Lifestyle

O chrípkových (a iných) stavoch

Chrípku určite netreba podceniť (Foto: smeaktual.sk)

Poznáte to. Zima, počasie ako na hojdačke a všade naokolo počujete o kýchaní, teplotách a všakovakých horúcich nápojoch, ktoré stoja viac ako celé obedové menu. Keď prichádzate do lekárne, takmer sa vám zatočí hlava a vy si nie ste istí, či je to z toho obrovského výberu liekov, z prechladnutia alebo zo včerajšej žúrky na vedľajšej izbe. A tak si vezmete prvé lieky, ktoré vám odporučia a popri hektolitroch čaju (nie, nemyslím na ten tatranský) sa liečite, ako viete.

Alebo aj neviete. Ani ja som nevedela, že sa chrípka dá vyliečiť stoličkou vo vani. Teraz to už viem a pri najbližšej, verím, že nie takej skorej príležitosti to určite vyskúšam. Kdesi som sa minule dočítala, že ak na vás lezie chrípka, máte odložiť všetky povinnosti a poriadne ju vyležať. Dnes už viem, že to určite napísal človek, ktorý žil asi v devätnástom storočí, keď bolo jedinou povinnosťou akurát tak obliecť si krinolínu. Ak ste mladý a ešte k tomu dokonca aj študent (nehoráznosť!), nemáte príliš na výber. Z pätnástich predmetov napočítate päť ústnych a šesť písomných skúšok, k tomu prirátate zopár projektov, prezentácií a seminárnych prác. No a nemôžeme zabudnúť na absencie, ktoré v takýchto a im podobných prípadoch znamenajú odňatie slobody na dve neradostné písmenká v hodnotení a ďalšie týždne „vlastnoprospešného“ učenia.      

A teda, prichádzame na riešenie, nie príliš šťastné, a síce, poslušne navštevovať prednášky a stať sa tak chodiacou reklamou na kvapky do nosa. Uvedomte si, že to, že chcú vaši spolužiaci od univerzity viac ako vzdelanie, neznamená, že túžia aj po nádche či nebodaj chrípke. Dostávame sa teda konečne k jadru tohto „ozdravujúceho“ článku. Ako dať padáka akýmkoľvek prvým (druhým, trinástym či stodvanástym) príznakom začínajúceho chrípkového ochorenia?

  1. Udržiavanie sa v teple – Nie, nemáme čas čas sedieť celé dni v saune a nič nerobiť, nie sme žiadni Geissenovci. Do oficiálneho začiatku jari stále platí pravidlo teplého oblečenia, ktoré si na seba dáme aj pri nájazdoch na blízku samoobsluhu či jedáleň. Iste, je to chvíľka, ale čert a prechladnutie nikdy nespia. Pri začínajúcich príznakoch chrípkového ochorenia údajne pomáha napustiť vaňu takou horúcou vodou, akej je vaša vodovodná batéria schopná. Do horúcej vane v „saunokúpeľni“ si tak stačí dať malú stoličku, posadiť sa na ňu a naparovať sa. Po „saunovaní“ sa treba ešte osviežiť mierne teplou vodou, ako v skutočnej saune, a ľahnúť si do postele. Teda, ideálne je takéto pokusy skúšať večer pred spaním, nie ráno pred prvou prednáškou. Ak ste však proti akémukoľvek nábytku vo vani, na niekoľko minút ponorte do horúcej vody aspoň chodidlá. Na osušené nohy si potom navlečte bavlnené ponožky a môžete spokojne spať.
  2. Umývanie rúk – Ak si na to neviete zvyknúť, spomeňte si na básničky zo škôlky alebo na 3D vizualizáciu z reklamy na čistič toaliet. Tie vám isto pripomenú, že na umývanie rúk netreba zabúdať.
  3. Pomaranč, ale nie v čokoláde – Ak počas chrípky či prechladnutia jete príliš veľa sladkostí, zabraňuje to imunitnému systému pracovať naplno. Skúste ich načas nahradiť pomarančmi, mandarínkami či jablkami. Veď viete, céčko. Ale nezabúdajte ani na starý známy cesnak.
  4. Medvedie mlieko (to vážne?) – Horúce mlieko zmiešame s medom a pohárom rumu. Určite potešujúce, a to najmä pre pánov. Tak isto však zapôsobí aj horúce mlieko so škoricou a medom.
    Hlavné je udržiavať sa v teple a piť dostatok tekutín (Foto: zdravie.pravda.sk)
    Hlavné je udržiavať sa v teple a piť dostatok tekutín (Foto: zdravie.pravda.sk)
  5. Boj proti nádche30 g harmančeka, 30 g lipového kvetu a 20 g tymianu zmiešame. Jednu polievkovú lyžicu tejto zmesi zalejeme ¼ litrom horúcej vody. Necháme lúhovať cca 10 minút, môžeme osladiť medom a ešte teplé vypiť. Skvelým pomocníkom je tiež skorocelový čaj alebo čaj zo šípok, bazy, medovky a materinej dúšky. Pripravíte si ho tak, že dve lyžice bazového kvetu a šípok a jednu lyžicu medovky a materinej dúšky zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať približne 15 minút. Do tohto čaju potom pridajte ešte čerstvo vytlačenú pomarančovú šťavu.
  6. Keď musíš, tak musíš (alebo cibuľa) – Ak neznášate všetky cibuľové extrakty a čaje, vyskúšajte cibuľu aspoň ako obklad, ktorý pomáha pri bolesti hrdla a zápale hlasiviek. Cibuľu treba pokrájať na krúžky, ohriať na panvici tak, aby nebola príliš horúca, zabaliť do bavlnenej látky a zaviazať okolo krku.
  7. Namiesto tvarohového koláča – Tvaroh vraj veľmi dobre sťahuje teplotu naspäť do normálu. Tak, nech sa teda ukáže! Prikladajte ho na čelo, zápästia a chodidlá.

Aj napriek týmto zaujímavým tipom verím, že sa vám akákoľvek nepríjemná viróza vyhne veľkým oblúkom. Ak vám to však okolnosti dovolia, určite si doprajte aj spomínaný odpočinok, aby sa vám choroba nevrátila. Zdravie je predsa to najdôležitejšie. Všetky povinnosti sú v porovnaní s ním len útržky skartovaných poznámok. Nenechajte sa nimi len tak prevalcovať, nie ste z cesta. A ak máte nejaké osvedčené tipy a triky, ako skoncovať s prechladnutím, podeľte sa o ne s nami v komentároch pod článkom.

Lenka Novotná

Som študentkou mediálnych štúdií, milovníčkou hudby, autobiografií a francúzskej kultúry. Okrem toho mám rada vôňu čerstvo upečených domácich koláčikov. Ak ste sa teda práve začítali do článkov na stránke Unipo Press, verte, že najlepšie sa vám bude čítať vtedy, keď si k šálke kávy alebo čaju vychutnáte aj niektorú z mojich sladkých dobrôt. ;)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *