Kultúra Rozhovory

„Answer me, please” – interpreti z UNIPO FESTu

Tak čo? Koho sa opýtame ? (Foto: pixabay.com)

UNIPO FEST, ešte si ho pamätáte? My určite áno. Na pódiu ste mohli vidieť nielen spevácke legendy, ale aj nové energické kapely. Predviedli úžasné vystúpenia. Štyria z nich odpovedali na niekoľko otázok  špeciálne pre Unipo Press. Prečítajte si, čo nám prezradili.

Ako prvú sme oslovili domácu skupinu z Prešova, skupinu HEĽENINE OČI. Majú grády, majú talent a vždy sa tešia na každý svoj koncert.

Ako ste sa pripravovali na koncert?

Na tento sme sa špeciálne pripravovali presne štyri mesiace, lebo je to naša premiéra. Každý rok si pred začiatkom sezóny snažíme pripraviť nejaký program a dnes tu na prešovskom festivale UNIPO FESTe budeme mať premiéru, čiže je to také, že trošku to riešime, lebo už zvyčajne idem automaticky, ale teraz máme kopec nových vecí, tak snáď sa to bude ľuďom páčiť. Také menšie napätie je v nás, či to bude OK a či to bude dobre prijaté. Ale myslím si, že na tejto pôde sa nemáme čoho obávať, lebo sú tu samí super ľudia.

Názov skupiny máte Heľenine oči, poznáte nejakú Helenu?

Nejakú Helenu poznám a jej oči si teraz narýchlo neviem vyjaviť, lebo s nimi nemám nejaký bližší vzťah, ale mohli by sme sa spýtať bubeníka, ktorý si možno aj na základe tohto názvu kapely vzal za ženu Helenu. 🙂

Kde sa vám koncertuje lepšie  doma v Prešove alebo niekde inde?

Môžeme určite povedať, že sme domáci, lebo sme všetci z Prešova. Samozrejme, Prešov je pre nás taký v rámci koncertovania úplne iný, pretože, keď tu prídem, prídu naši kamaráti, naše rodiny, kopec našich známych, s ktorými sme vyrastali. Teraz sa takisto ozval aj spolužiak zo základnej školy, že tu príde, a po koncerte sa s ním mám stretnúť. Tak je to úplne o niečom inom, ako keď vystupujeme niekde v Kecerovciach alebo, ja neviem, v Aši.

Líder skupiny Helenine oči čelí otázkam našej redaktorky (Foto: Ivana Tomečková)
Líder skupiny Heľenine oči čelí otázkam našej redaktorky (Foto: Iva Tomečková)
UNIPO FEST navštívila aj legendárna skupina GLADIÁTOR, ktorá je už pomerne dlho na scéne. Spýtali sme sa na ich plány do budúcna.

Kde vás môžu vaši fanúšikovia najbližšie vidieť vystupovať?

Teraz v máji máme viac koncertov. My nevieme o termínoch nič, ale máme pripravených okolo tridsať koncertov a v zime budeme mať také zimné akustické turné. My už sme mali takú malú ochutnávku troch koncertov, takých akustických. Tie dopadli úžasne. Bolo to v kluboch. A práve preto pripravujeme v jeseni a v zime akustické turné. Teraz sme skončili prácu v štúdiu. Nahrali sme novú pesničku Milión ciest. Chceme ju odpremiérovať niekedy budúci týždeň. V priebehu dvoch týždňov ju ľudia budú môcť počuť v rádiách. Tak uvidíme, čo na to povedia.

Chystáte niečo nové? Nejaký nový album?

Budeme mať vianočný album prvýkrát, ešte síce neviem, ako to bude vyzerať, ale chceli by sme to ladiť nejako k Vianociam a tiež tak nejako akusticky. Budeme tam hrať nejaké naše pesničky akustické, ale chcem aj sa pohrať trošku s coverami, napríklad od Johna Lennona X-mas alebo skrátka na takýto nejaký štýl, aby sme sa zabavili. Veľmi sa na to tešíme, pretože všetci naši kolegovia z kapiel majú vianočnú pesničku. Takže musíme to tento rok napraviť.

Kde sa vám najlepšie koncertovalo a prečo?

Prešov máme veľmi radi, aj sme tu hrali viackrát v minulosti, máme tu aj veľa priateľov. Už aj podľa toho, koľkokrát sme tu boli, sme si tu urobili medzi našimi fanúšikmi kamarátov, takže tu chodíme aj tak za nimi. Veľmi dobre sa nám hrá tu na východe, v Prešove, v Košiciach. A my sme tu v Prešove mali jeden z prvých koncertov našej kariéry, kde už boli aj ľudia a už sme mali aj nejakú tú platňu a bolo to v roku 93. Takže aj veľa ľudí, ktorí sú tu teraz, boli ešte malinkí.

Gladiátori na pódiu (Foto: Ivana Tomečková)
Bojovníci na pódiu (Foto: Iva Tomečková)
Prišla aj kapela HEX, ktorá je plná vtipu a elánu. Povedali by ste, že sú na scéne už takmer 30 rokov?

Koľko koncertov ešte plánujete?

Kedy, v živote?

Najbližší rok alebo polrok.

Jáj, no budeme hrať komplet celé leto skoro každý víkend aj cez týždeň hráme. Takže tých koncertov bude hodne. 30-40 koncertov do konca roka. Tento rok na prelome septembra-októbra vydávame nový album a budúci rok ideme hrať turné k tomu albumu. To už budú špeciálne koncerty iba naše.

Ako vznikala vaša kapela?

Kapela vznikala, ako kapely vznikajú. Stretli sa nejakí chlapci kamaráti, povedali si, že si založia kapelu. Potom roky rokúce chodili na pivo a rozmýšľali nad tým, ako to naozaj spraviť, až sa jedného dňa dostali do skúšobne, začali skúšať a vznikol z toho HEX, ktorý je doteraz na scéne.

Na základe čoho ste prijali pozvanie na UNIPO FEST?

Tibor „Tybyke“ Szabados: Utorky bežne nehrávame, tak sme mali voľno  jedna vec. A druhá vec, radi prídeme zahrať na také študentské akcie, hrávame ich zopár do roka, ktoré sú väčšinou naozaj dobré, lebo študenti si vedia aj vypiť, čiže stratia všetky zábrany. Ako oni, tak aj my. 

Tomáš „Yxo” Dohňanský: Ja som manažér skupiny a ja som to prijal na základe telefonátu. Hahaha.

Tešili ste sa na tento koncert?

My sa tešíme vždycky na každý koncert, obzvlášť na koncerty, ktoré sú študentské, lebo títo mladí ľudia sa vedia dobre zabávať.

Plná zostava skupiny Hex featuring naša redaktorka TIna (Foto: Ivana Tomečková)
Plná zostava skupiny Hex featuring a naša redaktorka Tina (Foto: Iva Tomečková)
Najočakávanejší interpret na UNIPO FESTe bol MAJK SPIRIT. Vždy s dobrou náladou a prianím pre svojich fanúšikov.

Mali ste nejakú špeciálnu prípravu na tento koncert?

Prípravu ako vždy, postavili sme koncert špeciálne pre túto chvíľu a toto mesto. Je to prvý koncert po dlhej pauze, čo som mal trošku dovolenku. Bol som trošku pocestovať svet. A toto je vlastne po troch mesiacoch prvý koncert na Slovensku v Prešove, kde sme nehrali podľa mňa už aj pekných 5 rokov, lebo tu neni moc scéna nato. A som rád, že aj v tomto krásnom meste je takýto pekný veľký koncert festivalový.

Prečo ste prijali pozvanie a tešili ste sa tu?

Tešili sme sa tu a pozvanie sme prijali, pretože my hráme všelikde, kde nás zavolajú, kde sú naši ľudia. A v Prešove sú tiež. A ako som spomínal, tak chodíme sem málo, čiže som sa tešil, že zase máme pekný veľký koncert na východe v Prešove. Je tu super. Neviem, kto ho organizuje, ale diki moc.

Plánujete nejaký nový album?

Vyšiel nám nový album v decembri 2016, volá sa Sila, štvrtý štúdiový album H16, takže toto leto vlastne jazdíme v show k tomuto albumu aktuálnemu plus k tomu ako Majk Spirit mám vlastne veľa singlov v iných albumoch. Za posledný rok 2016-17 je to v podstate viac ako 15-16 vecí, čo som urobil pre iných umelcov na ich albumy, takže stále máme dosť nového materiálu a teraz jazdíme koncerty, na ktorých hráme niekedy aj 35 pesničiek, lebo máme proste veľký repertoár a máme z čoho vyberať, zatiaľ je to fajn takto.

Môžete prezradiť, s kým plánujete spoluprácu?

Ja svoje plány neprezrádzam ako správny taktik, ale sú ešte tri spolupráce, ktoré som nahral ešte začiatkom roka a ešte nie sú vonku. Sú to v podstate dve veľké mená slovenskej scény, ktoré každý pozná, a jedno je spolupráca s mladším chalanom Tomášom Botlom, spevák, cigoš, jak sa patrí, a bude mať prvý sólový album, takže podporil som aj jeho svojou spoluprácou. A tieto veci by mali vyjsť v rámci najbližších dvoch-troch mesiacov von. Takže môžete sa tešiť na nové single. A spolupráce s Majkom Spiritom.

Ak by vás poprosil o spoluprácu niekto z Prešova, ako by ste zareagovali?

V podstate ma oslovili už, chalani, čo som ich mal v Hlase Česko-Slovenska. To sú Prešovčania tuším, Tomáš Gučík a jeho kamarát. Ale neviem o nikom z Prešova, kto by ma nejakým spôsobom prekvapil až takým spôsobom,  že by som si ho ja našiel a chcel s ním spolupracovať. A pokiaľ viem, tak z Prešova som vlastne ani nikoho neodmietol, žeby naozaj väčšie meno ma volalo. A máte tu zopár spevákov, ktorí sú Prešovčania, Ivan Tásler napríklad, s ním by som dal možno.

Prečo práve s Ivanom Táslerom?

Prečo nie? Je to kvalitný umelec, dlhoročný popredný interpret slovenskej scény.

Ktorý koncert bol pre vás ten naj?

V živote? To je ťažké, to ako keby som sa opýtal, ktorý deň bol pre teba ten najlepší v tvojom živote. Bolo ich veľa. Ja som už mal skoro tisíc koncertov za svoju kariéru 15- alebo 12-ročnú aktívnu. Takže povedať jeden je ťažké. Viem, že dnešný v Prešove bude super, lebo sme na východe. A výnimočný koncert už 5 rokov vkuse je Hip hop žije festival, ktorý je v Bratislave na konci júna. Aj tento rok to bude určite jeden z vrcholov mojej koncertnej sezóny, lebo sme na domácej pôde, na hiphopovom festivale. Vždycky tam chceme dať čo najväčšiu a najlepšiu show, akú v tom čase vieme aktuálne zostaviť. Takže tento rok sa budem snažiť na Hip hop žije byť najlepší zo všetkých.

Čo bolo podnetom na to, aby ste napísali knihu?

To bol nápad mojej mamy. Celé to v podstate vymyslela ona a ja som len spolupracoval. Ja som tam len hosťoval. 🙂

Ide si svoje (Foto: Ivana Tomečková)
Ide si svoje (Foto: Iva Tomečková)

 Tak čo? Čie odpovede vás najviac zaujali? Čo by ste sa ich opýtali vy? Napíšte nám svoje postrehy do redakcie Unipo Press.

Reportáž z UNIPO FESTu si môžete prečítať tu.

Kristína Matijková

Som dievča, ktoré zaujíma móda, hudba a zábava (párty, kávičkové posedenia, intrákové "pokecy" a domáca pohoda pred telkou). Som typický "snílek", no som aj realistka a chcem poznať aj svet naokolo. Chcem vedieť všetko, proste som zvedavá žena. Lifestyle je môj svet, ale informovať ľudí o novinkách si tiež občas skúsim. Preto píšem o všetkom, čo by mohlo zaujímať nielen mňa, ale aj čitateľov Unipo Press. Ak ma chcete osloviť, reagujem na prezývku Tina/Tinka ;)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *