho skutočností, ktoré si človek neuvedomí.
Aké sú vlastne rozdiely medzi RPG, ktoré hrávate, a inými stolovými hrami?
Veronika:
Stolové hry sú iné, hrajú sa so zvláštnymi sadami a podložkami. Ďalej tu máme napríklad takú kultovú hru ako Dungeons & Dragons. Tá sa od našich verzií RPG odlišuje v tom, že sa hrá na špeciálnej podložke a s figúrkami, kvôli tomu ju možno považovať za stolovú hru. Medzi postavami sa potom odrátava vzdialenosť a od toho potom závisí aj priebeh boja a podobne. „Naše“ RPG je oveľa abstraktnejšie. Nepoužíva sa podložka ani nič podobné, čo by inak pripomínalo stolovú hru.
Čo potrebuje začiatočník, ktorý chce RPG začať hrať? Aké máte odporúčania?
Radovan:
Na túto hru nie sú nutné zvláštne a drahé pomôcky. Hrá sa s najvýkonnejším grafickým čipom, ktorý má každý zadarmo k dispozícii – ľudskou fantáziou.
Dôležité je mať okolo seba tých správnych ľudí – spoluhráčov, s ktorými stráviš množstvo času. To najdôležitejšie je túžba, chuť zahrať si. Stačí iba chcieť. Naštudovať si a zohnať si pravidlá hry a pomôcky je potom už len detailom.
Veronika:
Centrálnu úlohu má PJ (pán jaskyne), ktorý vlastne celú hru riadi. Pripravuje a rozpráva príbeh, do ktorého potom ostatní hráči vstupujú a ďalej ho rozvíjajú. Ideálne je, ak okrem PJ hrajú 2 – 3 hráči.
Jedno posedenie pri RPG sa môže natiahnuť aj na 3 – 4 hodiny, takže to zaberie dosť času. Napriek všetkému je to super. Ja to prirovnávam k písaniu knihy viacerými spolupracujúcimi ľuďmi. My dvaja sa chystáme RPG hrávať asi tak do konca života. 🙂
Ďakujeme za rozhovor. Ak Vás RPG hry zaujali, viac informácii o nich nájdete na hrynahrdiny.cz a deskoherniklub.cz. Na rpgforum.cz nájdete komunitu českých i slovenských hráčov pripravenú kedykoľvek pomôcť a prezentované hry si môžete objednať na fantasyobchod.cz, alebo drivethrurpg.cz.
Komentovať