Určite všetci poznáte instantnú polievku — jej výhoda spočíva v rýchlosti, akou si toto jedlo dokážeme pripraviť. Výsledok je prekvapivý — chuť je možno trochu slaná, povedala by som, typická pre tento druh polievky, avšak na druhej strane je to stále jedlo, ktoré si môžeme dopriať, keď sme v časovej tiesni. Práve preto sme nasledujúce tipy na záverečnú prácu na poslednú chvíľu nazvali instantné — ušetria vám čas, ktorého v tejto chvíli nemáte nazvyš, aby tak na konci vznikla vaša vytúžená bakalárka či diplomovka.
Neprokrastinuj
Vážne. Nemôžeš si to vôbec dovoliť, preto odlož mobil či iné lákadlá technologického charakteru a sadni si za stôl k notebooku. A píš! (Výkričník na konci signalizuje, že je najvyšší čas, a preto sa nesnaž teraz sám seba presvedčiť, že opak je pravdou, lebo nie je.)
Urči si priority
Seminárky, prezentácie, zápočty, testy, skúšky a do toho ešte, ako keby toho nebolo málo, záverečná práca. Akoby ti posledné týždne zo slova deadline vôbec nenaskakovala husia koža. Záverečná práca je však zo všetkého vyššie spomenutého (aj nespomenutého) najpodstatnejšia, preto si z nej urob prioritu. Naplánuj si, že ju budeš písať najmä počas dňa a ostatným veciam budeš venovať pozornosť večer a v noci (ale príliš neponocuj). Taká priemerná seminárka sa dá „zbúchať“ aj za tri hodiny („se vším všudy“), preto na ňu mysli, až keď to začne byť viac než nevyhnutné. Pamätaj, že záverečnú prácu, nech by si mal akékoľvek úžasné schopnosti, by si za noc nedal (ani za dve). Venuj jej dostatok zvyšného času.
Zapni si hudbu
Pri písaní práce neznesiem ticho. Vždy mám zapnutú nejakú hudbu v pozadí, ale pozor! Nie takú, v ktorej sú okrem melódie aj slová. A už vôbec nie tanečnú (hoci proti gustu žiadny… veď viete). Akonáhle sa v hudbe vyskytujú slová, moja pozornosť sa obracia práve na ne a potom aj zabudnem, že niečo píšem a začnem spievať a tancovať v izbe. Preto moja rada znie: zvoľ si hudbu ambientného typu (v pozadí), najlepšie klasickú alebo vyskúšaj tzv. lo-fi hudbu. Pri nej nehrozí, aby odpútala tvoju pozornosť niekam inam.
Motivuj sa
Cieľ motivácie je viac než jasný — má zvýšiť výkon alebo efektivitu práce prostredníctvom nejakej odmeny. Je už na tebe, čo zvolíš a či to bude dlhodobá motivácia (odmena, ktorú dostaneš na konci práce) alebo krátkodobá (za napísanie 5, 10, 15 strán). Forma je tiež na tebe.
Rob si poznámky
Priebežne si zapisuj použitú literatúru, aby si z toho na konci nemal chaos. Naplánuj si, koľko strán denne potrebuješ napísať a neskonči s písaním skôr, než tento plán dosiahneš. Ak je to potrebné, plán prepracuj — ak sa ti práve nechce písať (a nemá to súvis s tým, že zbytočne „visíš“ na internete), choď si zabehať — pobyt vonku zvykne utriediť myšlienky. Alebo skús nejaký iný tip na zlepšenie svojej kreativity, ktorý nájdeš v tomto článku: https://unipopress.ff.unipo.sk/pat-tipov-ako-zvysit-vlastnu-kreativitu/.
Na záver želáme všetkým študentom píšucim záverečnú prácu, aby ich viac nenaháňali deadliny a aby si aj popri písaní našli čas na náš študentský časopis! Vedci totiž prišli na to, že čítanie Unipo Pressu viditeľne znižuje dávku stresu zo skúšok, zápočtov a iných študentských strastí. 🙂
Komentovať