Študenti z Inštitútu estetiky a umeleckej kultúry Prešovskej univerzity počas semestra organizovali výstavu umeleckých diel. Milovníci umenia si vďaka ich úsiliu budú môcť od 11. mája pozrieť diela umelkyne Denisy Slavkovskej v Creative Design Gallery. Štvrtkové otvorenie výstavy obohatí program sprevádzaný hudobným vystúpením i rozhovorom s autorkou vystavovaných diel.
Študenti estetiky srdečne pozývajú všetkých študentov Prešovskej univerzity, vyučujúcich i „obyčajných“ milovníkov umenia na výstavu, na ktorej tvrdo pracovali celý semester. Výstava odráža výsledky semestrálnej práce študentov a ich schopnosť tímovej spolupráce. Ako uviedla Jana Migašová, ktorá dohliada na prácu študentov, výstava organizovaná študentmi je výstupom semestrálneho projektu v disciplíne výtvarné umenie 20. storočia. Na projektoch sa podieľajú študenti 1. ročníka magisterského štúdia odborov estetika a estetika v kombinácii.
Výstavy organizované študentmi sa stávajú tradíciou
„Tohtoročná vernisáž je už štvrtým pokračovaním tejto študentskej aktivity a mojou snahou je túto začínajúcu tradíciu rozvíjať ďalej. Už druhý rok sa výstava organizuje v priestoroch Creative Design Gallery, ktorú spravuje Ing. Marcinko, a touto cestou mu chcem poďakovať za veľmi plodnú spoluprácu, ústretovosť a cenné rady,“ vyjadrila sa na otázku organizácie výstav Jana Migašová. Ďalej uviedla, že iniciátorkou tejto študentskej činnosti je bývalá vyučujúca z Inštitútu estetiky FF PU Alžbeta Verešpejová.
„Spätne môžem zhodnotiť, že tieto aktivity majú význam na viacerých úrovniach. Študenti sa oboznámili s tvorbou svojich generačných súpútnikov, s prácou v danej kultúrnej inštitúcii a získali skúsenosť s komunikáciou v kolektíve. Na rozdiel od väčšiny školských projektov spätnú väzbu mohli získať priamo v kontakte s verejnosťou. Projekt je realizovaný v plnej réžii študentov,“ vyjadrila sa Jana Migašová. Podľa jej slov je pri organizácii nevyhnutné vopred zabezpečiť financie, školenia prostredníctvom workshopov a vytvorenie precízneho harmonogramu. „Za seba môžem povedať, že tieto aktivity sa ukázali ako veľmi plodné, no je aj čo zlepšovať (najmä zo strany pedagóga). Spoločne so študentmi ‚vychytávame muchy’ a učíme sa 😊,“ zhodnotila prácu na projekte Migašová.
Študenti si vyskúšali samostatnú prácu v kultúrnej inštitúcii
Tieto „jarné výstavy“ sa zvyčajne organizujú v letnom semestri a vystriedali už niekoľko rôznych priestorov – konali sa v Caraffovej väznici (2014), Šarišskej galérii (2015) a taktiež v Creative Design Gallery (2016). Tohtoročná výstava bude individuálnou autorskou expozíciou začínajúcej popradskej výtvarníčky Denisy Slavkovskej, ktorá umelecky pochádza z košickej Fakulty umení. „Tvorba autorky prejavuje veľmi zvláštnu, lyrickú polohu maľby v kombinácii s vôbec nie banálnymi obsahmi,“ zdôvodňuje výber autorky Migašová, pričom sa na výbere zhodla spolu so študentmi.
Po výbere autorky nasledovala organizácia samostatne iniciovaná študentmi – komunikácia s autorkou, kreovanie koncepcie výstavy, tvorba tlačovín, plagátov a tlačovej správy, formovanie podoby vernisáže a v neposlednom rade zabezpečenie sponzorov.
Výstava bude mať slávnostné otvorenie vo štvrtok 11. mája o 17.00 v Creative Design Gallery. Súčasťou otvorenia bude prednáška na tému Umenie ako balzam na dušu, rozhovor s autorkou diel a hudobný program v prevedení Ľubomíra Krajňáka z kapely Fúzy Múzy.
Na otvorenie pozývajú nielen študenti, ktorí sa podieľali na organizácii výstavy, ale aj vyučujúca Jana Migašová: „Našim študentom by som rada poďakovala za dobré nápady, plodné rozhovory a realizáciu podujatia. Zároveň srdečne pozývam všetkých na výstavu, ktorá „odštartuje“ už tento štvrtok.“ Diela autorky Denisy Slavkovskej budú v galérii vystavené do 31. mája.
O autorke vystavovaných diel (zostavila A. Bahúlová):
Denisa Slavkovská (21. 4. 1994) pochádza z Popradu, no v súčasnosti žije a študuje v Košiciach. Na Strednej priemyselnej škole v Poprade absolvovala odbor propagačná grafika. Vo svojom štúdiu pokračovala na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, kde na Katedre výtvarných umení a intermédií študuje odbor grafika a experimentálna tvorba. Pri vzniku vystavovaných cyklov autorky boli vo vedení ateliéru prof. Peter Rónai, akad. mal. (v Košiciach) a docentka Klaudia Kosziba (v Bratislave). Umelkyňa nadobúdala svoje skúsenosti aj v prostredí iných škôl: napr. Baťova univerzita v Zlíne (ČR) alebo Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave. Jej tvorba zasahuje do viacerých druhov vizuálneho prejavu – od malieb, kresieb či „tradičnej“ grafiky cez počítačovú animáciu a fotografie až po objekty a inštalácie.
Komentovať