Lifestyle

Čo robiť počas 3-hodinovej pauzy medzi hodinami

Využiť čas efektívne znamená pre každého niečo iné (Foto: Nicol Holubová)

Takmer každý z nás to už zažil. Hodina, dve, tri, nedajbože päť. Mať toľko voľného času medzi hodinami dokáže byť poriadnou nočnou morou. Čas je vzácny, tak čo s ním?

„Sedieť na pive v bare,“ odpovedal jednoznačne Jano, Filozofická fakulta. Jasné, veď prečo nie. Pokiaľ to peňaženka dovolí, pivo či kávička vždy padne vhod. Jeho spolužiak Patrik na to mal však iný názor: „Prejsť sa s kamarátmi do prírody, zabehať si alebo si ísť zaplávať na školskú plaváreň.“ Čerstvý vzduch a pohyb neuškodí. V dnešnom lenivom svete, keď nám už samotná chôdza robí problémy, je dobré spraviť niečo pre seba a svoje telo.

Čo radia Prešovčania? „Najlepšie je ísť domov, oddýchnuť si, pospať si a, samozrejme, najesť sa.“ Ľudia z intrákov hovoria to isté, až na to, že domov nahradia internátnou izbou a ani jedlo pripravené rodičmi v školskej jedálni nenájdu. Aké možnosti však majú cezpoľní? Ísť domov sa im veľmi neoplatí, oddýchnuť si na gaučoch v príjemnom hluku chodieb tiež nie je vždy možné. Pospať si na už spomínaných gaučoch alebo imaginárnych tuli vakoch? Ak hladina spánku nie je na minime, zvíťazí hlad. Kaviareň? Reštaurácia? Jedáleň? Obchod? Ak sa neviete rozhodnúť, na čo máte chuť, skontrolujte si stav účtu a čakajte, kam vás vaše nohy či hlasy spolužiakov zavedú.

Študovňa, často prekvitá tichom, ktoré na chodbách nenájdete (Foto: Nicol Holubová)

Učiť sa, veď preto tu sme. Ale povedzme si to otvorene, komu sa chce? Pokiaľ nám, študentom, nehorí pod zadkami a netlačia nás termíny, dobrovoľne si odporúčanú literatúru, poznámky od starších študentov či prezentácie učiteľov len horko-ťažko pozrieme. Prečo ale nesiahnuť po niečom, čo nás baví, a vzdelávať sa takto? Existuje neskutočné množstvo kníh a každý si dokáže nájsť tú svoju, či už má záujem o politiku, umenie, technológie, náboženstvá, zvieratá, šport, alebo niečo úplne iné. Študovňa pri knižnici vám dopraje ticho a možnosť nerušeného nasávania informácií.

„Rozprávať sa so spolužiakmi, hrať nejaké spoločenské hry,“ navrhol Adam, Fakulta športu. Prirodzene, socializovanie sa máme v krvi. Pokiaľ ste si doma zabudli hracie karty, Človeče, nehnevaj sa, Uno, Aktivity aj Alias, nenapĺňajú vás hry typu hádaj, na čo myslím a cítite problémy v komunikácii, odporúčam vám zahrať si slovnú hru would you rather. Vždy máte na výber z dvoch možností a vybrať si musíte jednu. Ide o to, čo preferujete, máte radšej, čo by ste spravili. Na zahriatie si môžete dať otázky ako: Čo máš radšej jablko alebo banán? Palacinky alebo pirohy? Čo by si preferoval, život v džungli alebo na Antarktíde? Zjesť švába alebo pavúka? Ak by ťa zavreli do prázdnej miestnosti na týždeň, zvládol by si to, ak by tam bola po celý čas tma alebo neustále svetlo? Pri tejto hre sa lepšie spoznáte, a ako sa hovorí, zabijete čas.

Ak sú pre vás pauzy medzi hodinami utrpením, neseďte len tak, je mnoho možností. Tu je spomenutých len zopár z nich. Na tých, ktorí radi píšu, čaká naša rubrika vlastná tvorba, kde môže byť zverejnený článok, poézia aj próza každého jedného z vás. Pokojne nás kontaktujte na našom facebooku alebo mailom.

Nicol Holubová

Študentka mediálnych štúdií, milujúca knihy, filmy a seriály. Dokáže pretancovať celú noc, najradšej by cestovala a spoznávala nové krajiny a kultúry od rána do večera. Umenie je pre ňu neoddeliteľnou súčasťou jej života, najmä umenie 20. storočia. Obdivuje Marinu Abramović a je pre ňu nepochopiteľné, prečo zlo v ľuďoch vyhráva.