Lifestyle

Päť tipov ako zvýšiť vlastnú kreativitu

Dajte priestor novým myšlienkam a nápadom (Foto: pexels.com)

Kreatívni sme všetci bez výnimky, hoci niektorí môžu namietať. Pravdou je, že kým v detskom veku je kreativita na svojom vrchole, s pribúdajúcimi rokmi upadá. Aj preto môžete pocitovať jej akútny nedostatok (napr. pri písaní záverečných prác). Odkiaľ ju znova načerpáte? Pripravili sme si pre vás tieto jednoduché tipy.

Choďte na prechádzku

Je známe, že pohyb je zdravý. Pri chôdzi sa navyše stimuluje mozog. Nemusíte sa však nevyhnutne ísť prejsť do lesa alebo parku. Stačí, ak vstanete od svojho počítača a urobíte pár krokov. Začnete sa sústrediť na to, čo aktuálne potrebujete vyriešiť (napr. napísať prvú vetu v seminárnej práci). A mozog vám začne prinášať nové nápady.

Prechádzka v jesennom počasí môže mať pozitívny vplyv na kreativitu (Foto: pexels.com)

Vyskúšajte pero a papier

Spomeňte si, kedy ste naposledy niečo napísali rukou na papier namiesto toho, aby ste to naťukali do počítača alebo mobilu? Na vysokej škole toho veľa ručne nenapíšeme, ak neberieme do úvahy zápis v prezenčnej listine alebo písanie poznámok, ktoré aj tak väčšina píše do notebooku. Preto skúste nabudúce použiť tieto dva nástroje, a uvidíte výsledky.

Osprchujte sa

Najlepšie nápady prichádzajú na um práve v sprche. Zo skúseností vieme, že v tej chvíli z nás opadne stres a starosti bežného dňa, a začneme rozmýšľať. Využite túto možnosť v prípade, ak v sprche nespievate (čo sa tiež dá považovať za kreatívnu činnosť).

Spite

Najúčinnejší prostriedok, ktorý bráni vyhoreniu a únave, je spánok. Užívajte ho pravidelne – denne 7-9 hodín a najlepšie v noci. Iba vtedy zafunguje na 100%. Nehovoriac o tom, že riešenie vášho problému sa vám môže prisniť.

Vypnite internet

Príchodom internetu sa nám síce zjednodušil život, ale utrpela tým naša kreativita. Inšpiráciu si často ,,gúglime“ a nerobí nám problém napodobniť už existujúce. Riešenie? Trochu radikálne, ale z uvedených možností najlepšie (na koniec), a síce ,,odstrihnutie“ sa od sociálnych sietí a internetu. Tento ,,digitálny detox“ vyskúšajte aspoň na pár dní. Síce vám ujde niekoľko noviniek zo života vašich priateľov, ale skutočne potrebujete vedieť, čo mali na obed? Mozog vám určite poďakuje, že ho nepreťažujete rôznymi zbytočnými informáciami, ktoré len zaberajú miesto vašim nápadom.

Aké ďalšie tipy na podporu kreativity poznáte vy? Podeľte sa s nami v komentároch.

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.

1 Komentár

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *