PREŠOV — Podujatie, ktoré vás inšpiruje, poučí, nadchne, zabaví, a z ktorého odídete so skvelým pocitom, že zázraky sa dejú. Takáto je Pecha Kucha [peča kuča] — dynamická prezentácia zaujímavých ľudí a ich príbehov, ktorá mala v Prešove už dvadsiate pokračovanie.
Tento projekt vymysleli architekti Astrid Kleinová a Mark Dytham z Tokia. Ich pôvodným zámerom bolo vytvoriť formát, v ktorom si architekti, dizajnéri, grafici, technici a umelci budú môcť vzájomne vymieňať svoje skúsenosti a informácie o novinkách v ich odbore. Formát, v ktorom má každý rečník k dispozícii 20 obrázkov, pričom o každom môže hovoriť 20 sekúnd, sa rýchlo rozšíril do celého sveta.
Zmyslom Pecha Kucha je vytvoriť dynamickú prezentáciu, ktorá dokáže udržať pozornosť poslucháčov, a prinášať tak opozitum oproti dlhým a nudným prednáškam (s ktorými sa architekti v bežnej praxi stretávali). Počas jedného večera má tak každý rečník 6 minút a 40 sekúnd na to, aby predstavil svoj projekt, firmu či organizáciu alebo sa jednoducho podeliť s poslucháčmi o svoje skúsenosti.
Inak tomu nebolo ani 13. apríla 2019, kedy sa v prešovskom Centre nezávislej kultúry Wave uskutočnila Pecha Kucha Night Prešov vol. 20. Počas večera sa na pódiu vystriedalo osem rečníkov z rôznych oblastí kultúry, umenia, športu či podnikania.
O neziskovej organizácii Cyklistika pre všetkých porozprával Matúš Goga – cyklokoordinátor pre Prešovský a Košický samosprávny kraj, ktorý sa venuje rozvoju cyklistiky, cyklistickej dopravy a cykloturistiky na východe Slovenska.
Vedeli ste, že väčšina z nás sa obúva nesprávne? Nemyslíme tým ľavú topánku na pravú nohu, ale jej nesprávnu veľkosť či tvar. Veronika Palková z Bosáčika hovorila o tom, čo môže nesprávne zvolená obuv spôsobiť, ako si topánky správne vybrať a ako môžeme zmeniť prístup k obúvaniu v náš prospech.
Ak bývate v Prešove, pravdepodobne ste už Folks Food Truck zahliadli. Viete, o čom je reč? Tomáš Tejbus – zakladateľ úspešnej firmy, ktorá tvorí moderný street food založený na tradičných domácich jedlách, hovoril o svojej kariére kuchára v prestížnom hoteli, o tom, ako sa z neho stal odhodlaný podnikateľ a o vzniku projektu Folks.
Cestuje vlakom a rád fotí. Projekt fotocesty predstavil mladý fotograf Matúš „makbedrik“ Vavrek, ktorý sa k foteniu dostal vďaka cestovaniu po Slovensku. Jeho fotografie ukazujú krásy známych i menej navštevovaných miest či prírodných zákutí Slovenska.
Vyštudovala divadelnú dramaturgiu a jedného dňa si povedala, že chce v Bardejove založiť divadlo. Veronika Burgerová porozprávala, ako sa jej to najprv nepodarilo, potom podarilo a o tom, že Bardejovské divadlo nakoniec skutočne existuje.
Podnikateľ, dobrodruh, zakladateľ a majiteľ firmy ProCamp Martin Dravecký nám rozpovedal svoj karavanový príbeh. Na začiatku bol jednoduchý nápad, odvaha zrealizovať ho a vytrvalosť. Jeho firma dnes produkuje unikátne minikaravany do celého sveta.
Komunikovať sa dá aj umením. O tom je presvedčená aj Stella Mojžišová, zakladateľka neziskovej organizácie Butterfly, ktorá spája ľudí z rôznych krajín a rôzneho veku. Prostredníctvom umenia sa snaží šíriť myšlienky, ktoré ľudí zjednocujú a do nášho chaotického sveta prinášajú kúsok harmónie a pokoja.
Tam, kde je vôľa, je aj cesta. Na vlastnej koži si to prežil aj Vladimír Vlasatý – cestovateľ, dobrodruh a nebojácny človek, ktorý si išiel za svojím snom až na kraj sveta. Rozprával o svojom individuálnom úspechu a o dôležitosti prvého kroku na základe vlastných skúseností z ciest okolo sveta.
Podujatie podporil Fond na podporu umenia. Informácie o nasledujúcej Pecha Kucha nájdete na tejto facebookovej stránke alebo na wave.sk.
Komentovať