Zdravie

Poradca v ruke

Zdroj: freepik.com

Na svete existuje vyše 12 500 chemikálií, ktoré sa používajú v kozmetickom priemysle na výrobu produktov pre osobnú starostlivosť. Denne sa stretávame s desiatkami, ak nie stovkami škodlivých chemikálií, ktoré na seba nanášame vo forme krémov, parfumov, mydiel, deodorantov, púdrov a mnohých ďalších produktov. Priemyselné znečistenie sa stalo jednou z najväčších kríz našej doby. Práve preto Vám predstavíme webové stránky a mobilné aplikácie, ktoré vám pomôžu ľahko sa zorientovať vo svete kozmetiky a predchádzať zbytočnému vystavovaniu sa škodlivým toxínom.

EWG Skin Deep Cosmetics Database

Zdroj: pinterest.com

Či už ako mobilná aplikácia alebo webová stránka, Skin Deep je Americká kozmetická databáza, ktorá obsahuje zoznam vyše 10 000 chemikálií používaných v kozmetike a zameriava sa na ich ne/toxicitu. Funguje na stupnici od 1, teda od najlepšej a najvhodnejšej ingrediencie označenej zelenou farbou, až po 10, čo je tá najhoršia označená červenou, ktorej by ste sa mali vyhnúť. Vyhľadávať môžete na základe názvu produktu alebo jednotlivej ingrediencie. Skin Deep vám ukáže ne/bezpečnosť produktov z hľadiska rakoviny, hormonálnych disruptorov či alergénov.


Cosmeticanalysis.com

Zdroj: cosmeticanalysis.com

I keď je menej prehľadnejšia a graficky nie je tak výrazná, stále ponúka obsiahlu databázu ingrediencií obsiahnutých v kozmetike podobne ako Skin Deep. Môžete ju nájsť v piatich jazykoch.

Funguje na princípe farieb a emotikonov, ktoré na základe systému semaforu vytvárajú stupnicu ne/bezpečnosti a prijateľnosti jednotlivých produktov či ingrediencií. Od šťastného emotikonu, ktorý je označený zelenou, cez oranžového, pohybujúceho sa približne na hranici vhodnosti až po smutného, ktorý je označený červenou a predstavuje výstrahu a nevhodnosť produktu či ingrediencie.

GreenScan

Zdroj: hithit.com

Zakladateľkou tejto aplikácie je Žaneta Havírová, ktorá pochádza z Česka. Aplikácia funguje viac ako len na princípe odhalenia skutočného zloženia kozmetiky či drogérie. Inovatívnou a zároveň výhodnou funkciou pre používateľa je, že aplikácia za vás vyhľadá aj lepšiu alternatívu produktu s nevhodným zložením.

 

Detox Me a Clearya

Zdroj: silentspring.org

Môžete ich nájsť ako aplikácie, ale aj ako webové stránky v angličtine. Detox Me je rozdelená na rôzne kategórie. Od osobnej starostlivosti a hygieny, cez oblečenie, domácnosť až po jedlo a pitie. Pomôže vám robiť rozhodnutia tak, aby ste zredukovali vystavenie sa škodlivým chemikáliám vo vašom domove, na pracovisku či v kuchyni.

Clearya svojou funkciou počas nakupovania upozorňuje na nevhodné ingrediencie.

Autorka: Nela Kubová

 

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *