Kultúra Spravodajstvo

Miesto, ktoré dýcha históriou

(Foto: R. Vico)

Milí turisti i vy ostatní, ktorí ste tejto vášni zatiaľ nepodľahli: Aký ste mali september? Navštívili ste počas tohto prvého školského a „podovolenkového“ mesiaca nejakú zaujímavú kultúrnu pamiatku či podujatie vo vašom okolí? Ak áno, tak mi určite dáte za pravdu, že Slovensko, minimálne v oblasti turizmu, má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Ak nie, tak to v ďalšom mesiaci určite napravte a zájdite napríklad na Kapušiansky hrad, ktorý v sobotu 17. septembra už po štvrtýkrát otvoril svoje historické brány, aby opäť privítal všetkých priaznivcov sokoliarov, rytierov, lukostrelcov i šermiarov na dvojdňových hradných slávnostiach s názvom Návrat do stredoveku.  

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden „osudom ťažko skúšaný hrad“, ktorý niekoľkokrát vyhorel a bol dobývaný, na ktorom žili páni aj poddaní a ktorý privíta rád aj vás, prišelcov z dôb súčasných, hľadajúcich oázu pokoja a túžiacich po závane histórie. Tento hrad, týčiaci sa nad obcou Kapušany, ponúka prekrásne výhľady pre vaše pohľady, a preto skúste si nájsť chvíľu čas a navštíviť ho aspoň raz.

Pohľad na jednu zo stien rekonštruovaného Kapušianskeho hradu Foto: Mária Majirská
Pohľad na jednu zo stien rekonštruovaného Kapušianskeho hradu (Foto: Mária Majirská)

Áno, táto „nekomerčná“ pozvánka sa vás naozaj snaží navnadiť na návštevu obce Kapušany a jej dominanty – zrúcaniny stredovekého hradu, ktorý je kamenným svedkom dávnych čias, čo sme si opäť pripomenuli prostredníctvom hradných slávností, ktoré sa tento rok konali nielen priamo na hrade, ale aj na lúke pod hradným vrchom.

Ohňová šou pod rozsvieteným hradom Foto: Mária Majirská
Ohňová šou pod rozsvieteným hradom (Foto: Mária Majirská)

Viac o tomto podujatí a jeho programe nám ochotne porozprávala Mária Majirská, referentka strategického rozvoja obecného úradu a členka kultúrnej komisie, ktorá je zároveň spoluorganizátorkou tejto akcie: „Tohtoročné hradné slávnosti prebiehali ako dvojdňové kultúrne podujatie, v rámci ktorého vystúpili účinkujúci z rôznych kútov Slovenska, ako aj zahraniční hostia, ktorí sa prostredníctvom svojich vystúpení snažili navodiť stredovekú atmosféru. Sobotňajší program prebiehal na lúke pod hradom, kde si mohli návštevníci užiť rytiersky turnaj i rôzne vystúpenia, napríklad sokoliarov, šermiarov, brušných tanečníc či lukostrelcov. Okrem toho boli pre zúčastnených pripravené aj sprievodné atrakcie pre deti aj dospelých a stánky s občerstvením. Sobotňajší program vyvrcholil koncertom poľskej rockovej skupiny Blackout a po zotmení ohňovou šou. Nedeľný program prebiehal už priamo na hrade a začal sa popoludní o 14.00 dobývaním hradu.

Udatní rytieri si zmerali sily v rámci troch disciplín turnaja „na život a na smrť“ Foto: Mária Majirská
Udatní rytieri si zmerali sily v rámci troch disciplín turnaja „na život a na smrť“ (Foto: Mária Majirská)

Aj keď hlavný program na hradnom nádvorí prebiehal len v nedeľu, všetci „chôdzechtiví“ mohli kedykoľvek vyjsť na hrad, kde mali možnosť bezplatne vystúpiť na hradnú vežu (sprístupnenú od júna), zúčastniť sa na sprievodcovskej prehliadke po hrade, prípadne si zakúpiť drobné suveníry. Napriek množstvu schodov a obrovskej výške veže bol o výstup na ňu veľký záujem, a to nielen zo strany dospelých, ale aj detských návštevníkov, o čom nás presvedčil aj päťročný Oliver, „vyzbrojený“ štítom a mečom: „Veľmi sa mi tu hore páči a vôbec som sa nebál,“ hrdinsky vyhlásil a porozprával nám aj o tom, čo ho najviac oslovilo: „Najviac sa mi páčilo ako strieľali delá, a tiež aj rytieri na koňoch, ktorí súťažili. Palce som držal rytierovi na čiernom koni, lebo mal pekného koníka.“

Keď sa malý rytier nechce fotiť s tetou sprievodkyňou, tak aspoň prenechá svoju „výzbroj“ veľkému rytierovi v havajských gatiach :D Foto: Erik Fedor
Keď sa malý rytier nechce fotiť s tetou sprievodkyňou, tak aspoň prenechá svoju „výzbroj“ veľkému rytierovi v havajských gatiach  😀 (Foto: Erik Fedor)

So svojimi pocitmi z tejto akcie sa s nami podelil aj „veľký“ turista Erik, ktorý sa o hradných slávnostiach dozvedel vďaka svojej priateľke: „Z programu ma najviac oslovilo vystúpenie stredovekých rytierov a ich súťažné disciplíny, v ktorých som mal dokonca aj svojho tajného favorita (úsmev). Kladne hodnotím aj moderátorský prístup a „šašovský“ kostým toho pána, ktorý nás sprevádzal jednotlivými časťami programu, ako aj dobovú hudbu, ktorá príjemne dotvárala atmosféru celého podujatia.“ Keďže Erik sa prešiel aj na hrad, zaujímalo nás, aké pocity v ňom zanechala dominanta obce Kapušany: Hrad je síce dosť malý – zdola pôsobil väčší, ale inak pekný. Pozitívne hodnotím aj krásny výhľad z novootvorenej vyhliadkovej veže a zaujímavý výklad príjemnej a zhovorčivej sprievodkyne. Naopak, vytkol by som absenciu košov v hradnom priestore, v dôsledku čoho som musel niesť plastový pohár a tácku z občerstvenia až na hrad.“

Pre deti boli pripravené dobové drevené hračky, na ktorých si vyskúšali svoju šikovnosť Foto: Mária Majirská
Pre deti boli pripravené dobové drevené hračky, na ktorých si vyskúšali svoju šikovnosť (Foto: Mária Majirská)

Podľa slov Moniky Staškovej, ktorá pracuje od júna tohto roka ako sprievodkyňa na hrade, je o sprievodcovské prehliadky pomerne veľký záujem, tak zo strany domácich, ako aj zahraničných turistov, a preto mi nedalo nespýtať sa na nejaké tie „pikošky“, prípadne netradičné otázky, ktoré jej boli položené: „Konkrétne si teraz asi na nič také zaujímavé nespomeniem, ale chodia sem naozaj rôzni, dokonca aj známi slovenskí umelci či moderátori. Nedávno tu bol napr. Mišo Hudák s rodinou, ktorý napísal pekné venovanie do knihy návštev. Osobne ma však najviac teší, že cez víkendy tu chodí mnoho rodín s deťmi, ktoré si tu sadnú, opekajú a trávia takýmto spôsobom spoločné chvíle,“ s úsmevom konštatuje milá sprievodkyňa, ktorá nás oboznamuje aj s víziami súvisiacimi s budúcnosťou hradu: „Myslím, že takým naším najväčším snom je, aby sa na vyhliadkovú vežu dalo dostať aj v zime, pretože zimné výhľady sú tu veľmi pekné. Tiež plánujeme aj postupné sprístupnenie exponátov, ktoré sa našli na hrade, ale to všetko je zatiaľ hudba budúcnosti.“

Malí rytieri „dobyli“ vyhliadkovú vežu  Foto : Mária Majirská
Malí rytieri „dobyli“ vyhliadkovú vežu 🙂 (Foto: Mária Majirská)

Pokiaľ vás článok oslovil a rozmýšľate nad tým, že by ste Kapušiansky hrad navštívili, priestory vyhliadkovej veže a správcovský objekt fungujú do konca októbra (od 10.00 do 16.00), od novembra do marca budú uzavreté. Na záver už len jedna praktická informácia – pod hradom je vyhradené parkovisko, kde si môžete ponechať svojho štvornohého tátoša a cesta na hrad trvá od kaplnky (na začiatku turistického chodníka) cca 30 minút.

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.

2 komentáre

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Nastala zmena: Prevádzková doba vyhliadkovej veže a správcovského objektu je už len do konca októbra, v mesiacoch november – marec budú zatvorené. Je potrebné sledovať kapusany.sk, a Fb: Obec Kapušany, Hrad Kapušany.